Αναπαραγωγή Επιθετικο παπαγαλακι τι να κανω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης noni
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

noni

PB New Member
Εγγραφή
2 Ιουλ 2009
Μηνύματα
12
Πόλη
Κορυδαλλός
καλησπερα... Το budngie μου οταν παω να το ακουμπισω ειναι πολυ επιθετικο μαζι μου☹... ενω του δινω σημασια του μιλαω του σφηραω εκεινο τιποτα ολο με τσιμπαει😛.. Θελω να το μαθω να ωγαινει απο το κλουβι του να καθεται επανο μου αλλα δεν ερχετε ειναι πολυ αγριο μαζι μου... Τι μπορω να κανω για να γινω πιο συμπαθιτικη απο την πλευρα του; και να με δεχετε;
 
Noni μπορείς να μας δώσεις κάποιες πληροφορίες; Πόσο χρονών είναι, πόσο καιρό το έχεις κλπ;

Αφού ακόμα δεν έχει εξοικειωθεί μαζί σου, είμαι της άποψης ότι δεν πρέπει να το βγάλεις απ' το κλουβί ακόμα έως ότου εξοικειωθεί με την παρουσία σου, δεν είναι σε εγρήγορση και νευρικό όταν είσαι παρών κλπ. Σ' αυτή τη φάση που είστε τώρα προσπάθησε να περνάς αρκετές ώρες μαζί του, να το απασχολείς, να του μιλάς γλυκά και ήρεμα, να του προσφέρεις κάποια λιχουδιά με το χέρι σου -τον πρώτο καιρό με το χέρι σου εκτός κλουβιού- και εν συνεχεία το βγάζεις και έξω.
 
Αυτα που ειπε η ShadyLady χερι με λιχουδια ειναι το κλειδι-αργοτερα θα σε δει σα φιλη. Μη ξεχνας οτι τα τεχνασματα μη τα εφαρμοζεις συνεχεια στον ιδιο χωρο.
 
ειναι 5 χρονων και το εχω 5 χρονια αλλα τους τελευταιους μηνες ασχολουμαι μαζιτου πιο πολυ... Προσπθω να κανω αυτο με την τροφη αλλα ματαια δεν ερχετε...
 
Υπομόνη noni αυτό είναι το μυστικο! Και βάλε το κλουβι στον χώρο που περνάς την περισσότερη ώρα της ημέρας.. Ακομα και τις ώρεα που δε θα ασχολεισαι αυτο θα σε βλέπει και θα σε συνηθίζει!
 
Αυτο κανω υπομονη δεν μπορω να κανω κατι αλλο υπομονη και προσπαθειες... Θα το βαλω μεσα στο δωματιο μου αλλα με την πολλη ζεστη δεν μπορω να τα εχω στον εσωτερικο χωρο... Θα δοκιμασω οσα μου ειπατε ελπιζοντας οτι θα αλαξει..
 
χα...5 χρονων; Τι να το κανεις τωρα, σορρυ που σε απογοητευω αλλα ειναι σχεδον αδυνατον... Βεβαια καποιοι θα πουν με υπομονη και επιμονη ολα γινονται... Οταν μιλαμε γ παπαγαλακι 5 χρονων το οποιο εχει μαθει να ζει ετσι αγρια και χωρις να δεθει μαζι σ ειναι σχεδον ακατορθωτο να κανεις κατι... Θα σ λεγα να παρεις και ενα του αλλου φυλου γ να χει παρεα τουλαχιστον γτ ετσι ειναι οτι χειροτερο γ αυτο... Μονο να το κοιτας μπορεις ετσι και να του βαζεις την τροφη
 
δικαιο εχεις ειναι σαν τα μωρα αν δεν σε ξερουν φοβουνται... Του εχω παρει αλλα δεν αλαξε τπτ... Την τσιμπαει συνεχεια την καημενη... Δλδ να δεν εχω καμια ελπιδα να δεθει μαζι μου;☹
 
σ ειπα την γνωμη μ... Ελπιδες παντα υπαρχουν.. Τ θεμα ειναι ποσες ειναι... Κ εδω ειναι πολυ λιγες, σ ειπατην γνωμη μ.. Δοκιμασε καποια συντοφο και αρκεσου στο να το βλεπει και να το φροντιζεις...
 
Τωρα το πουλακι μενει μαζι με το ταιρι του; Αυτο σιγουρα κανει τα πραγματα ακομη δυσκολοτερα. Η ηλικια παιζει ρολο αλλα ολα γινονται. Ισως επαιρνε παραπανω χρονο αλλα τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο.

Αφου την τσιμπαει γιατι τα αφηνεις μαζι; Υπαρχει περιπτωση να της κανει κακο.
 
Ναι μαζι τα εχω αλλα δεν μπορω να καταλαβω αν την θελει, γτ μια τν φιλαει και μια την τσιμπαει. Οταν την πειρα απο το petshop και του ειπα οτι μαλωνουν μου ειπαι οτι απλα παιζουν τπτ αλλο... Τους εβαλα χωρισμα αλλα δεν ειχαν αρκετο χωρο να κινηθουν κ ετσι το εβγαλα... και τα εχω μαζι
 
Κοιτα, δυο πράγματα μπορεί να συμβαινουν: ή νιώθει ενοχλημενο το πρώτο παπαγαλακι απο τον εισβολέα (ειδικά αν δεν τηρήθηκε η καραντινα και η περίοδος γνωριμίας) ή λόγω της μακρόχρονης μοναξιάς οι ορμόνες του εχουν φουντώσει και έχει την "ανάγκη του άρρενος"😉 Ισως όλο αυτο που βλέπεις σαν "τσιμπιές" να είναι μερος του ερωτικού παιχνιδιου. 🙂
 
οποτε κραταμε και τις 2 εκδοχεσ και στην πορεια βλεπουμε αν ηρεμησει λιγο η μας ετοιμασει κανενα αυγουλακι που αυτο ευχομαι να γινει συντομα!
 
Back
Top