Γενικά Επίσκεψη εισβολέα(;)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alek
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alek

PB New Member
Εγγραφή
10 Νοε 2013
Μηνύματα
151
Πόλη
Αθήνα
Εχω 2 budgies και το πρωί είδα τρία (!) πουλιά που δεν έχω καταλάβει τη ράτσα τους.. μεγάλα σαν περιστέρια αλλά οπτικά δεν έμοιαζαν με περιστέρι, καφετί χρώματος (σαν ανοιχτόχρωμο χώμα) με περίεργο ήχο.. και μακρύ ράμφος.. στη ζαρτινιέρα το ένα έσκαβε με μεγάλη δύναμη και μάλλον έτρωγε, ενώ κόζαραν το κλουβί..

Πρόπερσι είχαν κάνει επίθεση στο κλουβί 2 καρακάξες, το ένα σκέπασε το κλουβί αλλά ευτυχώς ήμουν εκεί και το πρόλαβα.. από τότε κατεβάζω τέντες και πίστευα ήμουν οκ..

Τώρα θορυβήθηκα με αυτά και αναρωτιόμουν από ποιά πουλιά κινδυνεύουν οι φίλοι μας.. ξέρετε;
Γνωρίζω είναι η κουκουβάγια, η καρακάξα, γερακοειδή (που δεν έχουμε στις πόλεις) και πιθανώς η δεκαοκτούρα;

Αυτό το καφετί τι μπορεί να είναι και θα πρέπει να ανησυχώ;
 
@alek Καλημερα! Το μονο που μπορω να σκεφτω με την περιγραφη που εδωσες οτι εμοιαζε σαν περιστερι και περιπου το χρωμα που ειπες, ειναι το τρυγονι! Κατι αλλο δεν μου ερχεται! Μπορει να ειναι και καποιο γερακοειδη!

Πρεπει να κανεις καποια προστασια στα παπαγαλακια σου! Δεν μπορεις να ξερεις ποιος ειναι ο εχθρος των φτερωτων σου φιλων! Ολα εχουν κινδυνο, απο το να μεταφερουν καποια ασθενεια μεχρι να κανουν καποια επιθεση!

Οποτε χρειαζεται να φτιαξεις μια προστασια για τα παπαγαλακια σου και αμεσα κιολας!
 
@Elli πραγματι θα μπορουσε να είναι τριγόνι! αν κι αυτό μοιάζει σε σχήμα σαν περιστέρι.. ενώ αυτά που είδα όχι τόσο.. αλλα πράγματι είναι πολύ κοντά
γερακοειδή δεν νομίζω γιατι δεν είχε το βλέμμα μπροστά που είχαν αυτά, ούτε έμοιαζε.

Η πλάκα είναι ότι βγήκα έξω και δε τρόμαζαν και μόνο με παλαμάκι έφυγαν.. ισα ισα οταν με ειδαν σαν να δυσανασχέτησαν κιολας και χτυπουσε με μανια το χωμα.

Τι προστασια μπορω να φτιάνω να ρίξω δίχτυα Η πλέγματα; μετά θα φτιάξω κλουβα που ειναι αντιαισθητικο..
κατεβάζω τέντα, εχω βαλει ακιδες στις ακρες.. ε οταν λειπω θα τα βαζω μεσα :( :( :( ελεος με τα κολοπουλα 😕 αντι να φανε κανα κουνουπι που μας εχουν ταραξει πανε στα πουλια μας
[automerge]1630137189[/automerge]
Ψάχνοντας, είδα αυτή τη φώτο από τριγόνια που έμοιαζε παρα πολύ! πολύ πιθανόν να είναι τριγόνια! κάνουν αυτά επιθέσεις ή απλά ήρθε να φαει κανα σκουλίκι από το χώμα αραγε..

b_trygonia900.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: Elli
πραγματι εμοιαζαν πολυ με κισσες τωρα που τις βλεπω.. μονο που στις φωτογραφιες βλεπω εχουν και αλλα χρωματα εκτος του καφε.. αν βγαινουν και σε μονοχρωμο μοντελο τοτε αυτες ειναι.. και βλεπω ειναι παμφαγα και πανεξυπνα..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Elli
@alek Τωρα με τις φωτιες που ειχαμε, πολλα πουλακια που πρόλαβαν και εφυγαν, σιγουρα ηρθαν προς τα εμας!

Υπαρχουν πολλες ιδεες στην ενοτητα: Ιδιοκατασκευες, Παρουσιασεις Εκτροφειων! Ριξε μια ματια και σιγουρα θα βρεις κατι!
Μπορεις να παρεις μια ραφιερα (μικρη) και να την ντυσεις με κουνελοσυρμα και σιτα! Το μεσα - εξω δεν ειναι καλο! Πρεπει να εχουν ενα σταθερο σημειο, ωστε να νιωθουν ασφαλεια και για να μπορεσουν να προσαρμοστουν σε καποια θερμοκρασια! Γιατι το καλοκαιρι, άλλη θερμοκρασια εχει το σπιτι με τα κλιματιστικα και άλλη θερμοκρασια εξω! Το ιδιο συμβαινει και τον χειμωνα! Γι' αυτο σου λεω, διαλεξε ενα σταθερο σημειο, να φτιαξεις μια κατασκευη (όποια επιλεξεις εσυ) και θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο🙂

Παντως, αν βρηκαν σκουλικια στις γλαστρες, σιγουρα θα ερθουν ξανα και συνεχεια θα εχεις τετοιες επισκεψεις!
 
Back
Top