Αναπαραγωγή Επιθεση καναρου στα μικρα

panos_har

PB New Member
Εγγραφή
23 Μαρ 2012
Μηνύματα
184
Πόλη
Πατήσια
καλησπερα
θα ηθελα την βοηθεια σας σε ενα θεμα που αντιμετωπιζω σημερα, ενα ζευγαρι μου εχει νεοσσους 16-18 ημερων περιπου οι οποιοι εχουν βγει απο την φωλια και τους ταιζει μαμα και μπαμπας κανονικα αλλα σημερα ειδα αιμα στην αμαρα του ενος και του εβαλα μπενταντιν χωρις να ξερω απο τι ειναι οταν το εβαλα ξανα στο κλουβι ειδα τον καναρο να το τσιμπαει ξανα δυνατα στο ιδιο σημειο... αμεσως τους εβαλα διαχωριστικο εχοντας στη μια μερια μαμα και μπαμπα και στην αλλη μωρα. Δεν ξερω αν εκανα καλα τι να κάνω; Μηπως να βγαλω τον αρσενικο και να αφισω καναρα με μικρα; Μηπως να μη τα χωρισω καθολου (αν και φοβαμαι θα το τσιμπαει ξανα);
καθε απαντηση σας ευπροσδεκτη και πολυ χρησιμη! sos ☹
 
μηπως να βγαλω τον αρσενικο και να αφισω καναρα με μικρα;
Αυτό να κάνεις. Πέρασε τον από την άλλη μεριά και είναι πολύ πιθανό να τα ταΐζει και αυτός. Να συνεχίσεις όμως να τα παρατηρείς γιατί όπου να 'ναι η κανάρα θα θελήσει να φτιάξει και πάλι φωλιά, οπότε θα αρχίσει να τα μαδάει.
 
καλημερα
ευχαριστω πολυ σταυρο, τελικα εχω ακομη τα μικρα απο την μια και τους γονεις στην αλλη. τα ταιζουν κανονικα και οι δυο γονεις και ζευγαρωνουν ολη μερα σημερα... Θα τα αφησω ετσι μεχρι 28-30 ημερων μεχρι να τα παω σε αλλο κλουβι με τα υπολοιπα μικρα... λογικα η θυληκια θα κανει συντομα φωλια ξανα... ενα μεγαλο προβλημα βεβαια αυτων των ημερων ειναι το πασχα που θα πρεπει να λειψω 3-4 μερες και δεν θα ειμαι εδω να δινω καθημερινα αυγο για να ταιζουν οι γονεις και να τρωνε και οσα ξεκινανε διατροφη μονα τους... υπαρχει καμια λυση γι αυτο;
ευχαριστω :)
 
Αναγκαστικά θα γεμίσεις μερικά ταϊστράκια με αυγοτροφή και θα κάνεις το, σταυρό σου! Δεν γίνεται να αφήσεις τα πουλιά με αυγά 3-4 ημερών. Μπορεί να κάνουν το λάθος να τα φάνε και να πάθουν και τίποτε!
 
ευχαριστω πολυ αλλα μη νομιζεις πως κ να τα αφησω με αυγο τοσες μερες θα παθουν τπτ, θα το φανε ολο απο την πρωτη μερα! :ρ τρώνε ενα ολοκληρο αυγο σε μιση μερα... Οποτε θα βαλω αυγοτροφη και ο θεος βοηθος :)
 
😀! Είναι φαγανά μάλλον! Εμένα τρώνε 1 αυγό, μόνο όταν έχουν να ταϊσουν ολόκληρη την, αγέλη! Τώρα που το ζευγάρι ησύχασε και χώρισα τους μικρούς "κανίβαλους" που κλαψούριζαν συνέχεια, τρώνε 1/2 το πολύ και σε συνδυασμό με αυγοτροφή και σπόρους! Σου εύχομαι καλή ευκολία!
 
ευχαριστω ελπιζω να τα καταφερουν και να μην εχω απώλειες... κ η γκαντεμια ειναι πως υπαρχουν αυγα που ειναι να σκασουν ακριβως μεσα στο τριημερο, πασχαλιατικα :ρ
 
τελικα καλα λενε πως οταν εμεις κανουμε σχεδια ο θεος γελαει... σημερα το πρωι βλεπω την θυληκια ορθια πανω απο τα αυγα και φουσκωμενη. τα αυγα ηταν παγωμενα τα ανοιξα και ειχαν κ τα 4 πουλακια... η πρωτη μου σκεψη ειναι η ψειρες. μιας και δεν μ εχει τυχει ποτε ομως δεν ειμαι σιγουρος... Πηρα το ζευγαρι το ψεκασα με σπρει και το εβαλα σε νεο καθαρο κλουβι, τι αλλο πρεπει να κάνω;
 
Πάνο έχεις ανοίξει ήδη νέο θέμα για τις ψείρες θα σου απαντήσουμε εκεί... Εδώ είναι διαφορετικό θέμα και καλό θα ήταν να μην μπερδεύουμε τους αναγνώστες. :)
 
ναι το νεο θεμα το ανοιξα μετα απο αυτο που εγραψα εδω γτ θεωρησα πως ειναι καλυτερο να φτιαξω νεο θεμα...
 
Back
Top