Φροντίδα Επηρεάζει την ομιλία των παπαγάλων η παρουσία άλλων πουλιών στο σπίτι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης helen00
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

helen00

PB New Member
Εγγραφή
12 Νοε 2022
Μηνύματα
17
Πόλη
Αργοστόλι
Μήπως η παρουσία άλλων πουλιων στο σπίτι αποτρέπει -καθυστερει τους παπαγάλους να μιλάνε; Απ' την άποψη ότι μιμούνται το κελάηδημα κ όχι τη φωνή μας;
 
Καλησπέρα. Από την εμπειρία μου με τους παπαγαλους θεωρώ πως είναι θέμα δεξιοτήτων στο κάθε πουλί ξεχωριστά. Ωστόσο, όσο νεαρότερο είναι ένα πουλί, τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες για να μιλήσει, αρκεί να έχουμε αρκετό χρόνο να αφιερώνουμε καθημερινά, ώστε να ασχοληθούμε με την εκπαίδευση του. Δε νομίζω ο παράγοντας άλλων πτηνών να το αποσπά ή να το επιβραδύνει στο να εκπαιδευτεί για να μιλήσει. Αντιθετως μάλιστα, θα τα βοηθήσει να μην ειναι τοσο ντροπαλά. Θεωρω περισσότερο πιθανό να επηρεάζει την μάθηση ο παράγοντας "λιχουδιά". Πρέπει λοιπόν δούμε σε ποια τροφή έχει αδυναμία το πουλάκι μας, ώστε να το επιβράβευουμε κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης του. Τώρα βέβαια εάν είναι πολύ επιλεκτικό ως προς τις προτιμήσεις, όπως είναι η δικιά μου, η διαδικασία δυσκολεύει αρκετά.
 
Μήπως η παρουσία άλλων πουλιων στο σπίτι αποτρέπει -καθυστερει τους παπαγάλους να μιλάνε;
Όχι, δεν επηρεάζεται η ομιλία τους από την παρουσία άλλων πουλιών.

Όι παπαγάλοι έχουν την ικανότητα να μιμούνται, και να αναπαράγουν τους ήχους που ακούνε από το περιβάλλον που ζούνε.
Η ομιλία στους παπαγάλους οφείλεται αποκλειστικά στον ανθρώπινο παράγοντα.
Στην άγρια φύση ένας παπαγάλος δεν θα μιλήσει ποτέ.
 
Ο,τι θελει να μιμηθει, θα το μιμηθει-εμενα το μπατζι μου του αρεσει η παρεα με τα γκουλντιανς, και εμαθε και ενα τιτιβισμα τους-πιστευω βεβαια οτι επηρεαζεται πολυ απο την τηλεοραση,γιατι λεει λεξεις που δεν του εμαθα εγω-τελευταια γαυγιζει κιολας🤣🤣🤣
 
Back
Top