Αναπαραγωγή Επιθετική συμπεριφορά καρδερίνας σε κανάρα. Πιθανή αποτυχία αναπαραγωγής;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης geostef
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

geostef

PB New Member
Εγγραφή
30 Οκτ 2017
Μηνύματα
24
Πόλη
Ίλιον
Καλημέρα σ' όλους! H αρσενική καρδερίνα μου εχθές ενώ δεν είχε δείξει σημάδια επιθετικότητας εδω και δύο εβδομάδες προς την κανάρα που την προορίζω για ταίρι της, ξεκίνησε να επιτίθεται κατά τη διάρκεια της ημέρας. Παλαιότερα με άλλη καρδερίνα έκανε ακριβώς το ίδιο. Είναι νωρίς μήπως να τα τοποθετήσω σε χωριστά κλουβιά, να δοκιμάσω με ίσως με άλλη θηλύκια, έχω κάνει κάποιο λάθος; Θα θελα τη συμβουλή σας, ευχαριστώ πολύ.
Υς. Έχω ήδη ξεκινήσει δειλά δειλά τη χορήγηση κελαϊδίνης στην καρδερίνα.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Για ποιο λόγο συνυπάρχουν αυτά τα δυο πουλιά αυτό το διάστημα;
Έχω ήδη ξεκινήσει δειλά δειλά τη χορήγηση κελαϊδίνης στην καρδερίνα.
Μέχρι τώρα τι της έδινες;
Τι έτρωγε;
 
Είναι στην ίδια ζευγαρώστρα αλλά με χώρισμα. Διαβάζοντας διάφορα άρθρα είδα οτι από τα μέσα Οκτωβρίου μπαίνει στην ζευγαρώστρα για να συνηθίζει το ένα το άλλο. Η καρδερίνα τρώει raggio di sole th indios αυγοτροφή και hobby first king μειγμα για χειμώνα μαζί με millet, μαρουλι κτλ. Την κελαηδίνη της Landmark αρχισα να την βάζω μία με δύο φορές την εβδομάδα στο νερό της μαζί με πολυβιταμινούχο της ίδιας εταιρείας.
 
Διαβάζοντας διάφορα άρθρα είδα οτι από τα μέσα Οκτωβρίου μπαίνει στην ζευγαρώστρα για να συνηθίζει το ένα το άλλο
Επειδή αφορά υβριδισμό... και όχι απλά αναπαραγωγή με καναρίνια... μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για τις πηγές που άντλησες τα παραπάνω;
 
Επειδή αφορά υβριδισμό... και όχι απλά αναπαραγωγή με καναρίνια... μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για τις πηγές που άντλησες τα παραπάνω;

https://odikapoulia.gr/ζευγαρωμα-καρδερινα-καναρινι/

http://karderinocanaro.blogspot.com/2013/11/

Μπορεί να μην έχω καταλάβει και σωστά στο ένα αρθρο αναφέρεται ο Νοέμβριος και στο άλλο ο Δεκέμβριος.
Είναι και άλλες αναφορές που έχω δει αλλά δεν μπορώ να τις βρω αυτή στη στιγμή.
 
Δεν ξέρω αν απαιτείται εξοικείωση αυτών των πουλιών δεν το έχω δει πουθενά.
Αντίθετα πιστεύω πως βάζεις με τον ένα ή τον άλλο τρόπο σε μεγάλο κίνδυνο τη ζωή τους.
Η κανάρα θα ετοιμαστεί μήνες νωρίτερα... Θα βγάζει συνεχώς άσπορα αυγά... και όταν θα είναι έτοιμη η καρδερίνα πολύ απλά δεν θα υπάρχει συνέχεια.
Αλλάζεις χώρο και χωρίζεις τα πουλιά.
Τοποθετείς την κανάρα σε μέρος που η άνοιξη θα αργήσει πολύ να έρθει... Δηλαδή λίγο φως και λίγο ζέστη...
Και όταν η καρδερίνα αισθανθείς πως είναι έτοιμη για αναπαραγωγή (τρώει σίδερα) τότε επιτρέπεις στο θηλυκό να ξεκινήσει τη διαδικασία της φωλιάς...
Όταν αυτή ξεκινήσει.. Βάζεις μέσα και την καρδερίνα.
Φυσικά όλο αυτό το ζευγάρωμα θα πρέπει να το επανεξετάσεις και να το αναθεωρήσεις...
Κι ο λόγος είναι η "αχρηστία" των θηλυκών υβριδίων...
Αλήθεια τι σκοπεύεις να κάνεις τα θηλυκά καρδερινοκάναρα;
 
Back
Top