Αναπαραγωγή Επίθεση αρσενικού στους νεοσσούς

TheAggSanto

PB New Member
Εγγραφή
6 Ιουν 2022
Μηνύματα
10
Πόλη
Σαντορινη
Η καναρα μου έβγαλε 2 υγιέστατα καναρινακια, είναι περίπου 2 εβδομάδων και σήμερα που μπήκα να τα δω είδα τον αρσενικό και έκανε επίθεση στο ένα καναρινακι. Το τραυμάτισε λιγο δίπλα από το Ράμφος αλλά ευτυχώς τίποτα το ιδιαίτερο. Εννοείται τον έβγαλα αμέσως αλλά μπορεί να μου πει κάποιος αν είναι φυσιολογικό; Να υποθέσω ότι δεν τον ξαναβαζω μεσα
 
Τα μικρά ήταν συνέχεια στο ξύλο και όταν είδα ότι σταμάτησαν να κοιμούνται στην φωλιά την αφαίρεσα. Ναι τα ταΐζει η μάνα αλλά όχι συνέχεια. Λογικά τρώνε και μόνα τους.
[automerge]1654547077[/automerge]
Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Έχω άλλο ένα ζευγάρι και έχει 6 αυγά και είναι οι μέρες τους να σκάσουν. Είδα χθες το βράδυ το ενα αυγό ραγισμένο και ενα άλλο μια μικρή τρύπα. Δεν θα έπρεπε σήμερα να είχαν βγει τα πουλάκια;
 
Είδα χθες το βράδυ το ενα αυγό ραγισμένο και ενα άλλο μια μικρή τρύπα. Δεν θα έπρεπε σήμερα να είχαν βγει τα πουλάκια;
Ναι θα έπρεπε.
Βάλε μπανιέρα στην κανάρα.
 
Οκ θα βάλω αυριο
Έβαλες; Βγήκε κάποιο από το αυγό;
Η καναρα μου έβγαλε 2 υγιέστατα καναρινακια, είναι περίπου 2 εβδομάδων και σήμερα που μπήκα να τα δω είδα τον αρσενικό και έκανε επίθεση στο ένα καναρινακι. Το τραυμάτισε λιγο δίπλα από το Ράμφος αλλά ευτυχώς τίποτα το ιδιαίτερο. Εννοείται τον έβγαλα αμέσως αλλά μπορεί να μου πει κάποιος αν είναι φυσιολογικό; Να υποθέσω ότι δεν τον ξαναβαζω μεσα
Πόσων ημερών είναι τα πουλάκια; Λες ...
Ναι τα ταΐζει η μάνα αλλά όχι συνέχεια. Λογικά τρώνε και μόνα τους.
το ζήτημα εδώ είναι να μην βλέπει η κανάρα τον αρσενικό καθόλου (καλό θα ήταν να μην τον ακούει επίσης) διότι αν τα κλουβιά τους είναι κοντά, και λόγω του ότι συχνά ο πατέρας αναλαμβάνει σχεδόν αποκλειστικά το τάισμα των νεοσσών από μία ηλικία κι έπειτα, και επομένως το θηλυκό αν τον έχει κοντά ενδεχομένως να μπερδευτεί και να πάψει να ταΐζει.
 
Παιδια τώρα μαθαίνω
Όλοι αυτό κάνουμε, μαθαίνουμε. Αφού τον έχεις δίπλα, βάλε τον σε άλλο κλουβί, μακριά και χωρίς οπτική επαφή με την κανάρα.
 
Γεια σας παιδια! Καταρχήν να πω ότι και οι δυο μου γέννες πάνε πολύ καλά προς το παρών. Στην πρώτη τα μικρά έχουν γίνει ολόκληρα πουλακια και τρώνε κυρίως μόνα τους. Το πέταγμα τους δεν είναι τέλειο αλλά νομίζω είναι φυσιολογικό.
[automerge]1654803794[/automerge]
Στην αλλη γεννά τελικά έχουν βγει 3 πουλάκια, ένα χθες και δυο σήμερα και αύριο περιμενω κι άλλο λογικά. Τα ταΐζει πολύ καλά η μάνα. Εδώ έχω μια ερώτηση. Αν βάζω μπανιέρα και βρέχεται η μάνα και μετά κάθεται πάνω στα μικρά υπάρχει πρόβλημα;
 
Back
Top