Ασθένειες Επιθεση σε καναρινι, ζητω βοηθεια

mariann...

PB New Member
Εγγραφή
18 Σεπ 2009
Μηνύματα
4
Πόλη
Αχαρνές
καλησπερα σας! Εχουμε 1 καναρινακι το οποιο οπως φαινεται κατι του επιτεθηκε προχτες το απογευμα... Το πουλακι εχει αιμα στη φτερουγα του και το ποδι του ειχε κατι σαν μαυρο πανωκαι δεν το παταγε καθολου, σημερα λιγο το παταει αλλα πιο πολυ το εχει μαζεμενο... Καθεται συνεχεια στη βαση του κλουβιου και ουτε κελαηδαει! Οταν κοιμαται ειναι αναστατο και κουνιεται συνεχεια μπροστα-πισω, φανταστειτε σαν να εχει αυτισμο... Αν μπορει καποιος να μου πει τι να κανουμε με το πουλακι γιατι ειναι κριμα το μικρουλι! Ευχαριστω πολυ:)
 
Αχ θα σε μαλώσω. 🙂 Απο προχθες το απογευμα είναι σε αυτην την κατασταση και δεν το πηγες σε ενα γιατρο; Σιγουρα θα ειναι σοκαρισμενο απο το συμβαν... Νομιζω πως πρεπει να επισκεφτεις το συντομότερο δυνατόν ενα γιατρο γιατι αυτο το μαυρο που περιγραφεις στο πόδι ισως να ειναι κατι άλλο. Μην καθυστερησεις!
 
παιδια ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια... Οταν εχω νεωτερα θα σας πω!
 
καλησπερα σας! Εχουμε 1 καναρινακι το οποιο οπως φαινεται κατι του επιτεθηκε προχτες το απογευμα... Το πουλακι εχει αιμα στη φτερουγα του και το ποδι του ειχε κατι σαν μαυρο πανωκαι δεν το παταγε καθολου, σημερα λιγο το παταει αλλα πιο πολυ το εχει μαζεμενο... Καθεται συνεχεια στη βαση του κλουβιου και ουτε κελαηδαει! Οταν κοιμαται ειναι αναστατο και κουνιεται συνεχεια μπροστα-πισω, φανταστειτε σαν να εχει αυτισμο... Αν μπορει καποιος να μου πει τι να κανουμε με το πουλακι γιατι ειναι κριμα το μικρουλι! Ευχαριστω πολυ:)
Εισαι συγουρη οτι κατι του επιτεθικαι...
οταν το ειδες ειχε και το κλουβι πανο στα σιρματα εμα...
μπορι να παιζι και η περιπτοση να πιαστικε απο καπου στα σιρματα το ποδι του και ετσι να εχουμε αφτο το αποτελεζμα...
 
παιζει και αυτο, παντως σημερα το πηγα στον κτηνιατρο και του εκοψε το 1 δαχτυλακι(ετσι επρεπε) και μου ειπε οτι ολα ειναι οκ! Τωρα θα του δωσω αντιβιωσουλα κ θα ειναι τελειος! Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον 🙂
 
Πιθανά το δάχτυλο να ήταν νεκρωμένο και να ήθελε να αποφύγει κάποια περαιτέρω μόλυνση. Πάντως, από αυτή την κίνηση του γιατρού, αυτό που φαίνεται ως πιθανότερη περίπτωση, είναι το πόδι του πουλιού να εγκλωβίστηκε κάπου και τα άλλα τραύματα να προέκυψαν κατά την προσπάθεια του να απεγκλωβιστεί.
Για όσους χρησιμοποιούν πλέγματα προστασίας από επιθέσεις, οι οποίοι δεν μπορούν να κάνουν κάποια ιδιαίτερη κατασκευή και αυτά εφάπτονται στο κλουβί, καλό είναι να το προσέξετε. Σε όποιον θέλει, προτείνω μεταλλική σίτα, πουλιέται στα χρωματοπωλεία και χρησιμοποιείται στο κοσκίνισμα της άμμου. Μορφοποιείται εύκολα, μπορεί δίνοντας της μια καμπύλη να μην παραλληλίζεται και να μην είναι εφαπτόμενη στις πλευρές του κλουβιού.
Και εκτός της σίτας, ξαναελέγξτε τα κλουβιά σας. Τα περισσότερα δεν ακολουθούν κάποιες προδιαγραφές και τα κενά που υπάρχουν είναι συχνά κίνδυνος-θάνατος
 
αυτο ακριβως! Ηταν νεκρωμενο και το "κουβαλουσε" το καημενο... Τωρα καλα ειναι, προσπαθει να ισορροπησει και προσπαθει βασικα να συνηθισει την κατασταση☹
 
Back
Top