Γενικά Επίθεση σε εξωτερικές κλούβες

PANTELIS

PB New Member
Εγγραφή
24 Μαϊ 2007
Μηνύματα
23
Πόλη
Αμμόχωστος
Με παρα πολυ λυπη μου σας λεω οτι:

Σημερα οταν ξυπνησα κατα τις 7 το πρωι πηγα να ταισω τα πουλια μου αρχισα να τα ταιζω τα πουλια που εχω μεσα οταν τελειωσα απο αυτα πηγα να ταισω τα πουλια που εχω στις εξωτερικες κλουβες μου στην αυλη του σπιτιου μου. Οταν πηγα εκει τι να δω ελειπαν πανω απο τα μισα πουλια που ειχα στο κλουβι. Μπηκα μεσα στο κλουβι για να δω τι συμβαινει και βρηκα μια μεγαλη τρυπα στο πατο του κλουβιου μου. Τοτε καταλαβα οτι αρουραιοι μπηκα στο κλουβι και τα εφαγαν. Ολη μερα το σκεφτομαι και δεν μπορω να ησυχασω (κλαμα ολη μερα). Ορτυκια δεν αφισαν ενα ζωντανο το κακο ειναι οτι τα πουλια τα ειχα αγορασει απο τις οικονομιες δικες μου και μονο ☹

Φιλικα
Παντελης
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stefan
Λυπάμαι πολύ φίλε Παντελή! Ελπίζω να τα αναπληρώσεις και να λάβεις τα κατάλληλα μέτρα για να ΜΗ ξανασυμβεί αυτό! Τι να πω; Κουράγιο!
 
Φίλε Παντελή όντως είναι κακά τα μαντάτα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις (αφού δεν μπορείς να κάνεις και τίποτε άλλο) είναι να μη στεναχωριέσαι, να ηρεμήσεις και να κάνεις κουράγιο. Ότι μπορεί να γίνει μία φορά, μπορεί και δεύτερη. Εννοώ φυσικά ότι μπορείς ξανά σιγά σιγά με υπομονή και αρκετές οικονομίες να ξαναπάρεις άλλα πουλιά και αυτή τη φορά με περισσότερη προσοχή. Τόσο καιρό είχες κάποιους φίλους (τα πουλιά), τώρα θα ξέρεις ότι έχεις και εχθρούς (αρουραίους) από τους οποίους πρέπει να προστατευτείς.
 
φιλε Παντελη, λυπαμαιγια το ασχημο περιστατικο!
υπομονη φιλε, αν κ ξερω οτι ειναι δυσκολη η κατασταση!☹
πιστευω ομως οτι συντομα θα τα αναπληρωσεις!
εμεις εδω μπορουμε νασου παρεχουμε την ηθικη συμπαρασταση! 🙂
 
Φιλε μου το εχω παθει κι εγω και γνωριζω απο πρωτο χερι την πικρα. Για να το αποφυγω, ουσιαστικα εφτιαξα την κλουβα απο την αρχη... Τσιμεντο στο δαπεδο και περιφερικα 70 ποντουσ κατω απο το χωμα. Αν δε μπορεις να το κανεις βαλε περιμετρικα πυκνο και λεπτο ακανθωτο συρμα. Παντως, πως εισαι σιγουρος οτι ειναι ποντικια και οχι π.χ. Γατες; Να εισαι σιγουρος οτι ειναι ποντικι μονο αν δεις πουλια χωρις ποδια... Μακαβριο αλλα μιλαω εκ πειρας...
 
😡 Παντελη, λυπαμαι πολυ, κριμα για τις οικονομιες σου και πιο κριμα για τα πουλακια σου. Μακαρι να μπορουσα να σου χαρισω μερικα, αλλα δεν εχω πολλα καναρινακια, αλλα αμα θες μπορω να σου στειλω μινι-κοτες! 🙄
 
Παιδια ευχαριστω για τη συμπαρασταση

Παρολο που η ζημεια ηταν και ειναι και θα ειναι τεραστεια ακομη μετα απο 2 μερες βρισκω φτερα, ποδια πουλιων κατω στο εδαφος και οταν τα βλεπω ραγιζει η καρδια μου ακομα και στη σκεψη οτι αυριο υπαρχει πιθανοτητα να βρω αλλα απομιναρια απο τα πουλια μου που γνωριζα το καθε ενα ξεχωριστα που τα ειχα σαν φιλους και σαν παιδια μου (ας σκεφτει καποιος πως ειναι να χανει ενα αγαπημενο του προσωπο και θα με καταλαβει) που τα εβλεπα καθε μερα με τοση χαρη και ζωντανια και χαιρομουν και ελεγα εγω τα εκανα ολα αυτα μονος μου με πιστη σε μενα και στα πουλια μου ακουγα ενα καλαιδησμα καποιου πουλιου που για αλλους μπορει να μην ηταν κατι συμαντικο αλλα για μενα ηταν τα παντα εζησα μαζι τους το πρωτο κελαιδισμα το πρωτο απειρο πεταγμα στο κλουβι το πρωτο... Θα ηθελα να μιλω για ωρες ποση χαρα μου χαρισαν κανενας δεν το ξερει και ποση πικρα συχρονος στο τελος. Την τραγικη αυτη μερα ειμαι σιγουρος πως δεν θα την ξεχασω ποτε... Θα προσπαθησω με πολλυ κουραγιο, υπομονη, επιμονη και κοπο απο τα συντριμια να δημιουργηθει ξανα η ζωντανια, γαληνη που υπηρχε στο περιβαλον των πουλιων μου και μεσα μου οπως πριν το τραγικο συμβαν

Φιλικα
Παντελης
 
Παντελή, καταλαβαίνω παλικάρι μου ότι είναι δύσκολο να "χωνέψεις" αυτό που συνέβη και πώς ότι και αν σου πούμε από εδώ δεν έχει και μεγάλη σημασία. Εδώ χάνουμε ένα πουλάκι για κάποιο λόγο και στενοχωριόμαστε πολύ, πόσο μάλλον αν συμβεί σε περισσότερα και με αυτόν τον τρόπο μάλιστα.

Δεν ξέρω τι να σου πω και ούτε πιστεύω ότι έχουν μεγάλη σημασία κάποια λόγια για να είμαι ειλικρινής, είμαι σίγουρος όμως πώς τους παρείχες το καλύτερο δυνατόν και ότι δεν έφταιγες για ό,τι συνέβη. Κάποιες φορές απλώς η φύση είναι σκληρή στα μάτια μας. Είμαι επίσης σίγουρος πώς και τα καινούργια πουλιά και που θα έρθουν θα λάβουν τη μεγαλύτερη αγάπη και φροντίδα από εσένα και όντας πιο έμπειρος πια θα τα χαίρεσαι για πολύ πολύ καιρό.
 
Παντελη μου σε καταλαβαινω απολυτα... Μολις πριν λιγες ωρες εχασα το αγαπημενο μου πουλακι απο μια γατα που επιτεθηκε στο κλουβι... Και εγω βρισκω τριγυρω φτερα και πουπουλακια και... Ειναι πραγματικα τραγικος ο τροπος του χαμου ενος αγαπημενου φιλου. Ξερω ακριβως πως αισθανεσαι...☹ δεν εχω λογια να πω...
 
Ειναι πολυ μεγαλη η χαρα που μας δινουν τα ζωα, αλλα κ μεγαλη η λυπη την ωρα που τα χανουμε!
Και τα απομειναρια της ζωης (πτωματα, φτερα, κτλ) ειναι η μεγαλυτερη πληγη! ☹
28 χρονια τωρα θυμαμαι(τουλαχιστον απο 1η δημοτικου) οτι ημουν δεμενος με ενα ζωο! Χαρα ο ερχομος του στη ζωη μου, αλλα κ λυπη ο αποχαιρετισμος!
Ο,τι κ να πεις κατι τετοιες ωρες ειναι λιγο... ☹
Μηπως κατι αναλογο κ χειροτερο δε συμβαινει κ με το χαμο ανθρωπων; ☹
Κουραγιο κ στους 2 (παντελη-georgina)!
 
Εγώ είχα 4 μικρά μιάς ημέρας και την άλλη μέρα τα βρήκα χωρίς εσωτερικά όργανα και στα δυο κλουβιά συνέβη.
 
σχετικα με τα ποντικια, ηθελα να ρωτησω κατι.σε πολυκατοικια μενω και εμφανιστηκανε ποντικια ως τον πεμπτο οροφο. Κινδυνευουν τα πουλια;
 
...an mpenoun sta diamersmata sigoura kintinevoun ta poulia...afou ta pane amesos sto klouvi gia na vroune trofi... to pouli mporei na tromaxti kai na xtipithi asxima...mporei na to dagkonoun...kai na frroun kapoia arostia...
 
Απ' ότι ξέρω το ποντίκι δεν έχει αξιοσημείωτη ικανότητα για αυτόνομη αναρρίχηση σε κάθετους τοίχους.

Για να φτάσει στον πέμπτο όροφο μόνο ένα πράγμα μπορώ να φανταστώ.
Ή υπάρχουν ψηλά δέντρα που φτάνουν σε αυτό το ύψος ή υπάρχει κάποιο αναρριχητικό φυτό που διευκολύνει την πρόσβαση.

Η λύση είναι καλό κλάδεμα των δέντρων τη κατάλληλη εποχή για να μπορούν να ξαναφουντώσουν και θανάτωση του αναρριχητικού φυτού με δηλητήριο για να ξεραθεί ολόκληρο και να πέσουν όλα τα παρακλάδια του.

Τότε πιστεύω ότι θα είναι ασφαλή τα πουλάκια αλλά και οι κάτοικοι.
Όπως και να χει πρέπει πρώτα απ' όλα να βρεθεί η αιτία που εμφανίζονται τα ποντίκια στον 5 όροφο έτσι ώστε να γίνουν οι απαραίτητες ενέργειες για να μη ξαναεμφανιστούν και μετά να δούμε αν υπάρχουν κίνδυνοι για τα πουλάκια

Το ποντίκι αντιμετωπίζεται εύκολα στις πολυκατοικίες, η γάτα είναι σαφώς μεγαλύτερο πρόβλημα αφού έχει το ένστικτο και τις σωματικές ικανότητες του αιλουροειδούς
 
Σε καταλαβαινω απολυτα... Και μενα πριν λιγες μερες μου εκλεψαν καποια απ'τα πουλια μου...
Μην στεναχωριεσαι συντομα θα τα αναπληρωσεις ξανα...
 
Ανδρέα θα συμφωνήσω με την Πωλίνα οτι αν υπάρχουν ποντίκια σε ενα σπίτι σίγουρα κινδυνεύουν τα πουλιά. Τα ποντίκια εχουν μεγάλη ευελιξία κινήσεων και μπορουν να σκαρφαλώσουν σε μερη που δεν το βαζει το μυαλό μας. Μπορείνα σκαρφαλώσει παντού μεσα στο σπίτι αν υπάρχουν κουρτίνες έπιπλα με προεξοχές, απο το πίσω μερος του ψυγείου κτλ κτλ. Εχω δεί ποντίκι αρκετα μεγάλου μεγεθους να χωράει να περάσει με το εύπλαστο σώμα του ακόμα και μέσα απο τα κάγκελα του κλουβιού. Μπορεί να δαγκώσει το πόδι του καναρινιού και να το κόψει και να πεθάνει το πουλάκι απο αιμορραγία.

Θα εχετε ακούσει περιπτώσεις που τα ποντίκια δαγκώνουν μεχρι και ανθρώπους Το σαλιο τους πριέχει μια αναισθητική ουσία και ετσι δεν αισθανεται κανείς πόνο.

Τα σπόρια στο κλουβί είναι μια δελεαστική τροφή για τα ποντικάκια, γι αυτό Προσοχή!
 
Πρίν λίγες μέρες ενας συνάδελφος κατέπληκτος είδε μέσα στο μπάνιο του στο διαμέρισμα της πολυκατοικίας του εναν αρουραίο νααα(μετο συμπάθειο)! Και με το που τον πήρε χαμπάρι ο αρουραίος ξέρετε τι έκανε; βουτιά στη λεκάνη! Ενας συνεργάτης της ο οποίος ασχολείται με φρεάτια μας επιβεβαίωσε οτι οι ποντικοι κολυμπάνε κανονικά οπότε κλειστό το καπάκι της λεκάνης καλύτερα...

δεν το ήξερα ούτε το περίμενα κάτι τέτοιο...
 
Παντελή αν αποφασίσεις να φτιάξεις την κλούβα σου απο την αρχή για να την κάνεις πιο ασφαλή βάλε στον πατο πλεγμα ψιλο και μετα ρίξε τσιμέντο έτσι ωστε και να τρυπισουν το τσιμέντο να μην μπορούν να περάσουν μεσα απο το πλεγμα και να σου ξανακάνουν ζημια.
 
paidia k ego ka8a kalokri exo epi8eseis apo fidia k m trone ta papagalakia m...
mpenun apo to plegma trone k epidi meta den mporune na vgun ta skotono giati in to mono pu mporo na kano...


ipomoni se olus pu xanun afta pu agapun...
 
μια χαρα ανεβαινουν! Τελικα περασανε κ σε αλλουσ οροφουσ! Η πολυκατοικια εχει "αγριουσ" τοιχουσ κ ανεβαινουν ευκολα, αρχικα βαλαμε σιτα στις μπαλκονοπορτες για τη δικια μας προστασια, κ ταμπλετες ποντικοφαρμακο στο μπαλκονι μας στον τριτο. Κατι φαγανε! Αλλη λυση η ποντικοκολλα, θα βαλω κ απο αυτη. Παντως δεν εχω παρατηρησει καποια ενοχληση η αναστατωση στα πουλια!
 
Back
Top