Γενικά Επιθετικός μούλος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dim74
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dim74

PB New Member
Εγγραφή
17 Αυγ 2008
Μηνύματα
77
Πόλη
Αίγιο
εχω ενα μουλο 1,5 χρονο περιπου και απο την αρχη που τον πηρα ηταν επιθετικος! Εχω και αλλα 7 καναρινια και εγω τα φροντιζω ολα. Τωρα τελευταια το εχει παρακανει! Μολις με βλεπει απλα να πλησιαζω περνει θεση μαχης, ανοιγει τα φτερα του και τα πουπουλα του και πλησιαζει στο κλουβι απο το μερος που ερχομαι και αρχιζει την επιθεση του... Αν βαλω το δαχτυλο μου κοντα το τσιμπαει συνεχεια! Το ιδιο κανει και οταν βαζω το χερι μου μεσα για να του αλλαξω τροφη... Και το απιστευτο εινα ιπως ολα αυτα τα κανει μονο με μενα, με τους αλλους ειναι αδιαφορος! Τελος αναφερω πως τον φροντιζω ιδιαιτερα, δεν τον πειραζω και γενικα δεν του φερομαι ασχημα ετσι ωστε να δικαιολογηται κατε τετοιο. Γιατι το κανει αυτο και το μπορω να κανω γιανα ηρεμησει;
 
Υπονοεις πως δεν γουσταρει την φατσα σου το πουλακι;:D
Μηπως κατι στην αυρα σου...
Σκεψου... Εχει εμπαθεια μαζι σου,του βαζεις και συ το δαχτυλο μεσα(αληθεια γιατι 😉λογικο ειναι να ''στραβωνει''.:D
Απλα αστον ησυχο.Ασχολησου μαζι του με ηρεμες κινησεις μονο οταν ειναι απαραιτητο. Μιλα του ηρεμα οταν τον πλησιαζεις και μην τον στραβοκοιτας.
Και μην πεις πως τα κανεις ολα αυτα. Γιατι καπου στο κειμενο σου αναφερεις ενα ''δεν τον πειραζω και γενικα δεν του φερομαι ασχημα''αρα; Ειδικα; Κατι εκανες...
 
οχι μεσα σοφια, εξω απο το κλουβι του το βαζω κοντα το δαχτυλο μου καμια φορα, για να δω αν πραγματι θα φτασει να τσιμπησει η απλα το κανει ετσι... Οσο για το δεν τον πειραζω που εγραψα... Το ανεφερα απλα για να μην πει καποιος εδω, πως τα κανει ολα αυτα επειδη του εχω κανει κατι η επειδη του φερομαι ασχημα... Και για κανεναν αλλον λογο! Το πουλακι το λατρευω και οπως σε ολα τα αλλα φερομαι με αγαπη παντα.
 
μηπως ειχε καμια πτωση το κλουβακι του! Και επειτα αρχισε να συμπεριφερετε ετσι
 
μηπως ειχε καμια πτωση το κλουβακι του! Και επειτα αρχισε να συμπεριφερετε ετσι
Νομιζω lee πως θα ηταν τρομαγμενο οχι επιθετικο..🙄
Για καποιο λογο το πουλι εχει μενος προς το προσωπο του Δημητρη..
Xρειαζομαστε ψυχολογο(jk21 :D)...
Μηπως γινεται καταχρηση καναβουριου;😎
 
Mηπως ειναι μικρο το κλουβακι; Παντως συνδιασε το χερι σου με κατι νοστιμο γιατον με ηρεμες κινησεις και υπομονη
 
Εχω και εγω ενα καρδερινοκαναρο, εδω και 2 χρονια που το πηρα απο καποιον στο Σχιστο. Κανει ακριβως το ιδιο πραγμα, μολις τον πλησιαζεις και βαζεις το δακτυλο σου μεσα στο κλουβι, φουσκωνει κανοντας τσιρ-τσιρ, και ψευτοτσιμπαει συνεχως το δακτυλο. Αυτο το εκανε ομως και σ αυτον που το ειχε και μου τον πουλησε. Ισως να το κανει και σαν παιγνιδι.
 
περιπου οπως ο χαρης κανει! Δεν ειναι απλα τοσο αγριος οπως αυτος georgina! Το κλουβακι του ειναι κανονικο και καναβουρι του βαζω οπως πρεπει νομιζω... Αν τον δειτε ειναι κουκλος, μια χαρα σε υγεια αλλα απο κελαιδημα δεν τα παμε τοσο καλα! Κανω υπομονη σε ολα επειδη τον αγαπαω!
 
κοψε το καναβουρι και βαλτο σε ενα σημειο το πουλι ωστε να κοιμαται και να ξυπναει στις σωστες ωρες.
 
κοιμαται οπως ολα τα πουλακια που εχω τωρα τον χειμωνα ειδικα αρκετες ωρες δηλαδη απο τις επτα με οκτω το βραδακι μεχρι το πρωι σε μερος ησυχο και χωρις φως καθολου. Οσο για το καναβουρι τι εννοεις να του το κοψω;τι θα τρωει;
 
αυτο που του βαζω δεν ειναι σκετο καναβουρι αλλα ενα μιγμα σπορων που μου φτιαχνει το pet που αγοραζω τις τροφες... Μαλιστα βαζει αλλες δοσεις σπορων και καναβουριου για τα καναρινια μου αλλες για τον μουλο και αλλες για το γαρδελι που εχω αν εννοειται αυτο...
 
Back
Top