Φροντίδα Επιθεση καρακαξας και σε μας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Πρωτη φορα μου συμβαινει.

Εκει που καθομουν, ακουω δυνατα χτυπηματα φτερων, βγαινω εξω και βλεπω δυο καρακαξες.
Η μια ηταν πανω στο πλεγμα που καλυπτει την ντουλαπα που εχω τα κλουβια και προσπαθουσε να βρει ανοιγμα να μπει.
Η αλλη ηταν πανω σε μια κλουβα που ειχα βαλει διπλα απ τη ντουλαπα, ντυμμενη κι αυτη φυσικα με πλεγμα γυρω γυρω για αρπακτικα και τα λοιπα.
Ωστοσο στη ντουλαπα δεν ειχα "δεσει" το πλεγμα καλα, κι ισως αμα καθυστερουσα μερικα ακομα λεπτα θα ειχαμε απωλειες...
Ευτυχως καμια απωλεια, ολα τα πουλακια καλα.
Στο τσακ τα προλαβα, ευτυχως.
Τωρα εκανα καποιες διορθωσεις στις κατασκευες μου για τα αρπακτικα, νομιζω τωρα δεν διατρεχουν κανενα κινδυνο.
Πολυ φοβαμαι βεβαια οτι θα μας ξαναρθουν συντομα.
 
Σίγουρα θα ξανάρθουν, φτιάξε κανένα αυτοσχέδιο ξοανάκι (πχ ξύλο+πανιά ή σακούλες) ή δέσε κάτι να αιωρείται, ώστε να δουν κάτι διαφορετικό μπας και τις τρομάξει. Τυχερή ήσουν που τις πέτυχες...
 
Σίγουρα θα ξανάρθουν, φτιάξε κανένα αυτοσχέδιο ξοανάκι (πχ ξύλο+πανιά ή σακούλες) ή δέσε κάτι να αιωρείται, ώστε να δουν κάτι διαφορετικό μπας και τις τρομάξει. Τυχερή ήσουν που τις πέτυχες...


Καλη ιδεα!
Θα δεσω καμια σακουλα!
Ναι πραγματικα σταθηκα πολυ τυχερη, ετυχε να ειμαι κοντα στο χωρο που εχω τα πουλια και να τις ακουσω, αν δεν ημουν κοντα θα χε γινει ζημια..
 
Και να σκεφτείς πως υπάρχουν άτομα (+εδώ μέσα) που δεν πείθονται να προστατεύσουν τα κλουβιά στις βεράντες τους...☹
Και η απάντηση τους είναι ότι στην περιοχή τους δεν υπάρχουν αρπακτικά. Το έχουμε ξαναπεί έχουν καταγραφεί επιθέσεις ακόμα και στο κέντρο της Αθήνας. Προστατέψτε τα πουλάκια σας. Είναι κρίμα.
 
Καλε εγω εχω ακουσει ατομα να λενε "μα πως θα του επιτεθει αρπακτικο/γατα; αφου ειναι στο κλουβι! "😛
Θελει ισχυρα μετρα προστασιας..
Κατεβασμενες τεντες και τετοια δε τα σωζουν τα πτηνα μας δυστυχως..
 
Ειρήνη τα πουλάκια πώς είναι; Συνήλθαν,έπαθαν σόκ;
Εδώ εγώ που τι βλέπω πέντε-πέντε στο απέναντι 6όροφο νιώθω πως είμαι η λεία τους.
Μου αρέσουν βέβαια...
 
Εδώ εγώ που τι βλέπω πέντε-πέντε στο απέναντι 6όροφο νιώθω πως είμαι η λεία τους.
Μου αρέσουν βέβαια...
Κι εγώ έτσι επιθετικές, φοβάμαι μην τα βάλουν με τα γατιά μου που λιάζονται.
Κι εμένα μου αρέσουν πολύ, κούκλες είναι :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Είναι φοβερές κι εδώ έχουν λυσσάξει τις τελευταίες μέρες. Στο χωριό έκλεψαν δύο αυγά κότας από τον αδελφό μου μπροστά στα μάτια του.

Μα πως; Μπορουνε να σηκωσουν και να μεταφερουν αυγα κοτας;😱
 
Μα πως; Μπορουνε να σηκωσουν και να μεταφερουν αυγα κοτας;😱
Και όμως!
Είχε μαζέψει ο αδελφός μου τα αυγά και όταν κατέβηκε να φυτέψει κάτι, είδε άλλα δύο. Τα πήρε και τα άφησε σ' ένα τραπέζι εργασίας που έχει. Όταν την είδε να πάρει το ένα, την έδιωξε. Αλλά αυτή δεν δίστασε να ξανά κατέβει να πάρει και το δεύτερο.
 
Ειρήνη τα πουλάκια πώς είναι; Συνήλθαν,έπαθαν σόκ;
Εδώ εγώ που τι βλέπω πέντε-πέντε στο απέναντι 6όροφο νιώθω πως είμαι η λεία τους.
Μου αρέσουν βέβαια...


Τα πουλια ευτυχως μια χαρα, τα προλαβα πανω στην ωρα, οποτε κανα εικοσαλεπτο μετα την επιθεση αρχισαν και τα τραγουδια.
Μου κανε μεγαλη εντυπωση οτι ο ενας ο αρσενικος ο οποιος βρισκοταν στην κλουβα διπλα και του ρθε η καρακαξα σε αποσταση αναπνοης, με το που βγηκα εξω και τις εδιωξα ξεκινησε σχεδον αμεσως το τραγουδι ανενοχλητος.. Τρομαξαν προφανως αλλα ευτυχως τις προλαβα αμεσα και δεν τρομοκρατηθηκαν πολυ τα πουλια με το να τις παρακολουθουν για ωρα να προσπαθουν να περασουν τα συρματοπλεγματα..
Δυο καναρες επισης που κλωσσανε τωρα, δε το κουνησαν ρουπι!
Ηταν οι καρακαξες απεξω κι αυτες εκει, στη φωλια!

Κι εγω τις βλεπω συχνα στο απεναντι κτιριο, πολλες μαζι.. Κι ελεγα μα πως,τοσο κοντα ειμαστε και δε μας εχουν κανει ακομα επιθεση; Και να που δε μας ξεχασαν τελικα😡
 
Θέλει προσοχή, όσο γίνεται μεγαλύτερη Ειρήνη μου γιατί είναι πανούργες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Μου κανε μεγαλη εντυπωση οτι ο ενας ο αρσενικος ο οποιος βρισκοταν στην κλουβα διπλα και του ρθε η καρακαξα σε αποσταση αναπνοης, με το που βγηκα εξω και τις εδιωξα ξεκινησε σχεδον αμεσως το τραγουδι ανενοχλητος..
και εμένα το ίδιο μου έχει κάνει εντύπωση,όταν ενώ έχω σχεδόν την μούρη μου μέσα στο κλουβί δέχομαι επίθεση γάτας. Πουλί σε ήδη χάλια κατάσταση και έδειχνε σαν να μην έγινε τίποτα, ενω εγώ ήθελα 10 λεπτά να ηρεμήσω. Νομίζω πως είναι αυτή η αυτοάμυνα που λέμε, πως το πτηνό δεν μας δείχνει τα σημάδια του..
Χαίρομαι που όλα πήγαν καλά και ωραία!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Θέλει προσοχή, όσο γίνεται μεγαλύτερη Ειρήνη μου γιατί είναι πανούργες.


Οντως,το ψαξα μετα κιολας λιγο και λενε οτι ειναι πανεξυπνα ζωα, οχι απλα εξυπνα, νοημοσυνη πιθηκου και τετοια πραγματα.
Εντομεταξυ ειχα διαβασει ολα τα θεματα με καρακαξες που περιεγραφαν πως βρηκαν το ενα καναρινι χωρις κεφαλι, ενα φτερο απο δω ενα ποδι απο κει, αιματα κομμενα κεφαλια.. Και αφου τις εδιωξα πλησιασα τα κλουβια τρομοκρατημενη πραγματικα, δεν ηξερα τι θα αντικρισω.. Ευτυχως ολα καλα!
 
Τυχερή που ήσουν εκεί, βέβαια έχεις προστασία αλλά είδες πόσο επίμονες είναι;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Παιδια αυτες επιτιθονται και τη νυχτα; Μηπως να ριξω πανω απ το πλεγμα και κανα υφασμα;
 
Back
Top