Γενικά Επίπληξη σε έκθεση για το gloster μου

Στρατος38

PB New Member
Εγγραφή
18 Απρ 2018
Μηνύματα
318
Πόλη
Σέρρες
Καλησπέρα σας ήθελα να σας πω για μια περίπτωση που μου ετυχε και πραγματικά δεν τη καταλαβα.. Λοιπον πρόσφατα πηγα σε μια εκθεση για γκλοστερ με ενα γκλοστερακι δικης μου εκτροφης αλλα καπως ιδιαίτερο-διαφορετικο δηλαδη λευκο με μπλε.. Και το αποτελεσμα ηταν να το βαθμολογησουν αλλα και παρατηρηση του τυπου παραποιης τη φυση και χαλας τα ειδη κ. Α. Και σημερα μου εστειλαν τη φιλοζωικη για ελεγχο αλλα εννοείται οτι τα βρηκαν ολα καλα
 
Ουτε εγω ήξερα κατι
[automerge]1580842566[/automerge]
Ενταξει δεν λεω απο τη μια καλα κανουν αλλα απο την αλλη πιστεύω οτι κόβουν τα φτερα απο κάποιους νεους που ψάχνονται και θέλουν να ασχοληθούν
 
ενα γκλοστερακι δικης μου εκτροφης
Είχε κλειστό δακτυλίδι συλλόγου ή μηδενικό δακτυλίδι;
Αν δεν πληρούσε τα standard της ράτσας πως κρίθηκε και από ποιόν;
εστειλαν τη φιλοζωικη για ελεγχο
Κακώς τον δέχτηκες, το Δασαρχείο και η Αστυνομία θα μπορούσε να κάνει έλεγχο αν υπήρχε καταγγελία εναντίον σου.
 
@Στρατος38 γίνε πιο συγκεκριμένος...
Σε ποια Έκθεση, ποιος τη διοργάνωσε, ποιος έκρινε, τι βαθμολογία πήρε το πουλάκι, τι σου έγραψαν στην καρτέλα, αν σου είπαν προφορικά κάτι κτλ...
Μήπως είναι άσχετα τα περιστατικά;
Μήπως την φιλοζωική την κάλεσαν τίποτα γείτονες;
[automerge]1580843640[/automerge]
Ανέβασε και καμιά φωτο να δούμε το "τέρας".
 
το αποτελεσμα ηταν να το βαθμολογησουν
Εφόσον το πουλί κρίθηκε θα πρέπει να έχεις το τυποποιημένο χαρτί με τα επιμέρους αποτελέσματα και την τελική του βαθμολογία, όπως και το όνομα του κριτή.
 
Δεν εχω απολύτως τίποτα τους εβρισα ολους και εφυγα γιατι εγω πηγα να δω αλλες προσπαθειες και αλλους ανθρώπους που αγαπανε το ειδος.. Η βαθμολογια και η γνωμη τους δεν με ενδιαφερει και δεν μπορω να καταλαβω οτι στα 5 λεπτα ξερουν τα παντα οι ειδήμονες οι κριτες και χαντακωνουν προσπαθειες..
 
Στράτο βγάζεις μια πικρία (δεν ξέρω αν είναι δικαιολογημένη) αλλά δεν απαντάς στα ερωτήματα...

Και οι κριτές, και οι διοργανωτές, και οι συμμετέχοντες, και οι σύλλογοι αγαπούν τα πουλιά αλλιώς δεν θα ασχολούνταν...

Αν δεν μας ενδιαφέρει η βαθμολογία και οι γνώμες των ειδικών ΔΕΝ κατεβάζουμε πουλιά σε εκθέσεις...

Δυστυχώς αυτά τα 5 λεπτά είναι πολύ σημαντικά...

Να πάρει καλή στάση το πουλί, να τραγουδήσει αν είναι φωνής κτλ...

Το πουλί κρίνεται για αυτά τα 5 λεπτά...
 
Στράτο, ανέβασε μια φωτογραφία του πουλιού. Δεν καταλαβαίνω τι μπορεί να ήταν τόσο αφύσικο που δημιούργησε αυτή την κατάσταση.
 
... Και δεν μπορω να καταλαβω οτι στα 5 λεπτα ξερουν τα παντα οι ειδήμονες οι κριτες και χαντακωνουν προσπαθειες...

Για αυτό κάνουμε κουβέντα εδώ στο PB και δεν μας έχουν καλεσμένους σε κανά συμπόσιο ορνιθολογίας...
 
Πιστεύω πως όσοι θέλουν να συμμετέχουν σε εκθέσεις θα πρέπει να είναι έτοιμοι να δεχθούν την κριτική θετική ή αρνητική.

Επίσης πιστεύω πως σε μια έκθεση που γίνεται υπό την αιγίδα της EOO - Ελληνική Ορνιθολογική Ομοσπονδία ή
FPO - Πανελλήνια Ομοσπονδία Ορνιθολογίας ένα πουλί που δεν πληροί τα standard της ράτσας βγαίνει άμεσα εκτός διαγωνισμού.

@Στρατος38 αν σε ενδιαφέρει η συμμετοχή σε εκθέσεις καλό θα είναι να γραφτείς σε σύλλογο για να έχεις κάθε δυνατή βοήθεια όσον αφορά το είδος που εκτρέφεις.
 
Ιωάννη, ο Στράτος δεν μιλάει για κριτική που αφορά τα στάνταρτ, αλλά για παραποίηση της φύσης! Το παράδοξο βέβαια είναι ότι το πουλί δεν κόπηκε αλλά βαθμολογήθηκε και το ακόμη πιο παράδοξο είναι ότι μιλάμε για φύση αναφερόμενοι σε καναρίνι gloster.
 
Σε ότι πολύ σωστά γράφει ο @ΙΩΑΝΝΗΣ@ θα συμπληρώσω πως μπορεί να υπάρξει συμμετοχή πουλιού εκτός κατηγορίας για διάφορους λόγους πχ μη αναγνώρισης ράτσας ή κάποιας άλλης ιδιομορφίας και αυτό είτε να κριθεί και να βαθμολογηθεί αλλά να μην βραβευτεί είτε να κριθεί χωρίς να βαθμολογηθεί...
Οι παρατηρήσεις στις καρτέλες είναι σημαντικότερες από τα σκέτα νούμερα...
[automerge]1580846797[/automerge]
Όταν λέμε λευκό με μπλε gloster εννοούμε κάτι τέτοιο;

20200204_220403.webp

@vasiliotsom τα φώτα σου...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top