Γενικά Επιθετικά καναρίνια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bobotas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

bobotas

PB New Member
Εγγραφή
10 Απρ 2008
Μηνύματα
2
Πόλη
Βέροια
ΕΧΩ 2 ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ ΕΝΑ ΑΡΣΕΝΙΚΟ LIZARD ΚΑΙ ΕΝΑ ΘΥΛΗΚΟ ΑΣΠΡΟ (ΡΑΤΣΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ) ΕΧΘΕΣ ΤΑ ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΤΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΑΤΩΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΤΣΙΜΠΑΕΙ. ΤΟ ΘΥΛΗΚΟ ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΣΙΜΠΙΟΥΝΤΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΞΕΠΟΥΠΟΥΛΙΑΣΕΙ(ΤΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΤΟ ΘΥΛΗΚΟ). ΤΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΤΟ ΕΙΧΑ ΖΕΥΓΑΡΩΣΕΙ ΠΡΙΝ 20 ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΘΥΛΗΚΟ ΑΛΛΑ ΨΟΦΗΣΕ ΕΝΩ ΤΑ ΑΥΓΑ ΗΤΑΝ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΜΕΝΑ. ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΑΝΤΙΚΡΙΣΤΑ , ΦΟΥΣΚΟΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΟΥΣ ΜΗΠΩΣ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΑΥΤΗ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΠΥΡΩΜΕΝΟ ΕΝΩ ΤΟ ΘΥΛΗΚΟ ΟΧΙ; ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ...HELP
 
Καλώς ήρθες στην παρέα μας!

Θερμή παράκληση, γράφε με πεζούς χαρακτήρες και μικρότερα γράμματα! 🙂

Εισαι σίγουρος οτι το λευκό σου καναρίνι είναι θηλυκό; Πόσο καιρό εχεις τα πουλιά;

Εκανες την κατάλληλη προετοιμασία και στα δύο πουλιά για να είναι ταυτόχρονα έτοιμα για αναπαραγωγή; Μηπως θα πρέπει να το ξανασκεφτείς αν ειναι σωστό να ανακατέψεις δύο διαφορετικού τυπου καναρίνια ( λίζαρντ - κοινό);

Από ποια αιτία ψοφησε το προηγούμενο θηληκό;
 
Καλως ορισες! Αν θες αλλαξε γραφικο χαρακτηρα. Γιατι με πρεσβυωπια εδω μεσα ειμαι μονο εγω! Αλλα οχι και τοση βρε παιδι μου πια!
Οσο για το προβλημα σου ειναι.. Απλο. Το θηλυκο δεν ειναι ετοιμο.Χωρισε τα να μην τσακωνοντε.. Και δωστους χρονο.
(αχ τα γεραματα... Με προλαβες Ζινακι! 😀)
Και προβληματισου σε αυτο που λεει η Ζινα.. Να μπερδεψεις δηλ.. Δυο ρατσες!
 
Υπαρχουν και πιο επιθετικα
σαν κι αυτο

μιλωντας σοβαρα ομως και μετα το καλως ορισες συμφωνω κι εγω οτι δεν ειναι ετοιμο το θυληκο
ΜΦΧ
Πανος

ασχετο, εχεις υπηρετησει Ροδο;
 

Συνημμένα

  • gata.webp
    gata.webp
    19,8 KB · Προβολές: 120
Μάλλον το θηλυκό σου φίλε μου δεν είναι ακόμα έτοιμο γι 'αυτό και δεν κάθεται.Αν είναι θηλυκό βέβαια. Γιατί μπορεί να μαλώνουν επειδή είναι κ τα 2 αρσενικά. Ξέρεις να βλέπεις αν είναι πυρωμένα;
 
Καλώς όρισες φίλε στην παρέα μας. Όσο για το πρόβλημα σου δεν έχω κατι άλλο να σου πω. Με προλάβανε οι προλαλήσαντες.
 
Ξέρεις απο τί πέθανε το προηγούμενο θηλυκό σου;
Ξέρεις εάν είχε κάποια αρρώστια;
Ξέρεις αν η αρρώστια ήταν μεταδοτική και σε τί κατάσταση
είναι το αρσενικό σου (μήπως είναι ήδη φορέας;)
Αυτά τα ερωτήματα έπρεπε να σε απασχολούν σοβαρά.
Το αρσενικό αυτό έπρεπε να είναι σε καραντίνα αν
δεν γνωρίζεις ή αν δεν έμαθες τελικά τον λόγο
του θανάτου της πρώτης κανάρας.☹
-Το ζευγάρωμα είναι η κατάληξη μιας προετοιμασίας αρκετών ημερών
δύο υγειών πουλιών. Υπάρχει αρχή, μέση και τέλος για σωστό
ζευγάρωμα και ελαχιστοποίηση των "ατυχιών".
 
Από ότι κατάλαβα, σε ένα κανονικό κλουβί έβαλες δύο (άγνωστα μεταξύ τους καναρίνια).

Διάβασε αυτό : https://community.petbirds.gr/threads/Γιατί-χρειάζεται-το-διαχωριστικό.2720/

Αν δεν είσαι σίγουρος ότι το αρσενικό σου είναι υγείες, βάλε τα πουλάκια σε ζευγαρώστρα με διαχωριστικό.

Κάνε προετοιμασία στο θηλυκό.
Διάβασε : https://community.petbirds.gr/threads/Πρόγραμμα-Προετοιμασίας-Ζευγαρώματος.1551/

Για τώρα έχεις δουλειά, για αργότερα εδώ είμαστε...
 
Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον όλων σας καταρχήν,έμεινα κατάπληκτος όταν είδα την πληθώρα των απαντήσεων. Επίσης συγνώμη για την γραμματοσειρά.Λοιπόν καταρχήν για την προηγούμενη κανάρα ο κτηνίατρος που την πήγα μου είπε ότι είχε πολλά καρκινόματα σε όλο της το σώμα γιαυτό ψόφησε(δεν είναι κολλητικό). Η καινούργια κανάρα είναι 1000% θυληκό το έχω ελέγξει. Προετοιμασία τώρα, δεν έκανα γιατί είδα το αρσενικό που είναι φουλ πυρωμένο και θεώρησα ότι δεν χρειάζεται, λάθος μου, απλώς αγχώθηκα μήπως δεν προλάβω την σεζόν γιαυτό βιάστηκα. Τώρα τι μπορώ να κάνω;

*** Παράληψη-Το προηγούμενο θηλυκό πριν ζευγαρώσει κρεμάστηκε από μια κλωστή έχασε τα 2 νύχια του,όποτε πήγαινα να το δώ αιμοραγούσε, μέτα παρατήρησα ότι το αρσενικό το τσιμπούσε στο πόδι και στα φτερά και το ξαναμάτωνε, λέτε να του έχει μείνει απο τότε η δεν έχει σχέση;
 
Δώσε βάση στην υγεία πουλιών, καθώς και στην σωστή διατροφή τους.
Ακολούθησε τις προηγούμενες συμβουλές, όλα θα έρθουν με τον καιρό, το καλοκαίρι είναι μπροστά.
Αυτό που επίσης είναι απαραίτητο, είναι η υπομονή και η αγάπη για τα πουλάκια σου!
 
Σου έχει περάσει από το μυαλό ότι το... Θηλυκό... είναι αρσενικό; λέω μήπως! αλλιώς ότι σου πε ο Μάκης.-
 
Καταρχην σε καλοσωριζω. Λυπαμαι αλλα νομιζω οτι ο τροπος που αγαπας τα πουλακια σου επιδεχεται απο μεγαλη αναγκη βοηθειας(γνωσης και επιγνωσης του τι κανεις)Ειναι ο καταλληλοτερος χωρος να μαθεις διαβαζοντας. Πιστευω οτι αν ξαναδιαβασεις τα μυνηματα σου σε κανα δυο μηνες θα το καταλαβεις. Εντελως φιλικα χωρις ιχνος κριτικης μια που αυτο το σταδιο το περναμε ολοι.
 
Back
Top