Φροντίδα Επηρεάζει ο ήλιος το καναρίνι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mioannou
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mioannou

PB New Member
Εγγραφή
19 Νοε 2018
Μηνύματα
163
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σας!
Έχω κάνει ένα παλαιότερο ποστ για το πού να βάλω το καναρίνι στο μπαλκόνι μου (https://community.petbirds.gr/threads/Πού-μπορώ-να-τοποθετήσω-το-καναρίνι-στο-μπαλκόνι.37551/)
Τώρα παρατηρώ πως το σημείο αυτό το «χτυπάει» ο ήλιος κάποιες ώρες. Φαντάζομαι πως αυτό σημαίνει πως πρέπει να αλλάξω θέση στο κλουβί; Επίσης, αν ναι, επειδή δεν ξέρω αν μπορώ να το βάλω κάπου αλλού, μπορώ να βάλω κάτι πάνω από το κλουβί ώστε να προστατεύεται από την ήλιο; (Θα μπει ουσιαστικά πάνω από το προστατευτικό).
Ευχαριστώ πολύ!
 
Απευθείας δεν κάνει να το χτυπάει για ώρες, ειδικά το καλοκαίρι. Όταν έχει 35 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία, δεν αντέχει ούτε για μερικά λεπτά. Αν υπάρχει σκέπαστρο και δεν βλέπει το πουλί απευθείας ο ήλιος, θα είναι εντάξει αρκεί να μην περιορίζεται ο εξαερισμός της περιοχής γύρω από το κλουβί και να μην ανεβαίνει η θερμοκρασία πολύ ψηλά.
 
@Stavros Ευχαριστώ πολύ, αυτά σκεφτόμουν και εγώ! Έχετε να μου προτείνετε κάτι για να βάλω από πάνω ώστε να φτιάξω κάτι ασφαλές βάσει της φωτογραφίας που υπάρχει στο παλαιότερο ποστ;
 
Ναι, φυσικά...
Δίχτυ σκίασης το οποίο θα προσαρμόσεις στο επάνω μέρος και στην πλάτη του προστατευτικού του κλουβιού σου αλλά και σαν τεντόπανο κάπου πιο μακριά...
Χωρίς να έχω εικόνα, σε κάγκελα, σε μπράτσα μηχανισμού τέντας κτλ.

 
Έχετε να μου προτείνετε κάτι για να βάλω από πάνω ώστε να φτιάξω κάτι ασφαλές βάσει της φωτογραφίας που υπάρχει στο παλαιότερο ποστ;
Θα μπορούσες να τοποθετήσεις ένα κομμάτι κόντρα πλακέ που το πάνω μέρος του θα βάψεις λευκό για να αντανακλά τον ήλιο.
 
@mioannou εγώ έχω το ίδιο θέμα με τον ήλιο το πρωι κάποιες ώρες και έκοψα ένα κομμάτι δίχτυ σκιασης και το επιασα στην πανω μεριά του κλουβιου με συνδετηρες και όλα καλά.
 
Back
Top