Αναπαραγωγή Επηρεάζει η χορήγηση χρωστικών την αναπαραγωγική διάθεση

ChristosR.

PB New Member
Εγγραφή
10 Νοε 2008
Μηνύματα
41
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σε όλους!
Έχω στη κατοχή μου δύο θηλυκά καναρίνια ενός έτους. Ένα κοκκινόμαυρο έντονο και ένα πιθανότατα πορτοκαλοκίτρινο με προσπάθεια να βαφεί με χρωστικές κόκκινο. Στα δύο καναρίνια έκανα την ίδια προετοιμασία για αναπαραγωγή. Το πρώτο έγινε μάνα τεσσάρων καναρινιών και το δεύτερο δεν έδειξε διάθεση για αναπαραγωγή(ούτε ένα αβγό άσπορο). Το τελευταίο καιρό άρχισε να ρίχνει το πτέρρωμα του και απο πορτοκαλοκόκκινο δείχνει ότι τελικά ήταν μάλλον πορτοκαλοκίτρινο.
Υποθέτω ότι είχε γίνει προσπάθεια (όχι καλή) βαψίματος με χρωστικές.Ακόμα δεν έχει πυρώσει.
Είναι δυνατόν να επηρεάζεται η αναπαραγωγική του διάθεση απο τις χρωστικές;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Χρήστος
 
Για το ερωτημα που αναφερεις ας σου απαντησουν πιο εμπειρα μελη(προσωπικα δεν θα εδινα ουτε κοκκο απο αυτα τα.. Παρασκευασματα, προτιμω τις φυσικες καταστασεις)Αλλα ψαξε σχολαστικα τι μπορει να επηρεαζει το πουλι.. Τροφη-αναλογιες, χρονικη διαρκεια φωτισμου, ανταγωνισμο, καποια αλλαγη φαινομενικα ασημαντη που πιθανον προηγηθηκε; Καθενα εχει τον δικο του χαρακτηρα.
 
Αφου εσύ δεν του δίνεις χρωστικές. 😕 Απο εκείνες που
πιθανόν να είχε πάρει πρίν 10 μήνες; ΟΧΙ δεν επηρεάζεται απο αυτό.
Απο την πτερόρροια επηρεάζεται.
 
Την πτερρόροια την έχει τις τελευταίες 10 ημέρες. Την προετοιμασία τη ξεκίνησα πριν 3 μήνες περίπου.Απλώς συνέκρινα συμπεριφορές δύο πουλιών και μου δημιουργήθηκε το ερώτημα.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
 
απο χρωστικη αποκλειεται να εχεις προβλημα στην αναπαραγωγη αλλα το προβλημα σου ειναι απο την πτερορροια.
 
Back
Top