Διατροφή Επηρεάζουν τα πέλετ τις κουτσουλιές;

Katerina70

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουν 2020
Μηνύματα
151
Πόλη
Δίστομο
Καλησπέρα παιδιά.Διάβασα ότι άρθρο υπάρχει σχετικά με την διατροφή για το κοκατιλ μου είχα πάρει μέρος και σε συζητήσεις εδώ και με βοηθήσατε πολύ @Filiw και @Chrisad @fortunatos σας ευχαριστήσω.Τελικά με τα psittacus mini και τα fruit blend flavor ξέχασε τον ηλιόσπορο τα τρώει μετά μανίας,εδώ και μια εβδομάδα τρώει μήλο αγγουράκι και καρότο, ακόμη δεν έχω δοκιμάσει άλλα μην τον πιέσω απότομα.Η ερώτηση μου είναι επηρεάζουν τα πελετ τις κουτσουλιες γιατί απο τότε που τα άρχισε έχουν χρώμα καφετί τις πιο πολλές φορές και όταν τρώει καρότο είναι πιο πορτοκάλι.
 
@Katerina70 με τα πελλετ συνήθως βγάζουν καφέ χρωμα. Επίσης το γεγονός ότι κάποια από αυτά που δίνεις έχουν χρωμα μπορεί να βγει (το ίδιο χρωμα) και στην κουτσουλιά. Και το καρότο όντως πορτοκαλί/κίτρινο χρωμα αφήνει. Είναι λογικό
 
Και μια ερώτηση ακόμη για να μην ανοίγω πολλά θέματα ταυτόχρονα, εδώ και κάποιες μέρες κάτω απο το ράμφος του είχε ενα μικρό κενό απο τρίχωμα,σήμερα είδα την εικόνα που θα δείτε , αν δεν είναι καθαρές οι φωτογραφίες θα προσπαθήσω να βγάλω άλλες.Διακρίνεται εσείς κάτι;
Η δεύτερη ερώτηση βρίσκεται εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Μικρό-κενό-από-πτέρωμα-κάτω-από-το-ράμφος-κοκατίλ.39541/
 
Καλησπέρα παιδιά.Διάβασα ότι άρθρο υπάρχει σχετικά με την διατροφή για το κοκατιλ μου είχα πάρει μέρος και σε συζητήσεις εδώ και με βοηθήσατε πολύ @Filiw και @Chrisad @fortunatos σας ευχαριστήσω.Τελικά με τα psittacus mini και τα fruit blend flavor ξέχασε τον ηλιόσπορο τα τρώει μετά μανίας,εδώ και μια εβδομάδα τρώει μήλο αγγουράκι και καρότο, ακόμη δεν έχω δοκιμάσει άλλα μην τον πιέσω απότομα.Η ερώτηση μου είναι επηρεάζουν τα πελετ τις κουτσουλιες γιατί απο τότε που τα άρχισε έχουν χρώμα καφετί τις πιο πολλές φορές και όταν τρώει καρότο είναι πιο πορτοκάλι.
Χάρηκα πάρα πολύ γι'αυτη την εξέλιξη! ❤️️️️️
Το ίδιο είχα χαρεί και στην αλλαγή με το δικο μου πουλάκι,οπότε όλα θέλουν επιμονή και υπομονη! 💚
Άντε τώρα να το χαρείς που θα έχει ποικιλία στην διατροφή του! 😊
 
κι εμένα άρχισε να τρωει πελλετ και μου βγαζει κατι κουτσουλιές στο χρώμα του χαλκού , δεν ξέρω όμως σίγουρα αν είναι απο κει . μπορείτε να μου το εξηγησετε ?
[automerge]1627977991[/automerge]
@christina07 αχ είδα την απαντηση και χάρηκα , γιατί από τότε που έβαλα πελλετ στη διατροφη του μπατζι μου βγαζει κουτσουλια σε χρώμα καφε (σα χάλκινο) και νόμιζα ότι είναι αρρωστο , ενώ τρώει , παιζει, πίνει κανονικά
 
Back
Top