Γενικά Επίθεση στο καρδερινοκάναρο

Kyriaki pol

PB New Member
Εγγραφή
14 Ιαν 2017
Μηνύματα
32
Πόλη
Αθήνα
Την περασμένη Τετάρτη γυρίζοντας σπίτι το βράδυ βρήκα το πουλί μου σφηνωμένο στο κλουβί. Αμέσως κατάλαβα ότι δέχτηκε επίθεση από άλλο πουλί. Το πήρα στα χέρια μου και για 2 ώρες το χάιδευα. Άκουγα μόνο τον χτύπο της καρδιάς του. Ήταν τόσο τρομαγμένο. Έχει περάσει μία εβδομάδα και δεν έχει συνέλθει. Δεν ξέρω πως να του συμπεριφερθω. Να το αφήσω μέσα στο σπίτι ή να το βγάλω έξω και πάλι όπως παλιά (με επίβλεψη). Να του βάζω CD ν ακούει μπας κι επανέλθει; Χθες ήταν λίγο κινητικο κι έβγαλε κάποιους ήχους. Έχω τρομάξει όσο κι εκείνο...
 
Σε τι κατάσταση από σωματικής άποψης το βρήκες; Είχε τραύματα, σπασίματα κτλ;
 
Θέλει το χρόνο του να επανέλθει αν φυσικά θεωρήσουμε πως δεν έχει "ζημιά".
Από τον τρόπο όμως που το βρήκες... Πολύ αμφιβάλω.
το βράδυ βρήκα το πουλί μου σφηνωμένο στο κλουβί.
Αν μάλιστα σκεφτώ με ποιον τρόπο μπορεί να σφήνωσε εκεί που το βρήκες... Τότε σίγουρα θα πρέπει να παρακαλάς αρχικά και πάνω απ' όλα να ζήσει και μετά όλα τα άλλα.
 
Πιστεύω ότι το πρόλαβε ο σκύλος μας γι αυτό δεν έπαθε μεγαλύτερη ζημιά. Του λείπουν δυο φτερά από τις φτερούγες του. Όταν το είχα στο χέρι πέταξε αρκετά πανικόβλητο όμως. Σήμερα του έκοψα τα νύχια. Τρώει και πίνει. Αυτό που ρωτάω ειναι αν θα είναι καλό να το απομονώσω σε άλλο δωμάτιο να είναι μόνο του ή να το έχω στο σαλόνι παρέα μας όπως ήταν παλιότερα;
 
Αυτό που ρωτάω ειναι αν θα είναι καλό να το απομονώσω σε άλλο δωμάτιο να είναι μόνο του ή να το έχω στο σαλόνι παρέα μας όπως ήταν παλιότερα;
Εγώ θα το άφηνα μόνιμα έξω αφού φυσικά θα έπαιρνα όλα τα μέτρα ασφαλείας που χρειάζεται στο κλουβί.
 
Κυριακή καλησπέρα. Για το καλώς έχειν ενός πουλιού, αυτό ναι μεν θέλει ησυχία, αλλά επίσης χρειάζεται να κοιμάται και να ξυπνά με τη δύση και την ανατολή του ηλίου αντίστοιχα. Γίνεται αυτό στο σαλόνι του σπιτιού σου; Αν όχι, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βγάλεις το πουλάκι έξω, μόνιμα, αφού όμως έχεις δημιουργήσει προστασία πέριξ του κλουβιού του. Αυτό μπορεί να γίνει με κατασκευή από κουνελόσυρμα ή με αγορά έτοιμου προστατευτικού* σε κάθε περίπτωση όμως το πλέγμα προστασίας θα πρέπει να απέχει από το κλουβί τουλάχιστον 10 εκατοστά και να είναι στηριγμένο σταθερά σε τοίχο, διότι τα αρπακτικά πουλιά έχουν τεράστια δύναμη.
Τώρα το καρδερινοκάναρό σου έχει υποστεί σοκ βεβαίως, αλλά επιπρόσθετα ενδεχομένως να έχει πληγεί σε κάποιο σημείο και να μην φαίνεται ή να μην το πρόσεξες. Θα μπορούσε ας πούμε να είχε μια μικρή εκδορά, αλλά οπωσδήποτε η εικόνα του σφηνωμένου στα κάγκελα πτηνού, μας παραπέμπει ότι του ασκήθηκε ισχυρή έλξη και το ότι ήρθε αδιαμφισβήτητα σε επαφή με τον επίδοξο θηρευτή. Το άλλο δεδομένο είναι ότι τα νύχια και τα ράμφη των αρπακτικών έχουν όπως αντιλαμβάνεσαι και δυστυχώς μεταδίδουν μικρόβια. Οπότε έχεις και αυτό το ενδεχόμενο να αντιμετωπίσεις. Ακόμη, τα πουλιά ενίοτε φέρουν παθογόνους μικροοργανισμούς εσωτερικά στο σώμα τους οι οποίοι όμως "ελέγχονται" από το ανοσοποιητικό τους σύστημα και παρότι δυνητικά λοιμογόνοι, δεν προκαλούν ασθένεια, όταν τα πουλάκια όμως είναι υπό κανονικές συνθήκες. Το θέμα είναι ότι όταν οι οργανισμοί αγχώνονται, πέφτει συχνά το ανοσοποιητικό τους σύστημα, σταματά ή έστω ανακόπτεται με άλλα λόγια το ανοσοποιητικό τους σύστημα, οπότε και γιγαντώνεται ο πληθυσμός των παθογόνων συχνά με ολέθριες συνέπειες. Π.χ. τα κοκκίδια... Τα οποία παρεπιπτόντως φαίνονται σε μικροσκόπιο στις κουτσουλιές, όταν οι τελευταίες παράγονται μετά το πρωί (προς το μεσημέρι κυρίως).

Αυτό που θα σου προτείνω ανεπιφύλακτα λοιπόν είναι : διαβάζεις την παρακάτω λίστα και επιλέγεις τον ειδικευμένο γιατρό κοντά στην περιοχή σου, μας τον αναφέρεις, σου λέμε τη γνώμη μας (αν θέλεις) και έκλεισες ραντεβού αύριο πρωί. Γιατί μια εβδομάδα είναι μεγάλη περίοδος για ένα πουλί, ώστε να είναι ακόμα σε σοκ και μόνο σε σοκ... https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/ Εναλλακτικά, μας λες σε ποια περιοχή μένεις και αν γνωρίζουμε κάποιον αξιόπιστο σου προτείνουμε οι ίδιοι. Αύριο βεβαίως έχει απεργία, αλλά πρέπει να επισκεφτείτε πτηνίατρο οπωσδήποτε, και αν και δεν είμαι ο ίδιος γιατρός, στη θέση σου, όπως και να είχε, θα επέμενα να λάβει το πουλί και αντιβίωση έστω σε σχήμα προφύλαξης, κι αυτό γιατί πολλές φορές έχουμε ακούσει στο φόρουμ για πουλάκια που αφού δέχθηκαν επίθεση, εξέπνευσαν στη συνέχεια μετά από αρκετές ημέρες. https://community.petbirds.gr/media/Κλούβα-προστασίας-πτηνών-από-αρπακτικά.22769/

Μην ξεχάσεις ότι ένα αρπακτικό όταν έχει εντοπίσει τη λεία του, επανέρχεται στο ίδιο μέρος, έστω κι αν η πρώτη του προσπάθεια είναι αποτυχημένη.
Αν θέλεις, ενημέρωσέ μας σε κάθε περίπτωση και όποια επιλογή κάνεις, για την πορεία του μικρού σου φίλου.
Εύχομαι αίσια κατάληξη και περαστικά.
 
Για το καλώς έχειν ενός πουλιού...
Σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Θα το πάω στο γιατρό να το εξετάσει να ησυχάσω κι εγώ... Τώρα κατάλαβα πόσο πολύ ανεύθυνα φέρθηκα με το να τ αφήσω έξω...
 
Έλα τώρα, δεν το σκέφτηκες, δεν το ήξερες, νόμιζες ότι δεν θα συμβεί σε εσάς... Τόσα και τόσα. Έχει συμβεί δυστυχώς και σε εμένα, με την χειρότερη κατάληξη και δεν έχει νόημα να ψέγεις τον εαυτό σου.
Σε ποια περιοχή μένεις;
 
Έλα τώρα, δεν το σκέφτηκες, δεν το ήξερες, νόμιζες ότι δεν θα συμβεί σε εσάς... Τόσα και τόσα. Έχει συμβεί δυστυχώς και σε εμένα, με την χειρότερη κατάληξη και δεν έχει νόημα να ψέγεις τον εαυτό σου.
Σε ποια περιοχή μένεις;
Παλαιό Φάληρο μένω. Το πουλί σήμερα κελάηδησε για λίγο το πρωί. Είναι ευδιάθετο και τρώει αρκετά.
 
Οι σχετικά κοντινοί σου κτηνίατροι με εξειδίκευση ή γνώσεις σε πτηνά ειναι οι :
Κονταδάκης Γλυφάδα
Δουκάκη Πειραιά
Δημητριάδας Άγιος Δημήτριος
Αν ήταν δικό μου και έπρεπε να επιλέξω, θα έκλεινα ραντεβού με αυτην τη σειρά.
 
Κυριακή μου και εγω μενω Νεα Σμυρνη συνορα με Παλαιο Φαληρο! Στον Κονταδακη να το πας! Εξαιρετικος!

Ευχομαι περαστικα!
 
Back
Top