Αναπαραγωγή Επιθετική Κανάρα

konstantinos

PB New Member
Εγγραφή
19 Νοε 2007
Μηνύματα
53
Πόλη
Ορεστιάδα
Κανάρα που όσο ήταν μόνη της στο κλουβί είχε χαλάσει τον κόσμο να κάνει φωλιά σε ταΐστρες κτλπ εδώ και 8 μέρες στην ζευγαρώστρα δε ξεκολλάει από το διαχωριστικό προκειμένου να τσιμπήσει τον αρσενικό, μιλάμε για πολύ επίθεση 2 φορές προσπάθησα να αφορέσω το διαχωριστικό και έγινε χαμός. τι να κάνω ν αλλάξω αρσενικό το θυληκό? η απλά να περιμένω;
 
Καλέ μου φίλε εχω και εγώ μια τέτοια κανάρα. Τσιμπούσε και ορμούσε στον αρσενικό σε κάθε ευκαιρία. Επειδή ήθελε να κάνει φωλειά τον κυνηγούσε σε όλη την ζευγαρώστρα για του πάρει φτεράκια. Μήπως ήρθε η ώρα να της βάλεις υλικό φωλειάς;
 
Έχω βάλει φωλιά και ούτε καν έκανε τον κόπο να την δει τό μόνο διάλυμα που κάνει είναι για να φάει τον παραμονεύει όπως η γάτα το ποντίκι. Οι άλλες κανάρες μου μπαίνουν στις φωλιές σχίζουν χαρτάκια παίρνουν νήμα αυτή εμμονή με τον αρσενικό
 
Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγω,
αυτό που έκανα ήταν να ξαναχωρίσω την ζευγαρώστρα και να αρχίσω στο ντοπάρισμα με βιταμίνες κτλ τον αρσενικό μέχρι να "καψώσει" και αυτός...
Μάλλον το Σάββατο (μετά απο 4 μέρες) θα τον ξαναβάλω προσθέτωντας αυτή την φορά υλικό για την φωλιά...
 
Back
Top