Αναπαραγωγή Επιθετική συμπεριφορά του ζευγαριού, να τα αφησω μαζι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fantas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

fantas

PB New Member
Εγγραφή
6 Μαϊ 2017
Μηνύματα
4
Πόλη
Bochum
εχω δυο καναρινακια τον Μαντη κ την Αρια τους εχω σε διαφορετικα κλουβια αλλα το ενα διπλα στο αλλο. εδω κ ενα μηνα περιπου τα εχω βαλει γυρω στοις δεκα φορες μαζι αφου δειχναν οτι θελουν να ζευηαρωσουν. ενω ηταν χωρια το ενα ζητουσε το αλλο, οταν τα εβεζα μαζι " πολεμος" 3-4 φορες ζευγαρωσανε στη συνεχεια μαλωνανε κ ετσι φοβομουν τους τραυματισμους κ τους χωριζα. σημερα το πρωι η Αρια εκανε το πρωτο Αυγο κ ανοιγε το στομα σα να θελει να την ταισουν, ετσι εδω κ καμια ωρα τους εβαλα μαζι! στην αρχη ειχε κυνηγητο αρκετο κ επιθετικοτητα. τωρα μετα απο μια ωρα δηλαδη εχουν ηρεμισει αλλα η Αρια δεν εχει κατσει καθολου στη φωλια οση ωρα ειναι ο Μαντης στο ιδιο κλουβι. κ αυτο δεν μπορω να καταλαβω ... Να τους αφησω μαζι; να τους βαλω το καθενα στο κλουβι του; Τι ειναι το πιο σωστο; Ευχαριστω!
 
Να τους αφήσεις μαζί και να παρακολουθείς με διακριτικότητα απο απόσταση. Τα θηλυκά συνήθως κάθονται απο το τρίτο αυγό μόνιμα στη φωλιά
Διάβασε αυτο, και ο,τι δεν εχεις κάνει και μπορεις να το κανεις, κάνε το, π.χ. Διατροφική προετοιμασία, και για ο,τι εχεις απορία, δεν εισαι σιγουρος κλπ, το συζητάμε. https://community.petbirds.gr/threads/Η-αναπαραγωγή-των-καναρινιών.29538/
 
ευχαριστω για τις συμβουλες! Θα κανω αυτα που λεει παραπανω κ βλέπουμε... ελπιζω να τα βρουν μεταξυ τους
 
η Αρια εκανε το πρωτο Αυγο κ ανοιγε το στομα σα να θελει να την ταισουν, ετσι εδω κ καμια ωρα τους εβαλα μαζι!
Λογικό και απαραίτητο.
στην αρχη ειχε κυνηγητο αρκετο κ επιθετικοτητα.
Αναμενόμενο... αλλά τηρουμένης της κατάστασης κι αυτό "αποδεχτό"
τωρα μετα απο μια ωρα δηλαδη εχουν ηρεμισει
Πολύ καλή η εξέλιξη... αυτό θέλουμε κι εμείς.
η Αρια δεν εχει κατσει καθολου στη φωλια
Θα το κάνει μετά το 3 ή 4 αυγό... Συνήθως τότες κάθονται οι κανάρες.
κ αυτο δεν μπορω να καταλαβω ... Να τους αφησω μαζι;
Έχουν δικό τους κώδικα επικοινωνίας...
Μην προσπαθείς να τον μεταφράσεις... ακόμη και οι καυγάδες που βλέπεις μπορούν να δείξουν για παράδειγμα άσπορα αυγά...
Καλύτερα να τα αφήσεις ήρεμα, ήσυχα να συνεχίσουν τη ζωή τους.
τι ειναι το πιο σωστο;
Ανεπιφύλακτα να τους επιτρέψεις με όποιο τρόπο θέλουν να γίνουν ζευγάρι.
Τα οφέλη είναι πολλά και θα σου αρέσουν...
 
Γεια σας παιδια! Λοιπον εχω να σας πω πως εκανα αυτα που ειπατε κ η Αρια εκανε κ αλλα αυγουλακια η συμπεριφορα φαινεται καλη πιστευω γιατι την ταιζει ο Μαντης. μονο που οταν βγαινει η Αρια απο τη φωλια η δειχνει σα να την κυνηγαει η για ζευγαρωμα η δε ξερω ... μολις κατσει ομως στη φωλια, ολα καλα! Κ ενα ακομη που με ανησυχει ειναι οτι σημερα εκανε το 6 αυγο. ειναι καλο αυτο η κακο; Γιατι εγω ηξερα το πολυ 5 . ευχαριστω!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top