Γενικά Επίσκεψη στους παπαγάλους του Αττικού πάρκου

Φοίβος

PB Supporter
Εγγραφή
12 Φεβ 2008
Μηνύματα
16.352
Πόλη
Βικτώρια
Το περασμένο Σάββατο βρεθήκαμε στο Αττικό Πάρκο και δεν γινόταν να μην περάσω αρκετή ώρα με τους παπαγάλους. Ήθελα να ανοίξω ένα κλουβί και να μπω μέσα και να μείνω εκεί. :D Συγκεκριμένα στους μακάο. 😛

Το απίθανο ζευγάρι των Υάκυνθων που δεν σταματούσαν να παίζουν μεταξύ τους.

01-zgqd.webp

Μια μέρα θα αποκτήσω ένα green winged macaw, το έχω όνειρο ζωής. :)

02-yas4.webp

Και οι Blue and Gold καλοί είναι. 😛

03-slldoz.webp

Λάτρεψα αυτόν τον τύπο-Moluccan cockatoo κι ας τον έχω μόνο με γυρισμένη πλάτη στη φωτο. Δεν σταματούσε να ζητάει χάδια κι ενώ του χάιδευα το κεφάλι μέσα απο τα κάγκελα οι διπλανοί σχολίαζαν πως κινδυνεύω να μου κόψει τα δάχτυλα. Γατάκια... :D

04-e0qmr.webp

Κι εδώ ο διπλανός του για τον οποίο έχει γίνει κουβέντα σε άλλο θέμα που κάποια μέλη είχαν "χάσει" τον κοκατού με το προβληματικό ράμφος. Για κάποιο λόγο αυτά τα 2 αρσενικά πουλιά τα έχουν σε διπλανά ξεχωριστά τεράστια κλουβιά. Ίσως και να μάλωναν.

05-sk8ld.webp

Άλλο ένα πολύ εντυπωσιακό είδος που ήθελα να δω απο κοντά είναι το Gang-gang cockatoo.

06-e0i5ok.webp

το οποίο ζούσε χωρίς ταίρι σε ένα κλουβί με αρκετά galah cockatoos. Τα περισσότερα γκάλα είχαν ακάρεα στο πρόσωπο απ'οτι διέκρινα όπως και το γκανγκ-γκανγκ σε μικρότερο βαθμό. Δεν ξέρω αν είναι φανερό στην φωτογραφία που ανέβασα, θα ψάξω στο κινητό μου να βρω και τα γκάλα στα οποία φαινόταν πιο καθαρά. Έλεγα να στείλω ένα e-mail να τους πω τη γνώμη μου επ'αυτού, μήπως τους έχει διαφύγει της προσοχής, τι λέτε;
 
Έλεγα να στείλω ένα e-mail να τους πω τη γνώμη μου επ'αυτού, μήπως τους έχει διαφύγει της προσοχής, τι λέτε;
Ναι βεβαίως, γιατί όχι; Κάθε βοήθεια δεκτή δεν λένε; :)
 
Το Πασχα που πηγα δεν υπηρχαν, προφανως ειναι νεα φουρνια και μπηκαν στα νεα κτισματα κλουβια που! Μπορει ήδη να παιρνουν αγωγη αλλα δεν χανεις τιποτα να το επισημανεις!

Τα νέα κλουβιά ήταν ακόμη υπο κατασκευή κι ήταν ακριβώς παραδίπλα απο τα galahs. Αυτά δεν φαίνονταν για καινούρια πάντως, αν και ήταν σε καλή κατάσταση. Γενικά όλο το πάρκο ήταν πολύ φροντισμένο, έχω πάει και σε άλλα ευρωπαικά και θεωρώ ότι το Αττικό είναι το καλύτερο απ' οσα έχω δει. Τα ζώα εδώ είχαν του μεγαλύτερους χωρους, ειδικά τα μεγάλα αιλουροειδή και οι αρκούδες, το ίδιο και οι μακάο.

Αμαζόνες όμως δεν είδα πουθενά και σκέφτομαι μήπως στείλω τις δικές μου. 😱

Βρήκα μια καλύτερη απο τον φίλο μου που κάναμε χάδια.

07-alde.jpg

Και τα galah cockatoos

08-okvbo.jpg

δεν φαίνεται ο δακτύλιος του ματιού να έχει ακάρεα;😵 Όλα τα γκάλα έτσι ήταν...
 
Ωπα αυτα υπαρχουν χρονια τωρα, λαθος μουτο διορθωσα!

Δεν πειράζει αλλά δεν έχει νόημα να κάνεις επεξεργασία στο παλιό σου μήνυμα για τόσο μεγάλη αλλαγή Τάκη. Χάνεται η ροή της συζήτησης αν ο άλλος που διαβάζει δεν προσέξει ότι είναι άλλο το κείμενο της παράθεσης κι άλλο το αρχικό που υπέστη επεξεργασία. :)
 
Back
Top