Φροντίδα Επεσε η ζευγαρωστρα μου με το ζευγαρι

Kostassalonica

PB New Member
Εγγραφή
24 Απρ 2016
Μηνύματα
40
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ρε παιδια θα σας πω ενα δυσαρεστο. Πριν 10 λεπτα ενω μιλουσα μαζι σας ακουσα ενα θορυβο και ειδα οτι επεσε η ζευγαρωστρα μου με το ζευγαρι που εχει το αυγουλακι. Σσσοκκκ. Η καναρα εξω απο το κλουβι και ο αρσενικος μου μεσα σε κατασταση σοκ. Ακινησια εχει παθει ρε γμτ. Πως ειναι δυνατον με 4 καρφια στο τοιχο και γυριστα στις ακρες να το επαθα αυτο. Τωρα κοιμαται αλλα πριν απο λιγο δεν μπορουσε να σταθει οπως πριν. Τον εβγαλα και τον τσεκαρα για χτυπημα αλλα δεν εοδα ουτε αιμα ουτε τπτ. Τα ποδαρακια του τα κουναει αλλα δεν στεκεται επανω τους. Ειμαι πραγματικα χαλια. Λετε να επαθε κατι; Το αυγουλακι σπασμενο εξω. Και η θυληκια ευτυχως χωρις χτυπημα. Να του δωσω κατι;
 
Υποθέτω δεν έχει βγεί ακόμα το σκεύασμα για καναρίνι που έπεσε.😛
Καλύτερα να τα αφήσεις για την ώρα και αύριο να δείς την εξέλιξή τους.
Περίμενες και άλλα αυγά;Είχες ούπα στον τοίχο;
Υπάρχουν πολλοί τρόποι που ακόμη και 15 καρφιά να έχεις, άν φύγει ένα, η καταασκευή καταρρέει ολοσχερώς.
 
Κρίμα, έχει τρομάξει, πιστεύω πως θα του περάσει.
Τα κρατήματα στον τοίχο χρειάζονται ούπα, ποτέ σκέτα καρφιά, γιατί με το κρέμασμα ξεκρέμασμα λασκάρουν.
Πριν το ξαναβάλεις στην θέση του, να τα αλλάξεις.
Περαστικά!
 
Δεν ειχα ουπα δυστηχως. 4 μεγαλα καρφια γυρισμενα στις ακρες. Και το τρελο ολων ειναι οτι δεν εφυγε ουτε ενα απο τη ιεση του. Δηλαδη δε γινονται αυτα με τπτ. Ειναι σε αυτο το σημειο τοσο καιρο. Τωρα τους εχω αφησει ησυχα ησυχα μετα απο ενα καλο καθαρισμα αναγκαστικο. Με τροφη και ολα καθαρα. Αυριο sos ουπες και εξτρα καρφια και δεσιμο. Τωρα που κοιμαται ο καημενουλης βγαζει κατι ηχους. Αλλα μου εκανε εντυπωση πως δεν πατουσε καλα το ενα ποδι. Την ωρα του πεσιματος κοιμ
οντουσαν παντως.
 
Να παρακαλάς να μην έχει συμβεί κάτι τραγικό για την υγεία.
Οι αναίτιες πτώσεις δεν υπάρχουν.
Σίγουρα δεν ήταν καλοστηριγμένο, αλλά εξέτασε και την περίπτωση να βοήθησε στην πτώση και κάποιο αρπακτικό...
Κάποια γάτα για παράδειγμα...
 
Να παρακαλάς να μην έχει συμβεί κάτι τραγικό για την υγεία.
Οι αναίτιες πτώσεις δεν υπάρχουν.
Σίγουρα δεν ήταν καλοστηριγμένο, αλλά εξέτασε και την περίπτωση να βοήθησε στην πτώση και κάποιο αρπακτικό...
Κάποια γάτα για παράδειγμα...
Το μπαλκονι που τα εχω ειναι κλειστο ολο με ναυλον. Αυτο τουλαχιστον το αποκλειουμε. Αν δεινω μια εκδοχη ειναι πως απο σημερα την κυνηγουσε τοσο πολυ μεσα στο κλουβι για να την βατεψει που γινοταν μαχη γιατι αυτη ηθελε να κατσει στο αυγο. Αλλα το οτι δεν εφυγε καν καρφι απο τον τοιχο θα με τρελανει πραγματικα. Λες και καποιος το τραβηξε ειναι.
 
Πως είχες τα καρφιά, στη σειρά;Είναι γυρισμένα απο εσένα, τα έχεις στραβώσει δηλαδή ή τα έχεις καρφώσει 45 μοίρες στον τοίχο; Σε πόσα κάγκελα του κλουβιού επιάναν; Αν έπιαναν σε ένα και λεπτό, με βέλος κάμψης μπορείς να έχεις γλίστρημα του κλουβιού.Αν είναι γυρισμένα απο εσένα εύκολα κάνουν περιστροφική κίνηση και αν είναι 45 μοίρες εύκολα φεύγει ο σοβάς.
 
Ειναι 4 καρφια μεγαλα σαν μπετονοκαρφα στη σειρα και γυρισμενα απο εμενα σχεδον 45 μοιρες. Πιανουν στο μεγαλο πισω καγκελο τογ κλουβιου. Τη ζευγαρωστρα την ειχα με μια ελαφρια κλιση προς τα πισω απο το γυρισμα των καρφιων.

Μήπως έγειραν τα καρφιά;
Οχι ουτε κουνηθηκαν ρε παιδια αληθεια σας λεω. Για να τα βγαλω πηρα πενσα απο τον τοιχο. Τωρα τα εχω στο τραπεζι και αυριο αναγκαστικα θα βαλω ουπα. Τι να πω. Ξερω φενεται τρελο αλλα σας λεω αληθεια δηλαδη δε γινεται αυτο ετσι οπως τα ειχα. Τα ειχα ετσι εδω και τοσο καιρο και ουτε καν κατεβαζα τη ζευγαρωστρα για καθαρισμα. Οτι εκανα ενω ηταν εκει επανω.

Σιγουρα παντως τωρα που την επαθα και ετσι θα πρεπει να βαλω κατι πιο γερο ακομα και απο αυτα που ειχα. Εμενα παντως το αγχος μου τωρα ειλικρινα ειναι να μην επαθε τπτ ο τραγουδιστης μου ρε γμτ. Αυτο με καιει.
 
Ευχομαι τα καλύτερα. Τις βίδες γωνία, βάλτες σίγουρα στις δυο άκρες του κλουβιού δίπλα στους κάθετους άξονες.
Ελπίζω να κοίταξες σχολαστικά το κλουβί μην έχει ανοίγματα και έλθουν τα χειρότερα.Αν δεις κάτι ασυνήθιστο στα περιξ,όπως στραβά κάθετα σύρματα, μην αποκλείεις την επίθεση αρπακτικού.
 
Ευχομαι τα καλύτερα. Τις βίδες γωνία, βάλτες σίγουρα στις δυο άκρες του κλουβιού δίπλα στους κάθετους άξονες.
Ελπίζω να κοίταξες σχολαστικά το κλουβί μην έχει ανοίγματα και έλθουν τα χειρότερα.Αν δεις κάτι ασυνήθιστο στα περιξ όπως στραβά κάθετα σύρματα, μην αποκλείεις την επίθεση αρπακτικού.
Σε ευχαριστω πολυ. Τωρα μολις το ξαναξεψαχνισα ολο. Δε φενεται κατι. Παντως την επιθεση αρπακτικου την αποκλειω γιατι εχω κλειστο μπαλκονι απο ναυλον ολοκληρο. Δεν υπαρχει καπου να μπει.
 
Καλημερα σε ολους τους φιλους. Τελικα παιδια δυστηχως το παλικαρακι δεν αντεξε. Το βρηκα σημερα στο κλουβι. Μου φενεται σαν να επαθε εγκεφαλικο απο το πως ηταν. Απο εκει που μιλουσαμε σε αλλο post πως να περασω σε αλλη γεννα. Τωρα εμεινα χωρις εναν απο τους δυο.
 
Λυπάμαιι, το σοκ ήταν μεγάλο δεν άντεξε.
Βήμα βήμα όμως γινόμαστε και καλύτεροι, πιό έμπειροι.
Μάλλον θα χρειαστείς κάτι χαλαρωτικό για το θηλυκό αλλά αυτό θα σου το προτείνουν αυτοί που είναι ήδη μπροστά, πολλά βήματα.

*δώσε μας πληροφορίες, περίμενες και άλλα αυγά;
 
Λυπάμαιι, το σοκ ήταν μεγάλο δεν άντεξε.
Βήμα βήμα όμως γινόμαστε και καλύτεροι, πιό έμπειροι.
Μάλλον θα χρειαστείς κάτι χαλαρωτικό για το θηλυκό αλλά αυτό θα σου το προτείνουν αυτοί που είναι ήδη μπροστά, πολλά βήματα.

*δώσε μας πληροφορίες, περίμενες και άλλα αυγά;
Οχι. Ειχαν κανει 2 στην πρωτη γεννα. Το ενα το εσπασαν και αυριο ηταν η τελικη ημερα και για το δευτερο για το αν θα ειχε πουλακι.
 
Κρίμα, κρίμα ☹
Κατέληξες σε κανένα συμπέρασμα τι μπορεί να έφταιξε που έπεσε το κλουβί;
 
Κρίμα, κρίμα ☹
Κατέληξες σε κανένα συμπέρασμα τι μπορεί να έφταιξε που έπεσε το κλουβί;
Μαλλον το εβγαζε απο τη θεση του το κυνηγι που γινοταν εχθες ολη μερα. Γινοταν μαχη πραγματικη για να την βατεψει. Αλλα η μικρη ηταν στο αυγουλακι και δεν ηταν ετοιμη. Δικο μου λαθος που δεν τον εβαλα το χωρισμα για λιγες μερες.
 
Αχ βρε Κώστα λυπάμαι πολύ! Πολύ κρίμα... Σε καταλαβαίνω.. ☹

Το αυγό τελικά ήταν άπορο; Αφού το είδες σπασμένο πως ήταν;

Το θηλυκό σου πως είναι;
 
Αχ βρε Κώστα λυπάμαι πολύ! Πολύ κρίμα... Σε καταλαβαίνω.. ☹

Το αυγό τελικά ήταν άπορο; Αφού το είδες σπασμένο πως ήταν;

Το θηλυκό σου πως είναι;
Να σαι καλα. Η θυληκια μου ειναι καλα. Την εβαλα εναν αρσενικο που μου εδωσε το αφεντικο μου (ειναι περιστερας και εχει και αρκετα καναρινακια που τα εκτρεφει). Τους εχω με χωρισμα για γνωριμια. Καλα τα πηγαινουν αλλα μακαρι να κρατησει ο καιρος ετσι μηπως και τελικα πετυχουν. Το αυγο τελικα ηταν ασπορο και αυτο. Τωρα την φροντιζω με πολλες βιταμινουλες απο πρασιναδες μηλαρακι και φρεσκο αυγουλακι για να πυρωσει ξανα. Εχεις καμμια ιδεα για κατι αλλο που πρεπει να προσθεσω; Το αλλο ζευγαρακι που εχω περιμενω να ξεκινησει τα αυγουλακια σιγα σιγα. Πλεον δε το μελεταω γιατι φοβαμαι και μηπως τα ματιασω εγω ο ιδιος.
 
Back
Top