Γενικά Επιβίωση υβριδίων στη φύση

Γιαννης17

Farm & Exotic Birds Expert
Εγγραφή
24 Ιαν 2019
Μηνύματα
2.994
Πόλη
Αγρίνιο
Καλησπέρα παιδιά! Τον τελευταίο καιρό μου έχει γεννηθεί αυτό το ερώτημα. Θα μπορούσαν άραγε υβρίδια καναρινιού με κάποιο ιθαγενες να επιβιώσουν στην φύση; Αν για παράδειγμα, βάζαμε ένα αυγό κανάρας Χ καρδερίνα, σε φωλιά με αυγά άγριας καρδερίνας αυτό θα μπορούσε να επιβιώσει μετά μαζί τους στην φύση; Έχω διαβάσει σχετικά θέματα με κάτι σπουργίτια και καναρίνια αλλά σκέφτηκα εάν εδώ υπάρχει κάποια διαφορά. Όποιος γνωρίζει, ας μου λύσει την απορία. Ευχαριστώ!


Υ. Γ. Εννοείται ότι ρωτάω εγκυκλοπαιδικα!
 
Αν βάλουμε κάτι ξένο στη φωλιά μιας καρδερίνας κατά 99% θα παρατήσει τη δική της και θα φύγει.
Γιατί λοιπόν να υποκύψουμε σε κάτι εντελώς ματαιόδοξο και λάθος;
Γιατί σώνει και ντε να κάνουμε αυτό που θέλουμε στη φύση;
Αυτή έχει ΕΥΤΥΧΩΣ δικούς της κανόνες και προστατεύει τα μέλη της από τις ανθρώπινες ανοησίες...
 
Στο 1% που απομενει απο τον συλλογισμό του Γιαννη,θεωρω οτι θα ειχε καλες πιθανοτητες ενα υβριδιο να επιζησει και να ενσωματωθει στην θετή του οικογενεια Γιαννη.

Επειδη καταλαβαινω οτι η ερωτηση σου ειναι ασκηση επι χάρτου,θεωρησε και την απάντησή μου αντιστοιχη.
 
Θεωρητικά θα επιβίωνε, όλα τα υβρίδια που δημιουργούνται ελεύθερα στη φύση επιβιώνουν αλλά καθώς το συγκεκριμένο παράδειγμα που αναφέρεις θα ήταν στείρο δεν θα είχε προοπτική εξέλιξης ή "αλλοίωσης" κάποιου "καθαρού" είδους.
 
Back
Top