Γενικά Επιβεβαίωση για το φύλο των μπάτζι μου

Dimitris kordelio

PB New Member
Εγγραφή
28 Μαϊ 2021
Μηνύματα
12
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα σε όλους. Πριν από 6μηνες ο γιος μου μου έφερε ένα παπαγαλάκι γκρίζο (αρσενικό?). Για να μην είναι μόνο του αγόρασα ένα κίτρινο θυλυκό πριν από 2 μηνες από pet.
Στην αρχή ψιλομαλωνανε τώρα ταιζονται καθαριζ ουν το ένα το άλλο. Το γκρίζο είχε σκαλυ φεις και του έκανα θεραπεία πριν 4 μήνες. Στέλνω φώτο για επιβεβαίωση φύλου αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος γιατί είμαι άσχετος. Το χάλκινο του γκρίζου ήταν στην αρχή απαλό μπλε και τώρα καφετιζει. Ταΐζει όμως κανονικά την θυλυκια κουνάει το κεφάλι του με τρόπο που παραπέμπει σε αρσενικο.
 

Συνημμένα

  • rsz_img_20210528_070443.webp
    rsz_img_20210528_070443.webp
    112,9 KB · Προβολές: 20
  • rsz_img_20210528_081028.webp
    rsz_img_20210528_081028.webp
    98,6 KB · Προβολές: 20
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δημήτρη οι φωτο σου είναι πολύ μακρινές. Χρειαζόμαστε ανφας κοντινές στους χαλινούς των πουλιών. Παρόλα αυτά απο μακριά (χωρίς σιγουριά, απο κοντά θα είμαι σίγουρος) το γκρίζο πουλάκι μποιάζει για θηλυκό που μπαίνει ή βγαίνει από την αναπαραγωγική φάση. Για το κίτρινο χρειαζόμαστε σίγουρα πιο κοντινή και πιο καθαρή φωτο και πάλι ο οπτικός διαχωρισμός φύλου δεν είναι εύκολος λόγω της μετάλλαξής του.
 
@Dimitris kordelio , Αν τα έχουν βρει μεταξύ τους και κάνουν και παρέα, ίσως και να μην υπάρχει λόγος να βρεις αρσενικά ή να βιαστείς να τα βρεις, και φυσικά το αν θα το κάνεις έχει σχέση με το αν σκοπεύεις σε αναπαραγωγή και μάλιστα κυρίως με τον προορισμό των απογόνων, υπό την έννοια ότι σε κάθε νέα ζωή αξίζει η καλύτερη φροντίδα κι επομένως θα πρέπει εκ΄ των προτέρων ει δυνατόν, να έχει βρεθεί ο κατάλληλος αποδέκτης - φροντιστής για τα πουλάκια.
 
Back
Top