Ασθένειες Επείγον άρρωστο καναρίνι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης saintvit
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

saintvit

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιουν 2015
Μηνύματα
16
Πόλη
Καβάλα
Καλησπέρα έχω ένα καναρίνι 1 χρονών όλα μια χαρά εκτός το ότι εδώ και δύο βδομάδες σταμάτησε να κελαηδάει πριν μια ώρα που γύρισα σπίτι το είδα να κάθεται στη πατηθρα με κατεβασμένα φτερά κλειστά μάτια να βαριανασένει και βγάζει ένα ήχο σαν να ρουφάει βλέννα,έβαλα στη ποτίστρα του AVIOMYCINE άλλα ουτε καν τη πλησιάζει.Βοήθεια τι να κάνω στο μέρος που είμαι δεν έχει κάποιο κτηνίατρο που να ασχολείται με πτηνά. Να αναφέρω πως το έχω πάντα μέσα στο σπίτι μακριά απο air condition ανεμιστήρες και ρεύματα αέρα. Επισυνάπτω φωτογραφία.DSC_0219.webp
 
Δυστυχώς είναι πολύ δύσκολη η κατάστασή του.
Αν μάλιστα δεν τρώει και κυρίως δεν πίνει νερό πολύ φοβάμαι πως δεν έχει επιστροφή.
Αν υπάρχει κοντά σου κάποιος γιατρός καλύτερα να το δει άμεσα...
Προσπάθησες να του δώσεις μια δυο σταγόνες από το νερό - φάρμακο;
 
Με ποιο τρόπο να του δώσω δυστηχώς δεν έχω σταγονόμετρο και είναι κλειστή η αγορά
 
Περιγράφεις ένα καναρίνι σε πολύ άσχημη κατάσταση. Αφού δεν υπάρχει κτηνίατρος θα σου πω αυτό που γνωρίζω.
Πάρε από φαρμακείο σιρόπι vibramycin, πάρε μια μικρή σύριγγα (βγάλε την βελόνα) σε κουταλάκι βάλε 3 σταγόνες αντιβίωση και 3 σταγόνες νερό, ανακάτεψε και δώσε με τη σύριγγα στο στόμα του πουλιού 1 σταγόνα τώρα και μια το πρωί.
 
Να μη του δώσω aviomycine που είναι για το αναπνευστικό γιατί όπως το βλέπω αναπνευστικό πρέπει να είναι το πρόβλημα
 
Κοίτα στα χάλια που περιγράφεις πως είναι το πουλάκι χρειάζεται κάτι πιο δραστικό-άμεσο-ευρέως φάσματος αντιβιοτικό
Αυτές τις οδηγίες γνωρίζω από τον κτηνίατρο μου για έκτακτες περιπτώσεις.
 
... Μετά βάλε 5ml στην ποτίστρα του για 4-5 μέρες.
Εύχομαι όλα να πάνε καλά και να επανέλθει η υγεία του (αν και είναι δύσκολη η κατάσταση που περιγράφεις)
 
Καταρχήν θέλω να σας ευχαριστήσω για την άμεση βοήθεια, τα νέα είναι ευχάριστα μετά από ένα δύσκολο βράδυ σήμερα το πρωί ζωντάνεψε,τρώει, πίνει νερό και είναι ιδιαίτερα κινητικό, δεν ξέρω τι συνέβει ήταν πολύ ξαφνικό δείχνει να το έχει ξεπεράσει,θα συνεχίσω το vibramycin για πέντε μέρες ακόμα, του έχω βάλει στην ποτίστρα μαζί με την αντιβίωση και τέσσερις σταγόνες bogena multi-vit της beaphar.
 
Καταρχήν θέλω να σας ευχαριστήσω για την άμεση βοήθεια,τα νέα είναι ευχάριστα μετά από ένα δύσκολο βράδυ σήμερα το πρωί ζωντάνεψε,τρώει, πίνει νερό και είναι ιδιαίτερα κινητικό, δεν ξέρω τι συνέβει ήταν πολύ ξαφνικό δείχνει να το έχει ξεπεράσει,θα συνεχίσω το vibramycin για πέντε μέρες ακόμα, του έχω βάλει στην ποτίστρα μαζί με την αντιβίωση και τέσσερις σταγόνες bogena multi-vit της beaphar.

Πόσο χαίρομαι!
Δεν γνωρίζω αν κάνει οι βιταμίνες να είναι μαζί (στο ίδιο νερό)με την αντιβίωση, ή πρέπει να τις βάλεις μετά.
 
Με αρκετούς που έχω μιλήσει μου είχαν πει να βάζω σε τέτοιες περιπτώσεις και λίγο βιταμίνη για να πάρει τα πάνω του, δεν νομίζω να κάνει κακό και με φίλο φαρμακοποιό που το συζήτησα μου είπε πως σε καμιά περίπτωση η βιταμίνες δεν αναστέλλουν τη δράση της αντιβίωσης βέβαια μιλώντας πάντα στα πλαίσια του ανθρώπου, ελπίζω να ισχύει και για τα πουλιά.
 
Ναι με χίλια ζόρια αλλά τα κατάφερα,έχω το σκεύασμα της orlux μόλις τελείωσω τη θεραπεία θα του βάλω το έχω στα υπόψιν
 
Σαν να μη συνέβη τίποτα Σίσσυ, αυτό είναι το παράξενο και σπάω το κεφάλι μου, γιατί δεν είναι δυνατόν το μεσημέρι να είναι έτοιμο να μας αφήσει χρόνους και την επόμενη μέρα όλα καλά. Σημασία έχει πως το καναρίνι είναι μια χαρά.

Αυτό που ξέχασα να αναφέρω Σίσσυγια το vibramycin σε μορφή σιροπιού, σύμφωνα με τα λεγόμενα του φαρμακοποιού υπάρχει έλλειψη και πολύ πιθανόν η εταιρία να έχει σταματήσει να το βγάζει, οπότε όπου το βρείτε αρπάξτε το, σε μια εκτακτη ανάγκη να βρίσκεται.
 
Σαν να μη συνέβη τίποτα Σίσσυ, αυτό είναι το παράξενο και σπάω το κεφάλι μου, γιατί δεν είναι δυνατόν το μεσημέρι να είναι έτοιμο να μας αφήσει χρόνους και την επόμενη μέρα όλα καλά. Σημασία έχει πως το καναρίνι είναι μια χαρά.

Αυτό που ξέχασα να αναφέρω Σίσσυγια το vibramycin σε μορφή σιροπιού, σύμφωνα με τα λεγόμενα του φαρμακοποιού υπάρχει έλλειψη και πολύ πιθανόν η εταιρία να έχει σταματήσει να το βγάζει, οπότε όπου το βρείτε αρπάξτε το, σε μια εκτακτη ανάγκη να βρίσκεται.

Πραγματικά δεν έχω ιδέα αν μόνο μια σταγόνα αντιβίωσης μπόρεσε να καλυτερέψει την υγεία του, ή τι άλλο μπορεί να είχε το πουλάκι. Βέβαια η δόση είναι πολύ ενισχυμένη (ανά 12ωρο) για το πρώτο εικοσιτετράωρο... Τέλος καλό όλα καλά!
Ευχαριστούμε για την πληροφορία σχετικά με την έλλειψη της αντιβίωσης.
 
Back
Top