Τραυματισμοί Επίθεση γάτας σε πουλί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sylvia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sylvia

PB New Member
Εγγραφή
3 Αυγ 2014
Μηνύματα
388
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα στην παρέα! Θα χρειαστώ για άλλη μια φορά τη συμβουλή σας. Ο γάτος του φίλου μου επιτέθηκε σε αυτό το δεκαοχτουράκι(?). Ευτυχώς η μητέρα του πότιζε εκείνη τη στιγμή και γύρισε το λάστιχο και τον έκανε μούσκεμα, με αποτέλεσμα να το αφήσει. Πήγα και το πήρα και μόλις το έφερα σπίτι μου. Το έχω βάλει σε κούτα με τρύπες γύρω- γύρω και το έχω αφήσει να ηρεμήσει. Μπορεί κάποιος να καταλάβει αν είναι ενήλικο ή νεαρό πουλάκι; (εμένα μου φαίνεται μωρό, αλλά δεν ξέρω και πολλά.) Επίσης τι να κάνω που πάλι είναι Σ/Κ και δε θα μπορώ να βρω γιατρούς, φάρμακα, φαγητά κλπ; Και τι να κάνω; Να το ταΐσω; Και αν ναι, τι; Δεν ξέρω αν είναι καλά ή αν έχει τραυματιστεί, θα το μάθουμε αύριο. Αυτό που μου είπαν είναι ότι μετά την επίθεση είχε κάτσει κάτω από ένα τραπέζι (στην αυλή) και προσπαθούσε να πετάξει, αλλά δεν έπαιρνε ύψος και το μόνο που κατάφερνε ήταν να χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο του σπιτιού. Φαινόταν ζαλισμένο ή χτυπημένο και μπορούσε μόνο να περπατήσει «τρέχοντας» και όχι να πετάξει. (Μήπως έχει πέσει από φωλιά; ) Τέλος, εγώ δουλεύω αύριο 10-2 και θα είμαι σπίτι γύρω στις 3.30. Τι να κάνω μέχρι τότε; Να το αφήσω στην κούτα κλεισμένο; Κρίμα δεν είναι; Από την άλλη αν το βάλω σε κλουβί, δε θα χτυπιέται στα κάγκελα; Και πώς να του δώσω τουλάχιστον λίγο νεράκι πριν φύγω;

DSC01749 copy.webp DSC01752 copy.webp DSC01754 copy copy.webp
 
Να πάρεις τηλ την ΕΚΠΑΖ και θα σου δώσουν οδηγίες για τις πρώτες ώρες αλλά και πως θα τους το στείλεις.

Τέλος, εγώ δουλεύω αύριο 10-2 και θα είμαι σπίτι γύρω στις 3.30. Τι να κάνω μέχρι τότε; Να το αφήσω στην κούτα κλεισμένο; Κρίμα δεν είναι;

Να έχεις κάνει στην κούτα τρύπες με ένα στυλό να παίρνει αέρα. Βάλε καινούργιες εφημερίδες στον πάτο της κούτας και σε ένα μπολάκι βάλε νερό με ζάχαρη.
 
Καλησπέρα στην παρέα! Θα χρειαστώ για άλλη μια φορά τη συμβουλή σας. Ο γάτος του φίλου μου επιτέθηκε σε αυτό το δεκαοχτουράκι(?). Ευτυχώς η μητέρα του πότιζε εκείνη τη στιγμή και γύρισε το λάστιχο και τον έκανε μούσκεμα, με αποτέλεσμα να το αφήσει. Πήγα και το πήρα και μόλις το έφερα σπίτι μου. Το έχω βάλει σε κούτα με τρύπες γύρω- γύρω και το έχω αφήσει να ηρεμήσει. Μπορεί κάποιος να καταλάβει αν είναι ενήλικο ή νεαρό πουλάκι; (εμένα μου φαίνεται μωρό, αλλά δεν ξέρω και πολλά.) Επίσης τι να κάνω που πάλι είναι Σ/Κ και δε θα μπορώ να βρω γιατρούς, φάρμακα, φαγητά κλπ; Και τι να κάνω; Να το ταΐσω; Και αν ναι, τι; Δεν ξέρω αν είναι καλά ή αν έχει τραυματιστεί, θα το μάθουμε αύριο. Αυτό που μου είπαν είναι ότι μετά την επίθεση είχε κάτσει κάτω από ένα τραπέζι (στην αυλή) και προσπαθούσε να πετάξει, αλλά δεν έπαιρνε ύψος και το μόνο που κατάφερνε ήταν να χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο του σπιτιού. Φαινόταν ζαλισμένο ή χτυπημένο και μπορούσε μόνο να περπατήσει «τρέχοντας» και όχι να πετάξει. (Μήπως έχει πέσει από φωλιά; ) Τέλος, εγώ δουλεύω αύριο 10-2 και θα είμαι σπίτι γύρω στις 3.30. Τι να κάνω μέχρι τότε; Να το αφήσω στην κούτα κλεισμένο; Κρίμα δεν είναι; Από την άλλη αν το βάλω σε κλουβί, δε θα χτυπιέται στα κάγκελα; Και πώς να του δώσω τουλάχιστον λίγο νεράκι πριν φύγω;

View attachment 33587 View attachment 33588 View attachment 33589

Να το βάλεις στο μπαλκόνι του σπιτιού σου σε κάποιο κλουβί μήπως και το δουν οι γονείς του για να συνεχίσουν το τάισμα του.
Πιστεύω πως είναι οριακά αυτοδύναμο... με μικρές πτητικές ικανότητες οι οποίες είναι όμως θέμα ημερών για να έρθουν σε ικανοποιητικά και ασφαλή επίπεδα.
Λίγο φουσκωμένο στάρι, ακόμη και κουάκερ από το μάρκετ θα το βοηθήσει...
Θεωρητικά θα φάει.
Μην ξεχάσεις και το απαραίτητο νερό...
Χωρίς να είμαι ειδικός αυτά φτάνουν σε πρώτη φάση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Έτσι όπως το βλέπω αυτό το πουλάκι, πρέπει να ήταν στην φάση των πρώτων του πτήσεων. Το σοκ θα είναι μεγάλο γι' αυτό. Στην κούτα λέω κι εγώ καλύτερα για να μην τρομάζει από το περιβάλλον.
Κάνε έναν κάπως στεγνό χυλό και δώσε του με αυγό, ίσως ελάχιστες κοπανισμένες κροκέτες γάτας, κουάκερ αν έχεις και άφησέ το να φάει χωρίς να είσαι κοντά.
Περιμένουμε νέα σας!
 
Οι δεκαοχτούρες είναι σποροφάγα δεν χρειάζεται κροκέτες γάτας και τέτοια λίγο στάρι που θα βρείς σε σουπερ μαρκετ μουλιασμένο στο νερό δώσε και λίγο νεράκι να πιει το νερό θα το πιει αν του βάλεις το ράμφος μέσα αλλα αφού είναι μικρό όπως το βλέπω μπορεί να μην φάει μονο του (αν δεν τρώει άνοιξε του το στόμα και ρίξε μέσα τους σπόρους μην φοβηθείς να το κάνεις αυτό.)

Επίσης έλεγξε καλά το σώμα του γύρο γύρο και ανάμεσα στα πούπουλα για πληγές και τραύματα αν έχει βάλτου λίγο betadine και θα είναι καλά:)
 
Να πάρεις τηλ την ΕΚΠΑΖ και θα σου δώσουν οδηγίες

Έχω ξανασυνεργαστεί με το ΕΚΠΑΖ και πολύ πρόσφατα μάλιστα (παίζει να είναι 2 βδομάδες) όταν βρήκα μία χελωνίτσα. Μπορώ να πω ότι η ανταπόκριση ήταν άμεση και οι οδηγίες λεπτομερέστατες. Είχα όμως ένα θέμα. Υπήρχε μόνο μία εθελόντρια που έπρεπε να τη συναντήσω πολύ μακριά από το σπίτι μου και οι ώρες μας δε συμφωνούσαν καθόλου. Αναγκαστικά λοιπόν, μετέφερα τη χελώνα στη δουλειά μου και κατευθείαν έφυγα σαν την τρελή με ταξί για να πάω στη συνάντηση και γύρισα επίσης σαν την τρελή και αργοπορημένη μία ώρα σε μάθημα που είχα μετά... Επειδή δεν μπορούσα να το ξαναπεράσω αυτό, πήρα τηλ στην ΑΝΙΜΑ. Εκεί με έγραψαν κανονικά και ησύχασα. Δε σήκωναν τα τηλ (πήρα 2 φορές στο καθένα) και τελικά με πήρε πίσω κάποια στιγμή μία κυρία η οποία βέβαια μου δικαιολογήθηκε (να μην την αδικώ κιόλας) ότι ήταν σε κάποια ομιλία και δεν μπορούσε να μιλήσει, μου είπε απλά να το βάλω σε ένα κουτί και να τηλεφωνήσω σήμερα ξανά. Ούτε τρύπες, ούτε εφημερίδες, ούτε νερό, ούτε τίποτα.

Να το βάλεις στο μπαλκόνι του σπιτιού σου σε κάποιο κλουβί μήπως και το δουν οι γονείς του για να συνεχίσουν το τάισμα του.

Δυστυχώς ήταν στο σπίτι του φίλου μου και το έχω φέρει στο δικό μου. Είναι 4 χιλιόμετρα μακριά. Δεν υπήρχε δυνατότητα να μείνει εκεί με τίποτα.

Λίγο φουσκωμένο στάρι, ακόμη και κουάκερ από το μάρκετ θα το βοηθήσει

Αυτό είναι το θέμα. Η λέξη κλειδί= Μάρκετ! Γιατί όλα να μου τυχαίνουν Σάββατοκύριακα; ΟΕΟ; Καλά που ήταν Ψυχοσάββατο και έτρεχε η μάνα μου να φτιάχνει κόλυβα. Αλλιώς πού να έβρισκα και στάρι... Αυτά που έχω τώρα σπίτι είναι στάρι, αυγό, σουσάμι, φρυγανιά. Μάλλον στο αυγό θα καταλήξω. Φοβάμαι με το στάρι μην του κολλήσει στο λαιμό. Νεράκι ήπιε με πολλή όρεξη.

Στην κούτα λέω κι εγώ καλύτερα

Αυτό έκανα κι εγώ, στην κούτα το άφησα. Έχει κουρνιάσει εκεί μέσα και νομίζω πως είναι καλά.

(αν δεν τρώει άνοιξε του το στόμα και ρίξε μέσα τους σπόρους μην φοβηθείς να το κάνεις αυτό.)

Τώρα θα προσπαθήσω να το ταΐσω και θα δούμε. Αν δε φάει μόνο του θα κάνω αυτό που λες με τα σπόρια. Ελπίζω να μην το πνίξω!

Επίσης έλεγξε καλά το σώμα του γύρο γύρο και ανάμεσα στα πούπουλα για πληγές και τραύματα

Το κοίταξα το πρωί. Καλά φαίνεται. Τουλάχιστον εμφανή χτυπήματα δεν έχει. Μάλλον δε θα πρόλαβε ο γάτος να κάνει τη δουλειά του, ευτυχώς.

Σας ευχαριστώ όλους!
 
Πάντως σου αξίζουν συγχαρητήρια για την προσπάθεια σου μπράβο! Να του δίνεις πιο πολύ στάρι και λιγότερο αυγό και πιστεύω σε λίγες μερες να είναι σε θέση να πετάξει μονο του :D
 
Πάντως σου αξίζουν συγχαρητήρια για την προσπάθεια σου μπράβο! Να του δίνεις πιο πολύ στάρι και λιγότερο αυγό και πιστεύω σε λίγες μερες να είναι σε θέση να πετάξει μονο του :D

Ευχαριστώ πολύ! Να 'σαι καλά... Προς το παρόν φάγαμε σταράκι και λίγα σποράκια από την κελαηδίνη. Ήπιαμε και νεράκι. Για να δούμε...
 
μπράβο! τρώει μόνο του ή το "μπουκώνεις" με το ζόρι;

Δεν ανοίγει το στόμα μόνο του. Του το ανοίγω με το ζόρι αλλά δεν το "μπουκώνω", με την έννοια ότι δεν του βάζω το φαΐ μέσα- μέσα. Του ακουμπάω ένα- δύο σποράκια στην άκρη του ράμφους και μετά τα τραβάει μόνο του μέσα με τη γλώσσα και τα καταπίνει. Όσο για το νερό, στην αρχή σκέφτηκα να του το στάζω πάνω στο ράμφος. Είδα όμως ότι όταν κατάλαβε πως το μπολάκι που κράταγα είχε νερό μέσα έχωσε μόνο του το ράμφος και ήπιε, οπότε το άφησα να κάνει ό,τι θέλει εκείνο.
 
Back
Top