Γενικά Επεξήγηση συμπεριφορών Κοκατίλ

Georginho89

PB New Member
Εγγραφή
8 Οκτ 2017
Μηνύματα
9
Καλησπέρα παιδιά. Εδώ και μια εβδομάδα ειμαι κάτοχος ενως πανέμορφου κοκατιλ. Το οποίο το πήρα από ένα γείτονα ο οποίος δεν μπορούσε να το φροντίσει άλλο. Άλλωστε φάνηκε γιατί είναι λίγο ταλαιπωρημένο. Την ηλικία του δεν την ξέρουμε στα σίγουρα, αλλά σίγουρα είναι πάνω από 3 χρόνων. Ούτε το φύλο του ξέρουμε καθώς είναι αλμπινο και όπως μου είπε και διάβασα είναι πάρα πολύ δύσκολο να ξεχωρίσεις. Επίσης είναι πάρα πολύ ήρεμο σε σημείο που μ
Κάθετε στην πατηθρα του και δεν κουνιέται πάρα μόνο για να φάει η να πιει νερό. Η να αλλάξει πατηθρα που και που. Είναι δεκτικό με την ανθρώπινη επαφή καθώς τρώει από το χέρι μου και που και που ανεβαίνει κιολας (αν δεν είναι νευριασμενο). Το βλέπω να ζωντανεύει όταν μπαίνει στο σπίτι η κοπέλα μου καθώς αυτό αρχίζει και βγάζει κραυγουλες... Και είναι ποιο δραστήριο. Τις τελευταιες δύο μέρες ανακάλυψα ότι του αρέσει το τρίψιμο στο κεφαλάκι διότι έτσι όπως το χαιδευα στο κεφαλάκι του άρχισε να γυρίζει το κεφαλάκι του σαν να μου λέει εκεί χάιδεψε και τα ματάκια του πήραν την έκφραση που έχουμε εμείς όταν βάζουμε μπατονετα στο αυτή μετά το μπάνιο. Αλλά εκεί που κάθετε ήρεμα και ωραία και απολαμβάνει το ξύσιμο αρχίζει απότομες κινήσεις και δαγκώνει το δάχτυλο που τον ξυνο πολύ νευρικά και ότι βρει μπροστά του (όχι πολύ δυνατά όμως) και μετά ξαναγυρίζει το κεφάλι του να το ξυσω και ξαναμανα τα ίδια. 1) Ερώτηση Γιατί όταν βλέπει την κοπέλα μου γίνεται πολύ δραστήριο ενώ αυτή δεν του έχει δώσει πολύ Σημασία 2) Γιατί όταν το χαϊδεύω κάνει αυτές τις απότομες κινήσεις και μετά ηρεμεί; κάθε σχόλιο είναι ευπρόσδεκτο.
 
Μια γενική απάντηση θα σου δώσω... Το κάθε πουλάκι έχει τον δικό του ατομικό χαρακτήρα, τον οποίο και εκφράζει αναλόγως των συνθηκών.
Μπορεί λοιπόν το πουλί να είναι αρσενικό και να συμπαθεί περισσότερο την κοπέλα σου, μπορεί όμως εξίσου η φωνή της να είναι πιο χαμηλή ή γλυκειά από τη δική σου κλπ. Όσον αφορά στο δάγκωμα, εφόσον δεν είναι πολύ δυνατό, δεν νομίζω ότι θα πρέπει να σε απασχολεί. Είτε παίζει είτε σε μαλώνει είτε εκείνη τη στιγμή έχει τα νεύρα του.
Όσον αφορά το ότι είναι ήσυχο και κάθεται στο κλαράκι πολλή ώρα, νομίζω ότι θα ήταν καλό να μας έβαζες μια φωτό όσο το δυνατό πιο καθαρή από το κλουβί και να φαίνεται και η εσωτερική διάταξη αυτού. Επίσης, πες μας διαστάσεις κλουβιού, δώσε μας πληροφορίες για τον χώρο που κοιμάται και πόσες ώρες την ημέρα, αν μένει ξύπνιο τη νύχτα κλπ, και άνοιξε ένα θέμα για την τροφή του.
Εφόσον εξοικειωθήκατε, σε λίγες ημέρες δεν θα ήταν καθόλου κακή ιδέα να το βγάλεις και σε ένα ασφαλές δωμάτιο, χωρίς επικίνδυνους χώρους και με κουρτίνες να αρχίσει να πετάει.
Να το χαίρεσαι και συγχαρητήρια που το ανέλαβες.
 
το απαλο δαγκωμα ειναι θετικο σε προτρεπει και γυριζει και μαγουλο(σωστα καταλαβες)... Τα παπαγαλακια δαγωνοται μεταξυ τους... Αν τσαντιστει θα το καταλαβεις :) παρατηρησε την συμπεριφορα του και σιγα σιγα θα αρχισετε να επικοινωνειτε... Επειγοντως ομως πρεπει να αλλαξεις πατηθρες και κλουβακι. Κλουβι τετραγωνο σε διαστασεις μεγαλυτερες απο το ανοιγμα των φτερων του (στην μικρη διασταση) και πατηθρες ξυλινες ριγωτες κατα προτιμηση διαμετρου 14 -16 χιλ .
υπομονη επιμονη και καλη συμβιωση
 
Μια γενική απάντηση θα σου δώσω... Το κάθε πουλάκι έχει τον δικό του ατομικό χαρακτήρα, τον οποίο και εκφράζει αναλόγως των συνθηκών.
Μπορεί λοιπόν το πουλί να είναι αρσενικό και να συμπαθεί περισσότερο την κοπέλα σου, μπορεί όμως εξίσου η φωνή της να είναι πιο χαμηλή ή γλυκειά από τη δική σου κλπ. Όσον αφορά στο δάγκωμα, εφόσον δεν είναι πολύ δυνατό, δεν νομίζω ότι θα πρέπει να σε απασχολεί. Είτε παίζει είτε σε μαλώνει είτε εκείνη τη στιγμή έχει τα νεύρα του.
Όσον αφορά το ότι είναι ήσυχο και κάθεται στο κλαράκι πολλή ώρα, νομίζω ότι θα ήταν καλό να μας έβαζες μια φωτό όσο το δυνατό πιο καθαρή από το κλουβί και να φαίνεται και η εσωτερική διάταξη αυτού. Επίσης, πες μας διαστάσεις κλουβιού, δώσε μας πληροφορίες για τον χώρο που κοιμάται και πόσες ώρες την ημέρα, αν μένει ξύπνιο τη νύχτα κλπ, και άνοιξε ένα θέμα για την τροφή του.
Εφόσον εξοικειωθήκατε, σε λίγες ημέρες δεν θα ήταν καθόλου κακή ιδέα να το βγάλεις και σε ένα ασφαλές δωμάτιο, χωρίς επικίνδυνους χώρους και με κουρτίνες να αρχίσει να πετάει.
Να το χαίρεσαι και συγχαρητήρια που το ανέλαβες.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου... Το κλουβί ξέρω ότι είναι ακατάλληλο διότι είναι στρογγυλό.. Είναι αρκετά ευρύχωρο όμως. Το σίγουρο είναι ότι στα άμεσα σχέδια μου. Είναι να του πάρω ένα ή να του κατασκευασω απλά περιμένω να πληρωθώ από την δουλειά. Κοιμάται μια με δύο φορές κατά την διάρκεια της ημέρας γύρω στην μια ώρα την κάθε μια και το βράδυ φυσιολογικά απ'όσο μπορώ να δω βέβαια. Γιατί κοιμάμαι και εγώ. Επίσης κοιμάται στο ένα πόδι όπου διάβασα ότι είναι το φυσιολογικό του και στην ψηλότερη πατηθρα. Όσον αφορά την τροφή του του έχω αγοράσει από πετ σοπ συσκευασμένη τροφή για παπαγάλους. Όπου την τρώει κανονικά. Έχω δοκιμασει να. Του δώσω μήλο. Αχλάδι. Μπροκολο δίχως όμως επιτυχία. Όσον αφορά για το πέταγμα φοβάμαι ότι δεν ξέρει να πετάει καθώς μέσα στο κλουβακι του δεν το έχω δει να πεταριζει Και από πάνω από το κλουβί του, του έχω βγάλει το καπάκι να μην αισθάνεται ότι πιέζεται αλλα δεν έχει κάνει κινήσει να πετάξει. Βέβαια δεν το έχω πιέσει και εγώ. Αν θέλει θα το κάνει μόνο του.
 
το απαλο δαγκωμα ειναι θετικο σε προτρεπει και γυριζει και μαγουλο(σωστα καταλαβες)... Τα παπαγαλακια δαγωνοται μεταξυ τους... Αν τσαντιστει θα το καταλαβεις :) παρατηρησε την συμπεριφορα του και σιγα σιγα θα αρχισετε να επικοινωνειτε... Επειγοντως ομως πρεπει να αλλαξεις πατηθρες και κλουβακι. Κλουβι τετραγωνο σε διαστασεις μεγαλυτερες απο το ανοιγμα των φτερων του (στην μικρη διασταση) και πατηθρες ξυλινες ριγωτες κατα προτιμηση διαμετρου 14 -16 χιλ .
υπομονη επιμονη και καλη συμβιωση
Έχεις κάποιο λινκ να μου δώσεις για της πατηθρες;
 
Να το χαίρεσαι. Τα περισσότερα παιδια σε κάλυψαν νομίζω και κάπου εκεί κινούμαι κι εγώ. Δεν κινείται πολύ καθως ειναι νευρικό ακόμα και προσπαθεί να βρει "ασφάλεια" στο κλουβί του. Παρένθεση, ναι κλουβάκι να του αλλάξεις οσο το δυνατον γρηγορότερα καθώς είναι ότι χειρότερο για την ψυχολογία του το στρογγυλό (πχ δε βρισκει "γωνιά" να κουρνιάσει).
Για την κοπέλα σου θα προσθέσω κάτι, σε όσα είπαν τα παιδια, που τουλάχιστον πιστεύω οτι το βλέπω στον δικό μου. Οταν μπει άνθρωπος μέσα για τον οποίο έχω αισθήματα, τότε γίνεται μαζί του πιο παιγνιδιάρης ακόμα και απο μένα. Ίσως αναγνωρίζει το "δέσιμό" σας και είναι ο τρόπος του να αρχίσει ένα είδος "επικοινωνίας" μαζί σας. Το τρίψιμο στο κεφαλάκι θα το... Βαρεθείτε (και δε θα το βαρεθείτε κιολας). Τα δαγκωματάκια ειναι επίσης "διορθώσεις" τύπου "αχ οχι εκεί, εδώ, να για δες" :D
 
καβιλιες του μετρου με ραβδωσεις απο λερου πρακτικερ και ξυλομαγαζα... Εχουν και μερικα πετ σοπ αλλα πολυ πιο ακριβα... Κοβεις και τις φτιαχνεις μονο σου
πχ leroymerlin.gr/gr/xuleia/pergoles/axesouar/kavilia-o16mm-x-m100cm-60683910/
υπαρχουν και λειες που καθαριζουν πιο ευκολα αλλα οι ραβδωτες βολευουν τον παπαγαλο στα "ακροβατικα" του
 
να τον χερεσε. στα συν οτι ειναι εξικοιωμενο με την ανθρωπινη παρουσια. με το καλο οταν μπορεσης ενα καινουργιο κλουβι. η γνωμη μου βεβαια εσυ ξερεις τις δυνατοτητες σου να παρεις ενα κλουβι ισως ποιο ακριβο ετερειας για περισοτερη αντοχη στο χρονο αλλα και στα ποιοτικα υλικα του, οπως για εμενα ειναι η βαφη του. Οσο για το πεταγμα στο χορο θα το κανει οταν νοιωση ετοιμο.
 
Back
Top