Γενικά Επιθετική συμπεριφορά καναρινιού μετά από αγωγή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mpalitsa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mpalitsa

PB New Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2009
Μηνύματα
2
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα!
Εχω ενα καναρινι. Πριν 2 μηνες περιπου ειδα οτι ειχε σπασει το νυχακι του στο ποδαρακι του και το πηγα στον πτηνιατρο, ο οποιος μου ειπε οτι ειχε βγαλει και κατι σαν σπυρακι. Μου ειπε να παρω απο το φαρμακειο βαμμα ιωδιου και να του βαζω για 2 περιπου εβδομαδες. Το εκανα και το καναρινι μου εγινε καλυτερα. Απο τοτε ομως που αναγκαστικα το επιανα εχει μια περιεργη συμπεριφορα. Οποτε πλησιαζουμε ανοιγει τα φτερα του και το στομα του σαν να επιτιθεται. Πολλες φορες ομως μας κελαηδαει κιολας ετσι. Αν βαλω το δαχτυλο μεσα κανει πως παει να με τσιμπησει. Διαβασα οτι εχει συμβει και σε αλλους αυτο. Τελικα ειναι αρνητικο η θετικο;
 
Δεν ειναι παραξενη αυτη η συμπεριφορα, ολα τα πουλια φοβουνται απ' τη φυση τους. Μονο του το εχεις η εχεις και αλλα πουλια κοντα του;
Και γραφε Ελληνικα, να χαρεις...
 
Καποτε ειχα και ενα τετοιο προβλημα και ειχε σχεση με τον υπνο του τελικα. Μηπως κατα την διαρκεια που κοιμαται το ενοχλεις και ξυπναει συνεχεια;
 
καλημερα.
μονο του το εχω. Δεν εχω αλλο, αν και ειχα σκεφτει να παρω φοβηθηκα μηπως αντιδρασει αρνητικα η μηπως σταματησει να κελαιδαει.. Οσο για τον υπνο τον βαζω παντα σε ενα δωματιακι να κοιμηθει με ησυχια για να μην ξυπναει απο θορυβους η απο φωτα αλλα να κοιμαται κ να ξυπναει φυσιολογικα.
 
Οποτε πλησιαζουμε ανοιγει τα φτερα του και το στομα του σαν να επιτιθεται. Πολλες φορες ομως μας κελαηδαει κιολας ετσι. Αν βαλω το δαχτυλο μεσα κανει πως παει να με τσιμπησει. Διαβασα οτι εχει συμβει και σε αλλους αυτο. Τελικα ειναι αρνητικο η θετικο;
τα πουλια το κανουν αυτο οταν ενοχλουνται
κ ετσι καπως, αμυνονται.

μπορει να το κανουν κ για παιχνιδι βεβαια
.κ αυτο 😛 μου' τυχε,. Αναλογως την περισταση. 🙂

μαλλον σε φοβαται παντως

δεν μπορεις να το πεις θετικο, η αρνητικο
ειναι οπως οταν φωναζει ενας ανθρωπος, οταν εκνευριζεται.
ειναι στη φυση τους.

ισως, οταν σε συνηθισει κ στο μεταξυ του φερεσαι ομορφα προσεκτικα κ υπομονετικα, το σταματησει 😉
 
έχω και εγώ ένα καρδερινοκάναρο που εδώ και 2 μήνες μου κάνει τα ίδια! Ανοίγει τα φτερά σαν γεράκι όταν με βλέπει να πλησιάζω το κλουβί, φουσκώνει και σικώνει τις τρίχες στο κεφάλι του σαν μοικανός γίνεται!άμα βάλω δάχτυλο ανάμεσα από τα κάγκελα ορμάει να τσιμπήσει με τη μία,όταν απομακρύνομαι από το κλουβί δε γίνεται πάλι φυσιολογικό, ξεφουσκώνει κλπ! Όλα αυτά τα φαινόμενα παρατηρούνται επειδή κάτι είχαμε κάνει στο πουλί "κάποτε" το στρεσάραμε, μπορεί και χωρίς να το καταλάβουμε! Σαν λύση δεν έχω κάτι να προτείνω αν ξέρει κάποιος και μπορεί να μας προτείνει κάτι ας μας πει!
 
παιδια το ιδιο ακριβως εκανε ενα καναρινι που ειχε ο μικρος της ξαδερφης μου, αλλα εγω θεωρησα πως ηταν κατι σαν "παιχνιδι", διοτι το εκανε ως εξης:πλησιαζε ο μικρος το κλουβι, ανοιγε τα χερια του και κουνιοταν δεξια-αριστερα και το καναρινι μολις τον εβλεπε εκανε ακριβως το ιδιο, ανοιγε τα φτερα του και κουνιοταν κι αυτο δεξια-αριστερα!
 
Back
Top