Εκπαίδευση Επιθετικός Αλεξανδρινός

Militsaa Tss

PB New Member
Εγγραφή
29 Ιουν 2024
Μηνύματα
7
Καλησπέρα Αγαπημένοι Μου ! Έχω έναν αρσενικό Αλεξανδρινό 2,5 μηνών ο οποίος είναι πολύ επιθετικός . Το κλουβί του από πάνω έχει ένα άνοιγμα που βάζεις ξύλο και κάθετε εκεί όλη μέρα είναι ελεύθερος αλλά δεν το κουνάει από εκεί . Του μιλάμε όλη την μέρα με το που πλησιάσουμε (πάντα ήσυχα και αργα ) αρχίζει να απομακρύνεται και να μπαίνει μέσα στο κλουβί , αν δεν μπει στο κλουβί και απλώσεις χέρι πάλι πολύ σιγά και στα πόδια για να ανεβεί κάνει επίθεση αν σε πιάσει την έκατσες γιατί κάνει πληγή κανονική και πονάει παρά πολύ . Κάνουμε παρά πολύ υπομονή και όλη μέρα ασχολούμαστε μαζί του και δεν μας θέλει ενώ εμείς τον αγαπάμε , αν θέλαμε να τον κάνουμε με ρύζι τόσο καιρό θα το είχαμε κάνει αλλά δεν το καταλαβαίνει 🥲. Στο κλουβί έχει παιχνίδι που το έχει διαλύσει . Ελεύθερος είναι δεν μπορεί να είναι θυμωμένος για αυτό τι άλλο να κάνω ;
 
Μήπως φοβάται το χέρι; Δοκίμασες να του δώσεις κάτι σαν ανταμοιβή; Χωρίς να γνωρίζω πολλά από αυτό το είδος παπαγάλου, καθώς έχω κοκατίλ, νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς για να σε δεχτεί. Πρέπει πρώτα να κερδίσεις την εμπιστοσύνη του και να μην σε φοβάται. Επίσης, δεν γνωρίζω αν πρέπει να είναι όλη την ημέρα έξω. Την δικιά μου της είχα ένα πρόγραμμα στην αρχή και σιγά σιγά της αύξησα τις ώρες που ήταν έξω. Σίγουρα τα άτομα που έχουν μεγαλύτερη εμπειρία στο είδος αυτό θα ξέρουν περισσότερα.
 
@Sonikoly ναι το φοβάται το χέρι αν πάει κοντά του χωρίς να έχει κάτι σε τροφή να φάει . Τον ταΐζουμε στο χέρι δεν έχει θέμα αλλά αν πας να τον πλησιάσεις χωρίς τροφή δεν θέλει
 
@Sonikoly στην αρχή ήταν πιο φιλικός όσο πάει απομακρύνεται αυτό φοβάμαι
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@Militsaa Tss μπορεί να τρόμαξε με κάτι. Παρατήρησε τον και μιλά του ήρεμα. Μπορείς να δοκιμάσεις το κεχρί για να καταλάβει ότι δεν έχει να φοβάται κάτι όταν τον πλησιάζεις.
 
  • Συμφωνώ
Αντιδράσεις: MARY58
@Militsaa Tss είναι νωρίς όπως σου είπε η @Sonikoly. Σιγά σιγά θα σε συνηθίσει. Η δωροδοκία με λιχουδιά είναι ένα πολύ καλό όπλο. Κάτσε δίπλα του κ ας έχει μπει στο κλουβί. Μίλα του σιγά κ γλυκά κ αν του αρέσει ή αντιδράει θετικά σε μουσική θα εβαζα για λίγο σε χαμηλή ένταση. Μετά από λίγες μέρες, αφού έχει μάθει ότι κάθεσαι δίπλα του κ δεν κινδυνεύει, βάλε κοντά του κ κοντά σου στο κάγκελο του κλουβιού, μια λιχουδιά που του αρέσει. Ένα φρούτο ή λαχανικό ή μίλλετ. Άστον να το φάει δίπλα σου. Αργότερα τολμάς να την κρατάς την λιχουδιά κ να την τρώει. Σιγά σιγά. Τουλάχιστον με το πρώτο μου καναρίνι αυτά που σου λέω, έπιασαν. 😁
Υγ. Αυτό το πονηρομάτικο ο Μπλου σου που στην φωτογραφία του προφίλ σου είναι δίπλα στις πρίζες, πρόσεχε τον. Μακριά κ τα δύο παπαγαλάκια από πρίζες κ καλώδια. Οι παπαγάλοι χρησιμοποιούν το δάγκωμα για εξερεύνηση. Γι'αυτό πρόσεχε κ εξασφάλισε ότι ο χώρος που είναι ελεύθερα είναι ασφαλής κ να υπάρχει επίβλεψη.
[automerge]1719942944[/automerge]
Διάβασε κ αυτό. Είναι ένα από τα επισυναπτόμενα στα άρθρα που σου επισύναψε ο @Vada στο άλλο σου θέμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top