Γενικά Επιθέσεις φιδιών σε ωδικά πτηνά

misalouris

PB Supporter
Εγγραφή
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
19.254
Πόλη
Ν. Ιωνία Μαγνησίας
Έχω τραυματική εμπειρία με φίδια και πολύ περισσότερο με οχιά...
Πήγα να ανοίξω τον κεντρικό διακόπτη του νερού στο εξοχικό και ήταν μέσα στο φρεάτιο...
Ήταν ο τελευταίο φίδι που δυστυχώς αντιδρώντας εσφαλμένα... σκότωσα...
Έκτοτε μόνο απελευθερώσεις κάνω.

vaiper 01.jpg

Ειδικά όμως για τα πουλιά που έχουμε σε εξωτερικούς χώρους κυρίως σε μονοκατοικίες λίγο περισσότερο εξοχικές καλό είναι να λαμβάνουμε υπόψη μας στους θηρευτές και τα φίδια...
Έχω στην κατοχή μου φωτογραφίες διαδικτυακού φίλου που δυστυχώς δε θυμάμαι το όνομά του για να κάνω αναφορά που δείχνουν το αποτέλεσμα μιας τέτοιας επίσκεψης...

2.jpg

Μπορούμε όλοι να μαντέψουμε τι είναι το χαρακτηριστικό εξόγκωμα στην κοιλιά του φιδιού;

1.jpg

Για όσους δεν μπορούν να φανταστούν δείτε και την εξέλιξη του "περιστατικού"..

4.jpg
 
Σαν φιδι ελισσοταν, δεν ειχε καποια πιο σταθερη πορεια. Και εχω την πεποιθηση οτι επροκειτο να στοχευσει ενα κλουβι που ειχα αφησει εξω για πλυσιμο.
Δυστυχώς κάποια άλλα δεν στάθηκαν τόσο τυχερά...
Αντώνης Χρυσικός 01.webp Αντώνης Χρυσικός 04.webp Αντώνης Χρυσικός 03.webp
Οι φωτογραφίες ανήκουν στον εκτροφέα Αντώνη Χρυσικό.
 
Εγω εχω απορια πως περναει η χοντροκεφαλα της οχιας απο το καγκελο..
Δυστυχώς περνούν...
Η δυσκολία υπάρχει όταν προσπαθούν "φαγωμένα" να βγουν από το κλουβί.
 
Φύση...
Τα πάντα είναι σε ισορροπίες που μόνιμα εμείς διαταράσσουμε.
Εύκολο θύμα το πουλί στο κλουβί... Πρόκληση για κάθε πεινασμένο θηρευτή.
 
Επαναλαμβάνω το κομμάτι του μηνύματός μου που δεν αποτελούσε off στο συγκεκριμένο θέμα και λέω:
Όταν λέμε πως πρέπει να προστατεύουμε τα κλουβιά μας από θηρευτές, εννοούμε τα πάντα, των φιδιών περιλαμβανομένων. Δηλαδή, αρπακτικά πτηνά, γάτες, ποντίκια και φίδια, αλεπούδες, ασβούς και όποια άλλα σαρκοφάγα έχει η περιοχή διαμονής μας. Αν μπορεί να περάσει φίδι, σίγουρα μπορούν να περάσουν και νύχια αρπακτικών και ποντίκια και πολλά άλλα.
Η προστασία με σύρμα και σήτες είναι έτσι και αλλιώς επιβεβλημένη.
 
Καλα ολα αυτα εντυπωσιακες φωτο αλλα μια ερρωτηση βγαινω εγω αυριο πρωι κ βρισκω μια κλουβα αδεια κ ενα φιδι μεσα θα του πω α καλα τα εκανες μωρε! Εγω εφταιγα αλλα η οργη κ η θλιψη σε ωθουν αλλου! Εγω δεν θελω καν ν βρεθω σε αυτη την κατσταση!
 
εγω εφταιγα αλλα η οργη κ η θλιψη σε ωθουν αλλου!
Καλά βρε Παναγιώτη εσύ όταν φταις την πληρώνουν οι άλλοι; :)
Υπάρχει πιο βασική ανάγκη για ένα ζώο από το να θέλει να τραφεί;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Μαρια ναι σαφως εχεις δικιο βαση λογικης αλλα δεν ξερω ποια θ ηταν η πρωτη αντιδραση μου!βλεποντας αυτο!
 
δεν ξερω ποια θ ηταν η πρωτη αντιδραση μου!βλεποντας αυτο!
Χα χα σωστά, η διαφορά είναι πως εγώ ξέρω... Θα φώναζα αα και θα καθόμουν πιο πέρα ασφαλής να σκεφτώ τι να κάνω :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Back
Top