Ασθένειες Επιθεση απο γερακι (σαινι), τι μου προτεινετε για τις επιθεσεις;

Βασίλης 31

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουν 2009
Μηνύματα
4
Πόλη
Πετρούπολη
Καλησπερα.
Πριν λιγο βγηκα στο μπαλκονι και υπηρξε μια αναστατωση στα πουλια. Ειδικα το ενα ειχε χωθει μεσα στη ταιστρα.
Δυστηχως μου χτυπησε το ενα πουλι κοβωντας του το ποδι χαμηλα στο πελμα. Δεν εχει φυγει εντελως το ποδι, κρεμετε απο λιγο δερμα αλλα το κοκκαλο ειναι κομμενο.
Του εβαλα betadine και το πουλι δεν εχει αλλου χτυπηματα που το κοιταξα. Δειχνει σχετικα καλα, οσο μπορει το κακομοιρο.Ανεβαινει στο κλαδακι κανονικα.
Επιασα και εντυσα τα κλουβια με πλαστικη σιτα οπως ειχα κανει παλιοτερα στο αλλο σπιτι, που μου τα ειχαν αποδεκατισει κυριολεκτικα.
Μενω Πετρουπολη στο βουνο και το κακο με τα σαινια εχει παραγινει. Νομιζα οτι αλλαζοντας σπιτι θα εφευγε και το προβλημα αλλα δυστυχως...
Τι αλλο μπορω να κανω για τον μικρο μου φιλο,ωστε να γινει καλα;
Και τι αλλα προλυπτικα μετρα μου προτεινετε για τις επιθεσεις;
 
Περνω τηλ σε αυτον που ειναι στο Περιστερι αλλα πρεπει να ειναι κλειστα.
Πηρα και σε αλλα τηλ το ιδιο πραγμα...
Τι ωραρια εχουν ξερει καποιος;
 
βασιλη δεσ στο ποστ 20 τησ σελιδασ που σου λεμε πιο πανω. Το συγκεκριμενο ιατρειο λειτουργει 5-8.30 οποτε περιμενε 2ωρεσ και παρε να σε συμβουλευσουν. Ειναι στην Αθήνα. Τα υπολοιπα λογικα θα εχουν τισ κλασικεσ πρωινεσ κ απογευματινεσ ωρεσ. Αν δε το σηκωνει ουτε τετοια ωρα αυτοσ που παιρνεισ παρε εδω!
 
Καλημερα.
Λοιπον ο Λουκος ειναι καλα και δειχνει απιστευτη δυναμη!
Ακομη και με ενα ποδι τρωει πινει νερο και μου κανει τσαλιμακια:)
Το ποδι δειχνει καλα και τον κοιτω συνεχεια για τυχον μολυνση. Δειχνει οτι αναρρωνει καλα και συχεχιζει την ζωη του εστω και ετσι.
Τον εχει υπο την προστασια της η γυναικα μου τις ωρες που λειπω (αγρυπνος φρουρος) και μεχρι στιγμης το γερακι δεν δειχνει να εχει κανει βολτα σε εμενα.
Ελπιζω με τις πλαστικες σιτες να γινει δουλεια, γιατι μου εφερε παλιες μνημες με μεγαλες απωλειες καταπληκτικων πουλιων με τις οποιες μετα ειχα και αποχη απο το χομπι αρκετα χρονια.
Το συγκεκριμενο πουλι ηταν και ειναι η αδυναμια μου και θα ηθελα να τον δω και πατερα καποια στιγμη. Τωρα δεν ξερω αν ειναι εφικτο με την αναπηρια που του προεκυψε.
Σας ευχαριστω για την βοηθεια μεσα απο την καρδια μου!
 
Καλημερα.
Λοιπον ο Λουκος ειναι καλα και δειχνει απιστευτη δυναμη!
Ακομη και με ενα ποδι τρωει πινει νερο και μου κανει τσαλιμακια:)
Το ποδι δειχνει καλα και τον κοιτω συνεχεια για τυχον μολυνση. Δειχνει οτι αναρρωνει καλα και συχεχιζει την ζωη του εστω και ετσι.
Τον εχει υπο την προστασια της η γυναικα μου τις ωρες που λειπω (αγρυπνος φρουρος) και μεχρι στιγμης το γερακι δεν δειχνει να εχει κανει βολτα σε εμενα.
Ελπιζω με τις πλαστικες σιτες να γινει δουλεια, γιατι μου εφερε παλιες μνημες με μεγαλες απωλειες καταπληκτικων πουλιων με τις οποιες μετα ειχα και αποχη απο το χομπι αρκετα χρονια.
Το συγκεκριμενο πουλι ηταν και ειναι η αδυναμια μου και θα ηθελα να τον δω και πατερα καποια στιγμη. Τωρα δεν ξερω αν ειναι εφικτο με την αναπηρια που του προεκυψε.
Σας ευχαριστω για την βοηθεια μεσα απο την καρδια μου!
ειμαι σιγουρος οτι το καναρινι σου θα γινει μπαμπας καποια στιγμη του χρονου, αφου λες οτι λειτουργει κανονικα.. Το ενα ποδι δεν ειναι και τοσο μεγαλο εμποδιο στον καναρινισιο ερωτα! απλα φοβαμαι οτι οι επιθεσεις των γερακιων ασχετως με την σιτα που τοποθετησες, θα εκνευριζουν συνεχεια τα πουλια σου και θα τα τρομαζουν διαρκως. στην περιοδο της αναπαραγωγης μαλιστα, κατι τετοιο φοβαμαι οτι θα ηταν μοιραιο. αλλαξε μερος
 
Πιστεύω ότι ο καλλίτερος τρόπος για προστασία, αν βέβαια υπάρχει ο χώρος είναι να φτιάξεις ένα πλαίσιο σαν κλουβί και να βάζεις μέσα τα κλούβια, ώστε να μην φτάνει να τα πληγώσει. Εγώ είχα φτιάξει ένα διάστημα μια κλούβα και το βράδυ την τύλιγα με ένα κομμάτι τέντα για να μην κρυώνει, το πρωί που πήγα να την βγάλω μόνο τα φτερά βρήκα, πως το καλό μου το φάγε δεν ξέρω. ☹
 
Back
Top