Γενικά Επιθετικός παπαγάλος Ζακό

ΣΤΕΛΛΑ

PB New Member
Εγγραφή
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
9
Πόλη
Ιωάννινα
Γεια σε ολους.. Παιδια εχω μεγαλο προβλημα με τον παπαγαλο μου. Τον εχω εδω και ενα χρονο και δαγκωνει πολυ και εμενα και τα παιδια μου... Τι να κανω; Τον μαλωνω οσο μπορω αλλα συνεχιζει... 😕
 
Καλώς όρισες πατριωτάκι. Λάθος που το μαλώνεις! Πόσο καιρό έχεις το πουλί; Τι ηλικία έχει;

ΥΓ Αν θές γράφε με μικρά γράμματα γιατί ειναι σαν να φωνάζεις.
 
kαλως την στελα
περα απ αυτα που ρωτα ο γρηγορης πες μας αν θες την ηλικια του ζακο
αν οταν το πηρες ηταν ημερο αν και ποσο ασχολεισται μαζι του
σιγουρα παντως το να το μαλωνεις μαλλον χειροτερευει το προβλημα
 
ενταξει θα γραφω με μικρα... Τον πηρα 3ων μηνων.. Τον εχω απο τοτε μεχρι σημερα.. Τοτε δν δαγκωνε. Ειναι τοσο μεγαλος ο πονος που μου προκαλει το δαγκωμα του που με κανει αν οχι να τον μαλωσω, να βαλω τα κλαματα.. Ασχολουμαι μαζι του οταν επιστρεφω απο την δουλεια μου το μεσημερι στις 2μιση. Μεχρι τοτε ειναι μονος του στο κλουβι.. Τον αγαπαω παρα πολυ κ αυτο το ξερει. Δν καταλαβαινω γιατι γινεται τοσο επιθετικος πολλες φορες... Παρακαλω βοηθηστε με..
 
αφηνει να τον χαιδεψετε;τρωει απο το χερι σας. Απο το κλουβι τις ωρες
που εισαι σπιτι βγαινει; Μπας και καποιο παιδι τον εχει κτυπησει η τον εχει αγριεψει;η προσεγγιση σε αυτους τους παπαγαλους γινεται παντα με ευγενεια.. Με τρυφεροτητα
 
Εχω την εντύπωση ότι δεν έχεις ασχοληθεί σωστα και αρκετά με τον παπαγάλο. Οπως λες τον έχες απο μωράκι. Αυτό ομως δεν λέει τίποτα. Αν δεν περνας καποιες ώρες μαζί του, αν δεν του μιλας, δεν τον βγάζεις απο το κλουβί και απλά ο παπαγάλος υπάρχει, λογικό είναι να ειναι επιθετικός. Προσπάθησε να περνας περισσοτερες ωρες μαζι του, να του μιλας τρυφερα, να του δινεις λιχουδιες, βάλτου αρκετα παιχνιδια στο κλουβί του. Ποτέ δεν ειναι αργά...
 
Με το μάλωμα δεν βγάζεις τίποτα. Χειρότερα τα κάνεις. Τι ηλικία έχουν τα παιδιά σου; Αν είναι μικρά, θα πρέπει να βρεις ένα τρόπο να τους εξηγήσεις ότι δεν πρέπει να κάνουν απότομες κινήσεις κοντά στο πουλί. Δύσκολο, καταλαβαίνω, γιατί κι αυτά θέλουν να παίξουν μαζί του, όμως το πουλί με την αντίληψη που έχει, το εκλαμβάνει ως επιθετική κίνηση και το τσίμπημα είναι η μόνη του άμυνα. Θέλει προσοχή, γιατί μπορεί να κάνει αρκετή ζημιά με το ράμφος του στα παιδάκια...😱
 
Τα πουλια δεν αντιλαμβανονται την εννοια της τιμωριας με τη μορφη που την αντιλαμβανομαστε εμεις. Ετσι οπως αντιλαμβανεσαι εσυ το μαλωμα ειναι το πιο πιθανο να του εχεις κανει χωρις να το ξερεις και να το θελεις παγια τακτικη του την επιθετικη συμπεριφορα.

Η λυση ειναι να εντοπισεις την αιτια του προβληματος και να την αλλαξεις. Γιατι δαγκωνει; Εχει χωρο και ενασχοληση μεσα στο κλουβι του οταν μενει μονος του; Εχει ηρεμια στον υπνο του; Κοιμαται δεκα ωρες περιπου ησυχα χωρις φωνες; Τρωει σωστα; Αυτα μπορει να μην φαινονται ως αιτιες με την πρωτη ματια αλλα οταν καλυπτονται αυτες οι αναγκες σωστα τοτε το πουλι ειναι ισσοροπημενο.

Ποτε δαγκωνει, μονο οταν βαζετε το χερι στο κλουβι η και εξω απο το κλουβι χωρις να βλεπεις εσυ το λογο;
 
Το κλουβί του είναι μεγάλο η είναι πολλές ώρες σε ένα μικρό κλουβάκι;Βάλε σε τάξη αυτά που σου γράφουν τα παιδιά και μην μεταφέρεις το στρες σου στο πουλί, το καταλαβαίνει. Σιγά σιγά και με πρόγραμμα θα την αλλάξεις την κατάσταση. Όμως δεν θα γίνουν όλα σε μια μέρα, υπομονή επιμονή και αγάπη
 
Κι'εγώ νομίζω ότι χρειάζεται ηρεμία, η αλληλεπίδραση παίζει ρόλο! Είναι φυσικό όταν είναι κάμποσες ώρες μόνο του, χωρίς να δραστηριοποιείται ο εγκέφαλός του να μη νοιώθει καλά. Στη φύση σκέψου ότι δεν ησυχάζουν, πετούν, κινούνται, ψάχνουν, σκαλίζουν, κ.ά. Μετά όταν γυρίζεις καταλαβαίνω ότι αυτό έχει ανάγκη να το παίξεις, χαϊδέψεις, να ασχοληθείς με την καθαριότητα, τροφούλα, παιχνιδάκια, να βγει έξω να κινηθεί, παράλληλα με εσάς που έχετε τις δικές σας ανάγκες, εσύ επιπλέον και των παιδιών! Κάθε ένα θέλει την ώρα του, χρειάζεται πολλή ψυχραιμία, και ηρεμία στην αντιμετώπιση και των παιδιών & του παπαγάλου. Αν επιπλέον τον μαλώνεις, από έλλειψη χρόνου, αγριεύει περισσότερο, και δαγκώνει ή κραυγάζει. Ελπίζω να συνεκτιμήσεις όλων - όλα, να ηρεμήσει και να περνάτε καλύτερα!
 
τα παιδια μου είναι 13 χρονων η μια και 17 χρονων η αλλη το κλουβι του δεν ειναι οσο πρεπει μεγαλο του συμπεριφερομαι παρα πολυ τρυφερα και γλυκα φοβαται υπερβολικα δεν ειναι κοινωνικος με ατομα που ερχονται στο σπιτι εχω τραπεζαρια μπαμπου οταν προσπαθει να κατεβει αποτην καρεκλα καταλαβαίνεται οτι την καταστρεφει με το ραμφος του οταν θα παω να τον παρω με τροπο φυσικα θα κραυγασει και θα κανει επιθεση γιανα μεδαγκωσει και θα πονεσω αφορητα μετα απο αυτο δεν θα με αφησει να πλησιασω ξανα μετα απο 10 λεπτα καταστροφης της καρεκλας θα ερθει κοντα μου εκεινη την ωρα αισθανομαι ασχημα
 
τα παιδια μου είναι 13 χρονων η μια και 17 χρονων η αλλη το κλουβι του δεν ειναι οσο πρεπει μεγαλο του συμπεριφερομαι παρα πολυ τρυφερα και γλυκα φοβαται υπερβολικα δεν ειναι κοινωνικος με ατομα που ερχονται στο σπιτι εχω τραπεζαρια μπαμπου οταν προσπαθει να κατεβει αποτην καρεκλα καταλαβαίνεται οτι την καταστρεφει με το ραμφος του οταν θα παω να τον παρω με τροπο φυσικα θα κραυγασει και θα κανει επιθεση γιανα μεδαγκωσει και θα πονεσω αφορητα μετα απο αυτο δεν θα με αφησει να πλησιασω ξανα μετα απο 10 λεπτα καταστροφης της καρεκλας θα ερθει κοντα μου εκεινη την ωρα αισθανομαι ασχημα

Γιατι αντι να χαλαει την καρεκλα δεν του εχεις αγορασει τα δικα του ξυλινα παιχνιδια με διαφορα σχηματα και χρωματα που θα του τραβανε το ενδιαφερον περισσοτερο; Μπορεις επισης να σκεπαζεις την καρεκλα με ενα ριχταρι η σεντονι ωστε να στρεφει αλλου το ενδιαφερον του. Επισης οταν σε δαγκωνει δεν πρεπει να αντιδρας καθολου. Με το να φωναξεις και να βαλεις τα κλαμματα παιζεις το παιχνιδι του με τους δικους του κανονες. Αν σταματησεις να αντιδρας, ξερω ποσο δυσκολο ειναι, και να μην τραβας το χερι σου οταν κανει κινηση θα χασει το ενδιαφερον του διοτι θα καταλαβει οτι δεν κερδιζει τιποτα πια με αυτην την συμπεριφορα. Δε λεω να καθεσαι να σου κοβει κομματια, να προσπαθεις να μην κανεις αυτο που ξερεις οτι θα τον προκαλεσει να δαγκωσει. Δοκιμασε για ενα διαστημα να του ζητας να ανεβαινει σε μια πατηθρα για να τον μεταφερεις και οχι στο χερι σου. Μην του επιτρεπεις να περναει το δικο του. Τη στιγμη που σε δαγκωνει και τον αφηνεις τελικα στην πολυθρονα του, τον κανεις να νιωθει ο αρχηγος του σπιτιου αφου αυτος σε εβαλε στη θεση που θεωρει πως ανηκεις στην ιεραρχια της οικογενειας. Εκεινη τη στιμη να τον κατεβασεις απο εκει. Ζητα του να ανεβει στην πατηθρα. Χωρις φωνες, μονο με ηρεμια και αυστηρο τονο και βλεμμα. Να εισαι ορθια πιο πανω απο αυτον. Θα σε συμβουλευεα επισης να μην τον αφηνετε να καθεται σε ωμους και σε σημεια πιο ψηλα απο το επιπεδο που βρισκεστε εσεις. Καλυτερα να αφησεις τα παιδια λιγο πιο μακρια απο ολο αυτο ωστε να χειριζεσαι εσυ την κατασταση σταθερα για να εχει και καποιο νοημα ολο αυτο για το πουλι. Σιγα σιγα θα μπορουνε παλι ολοι να ασχολουνται μαζι του.

Παντα να επιβραβευεις την καλη του συμπεριφορα με ενθουσιωδη φωνη και καποια λιχουδια και να αγνοεις την κακη σαν να μην ειδες απολυτως τιποτα.

Εχεις σκεφτει να του ψαλιδισει καποιος τα φτερα πτησης; Αυτο δε σημαινει οτι δε θα πεταει απλα δεν θα παιρνει υψος και συνηθως βοηθαει στο να μειωνεται η αυτοπεποιθηση και η επιθετικοτητα κατα συνεπεια στα επιθετικα πουλια.
 
φοιβο μου σ' ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου θα ακολουθησω αυτα που μου είπες και θα δουμε τι θα γινει ελπιζω να αλλαξουν τα πραγματα παντως θα ηθελα να σου πω οτι ειναι αδυνατον να μην ανεβει στον ωμο μου το εχει μαθει οπως τον αερα που αναπνεουμε εχω δοκιμασει να τον κρατησω στο σερνο μου μπροστα και κανει σαν να μην εχει οξυγονο χτυπιεται εσυ τι λες να προσπαθησω να συμβουλευτω και καποιον εκτροφεα η οχι περιμενω απαντηση σου
 
φοιβο μου σ' ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου θα ακολουθησω αυτα που μου είπες και θα δουμε τι θα γινει ελπιζω να αλλαξουν τα πραγματα παντως θα ηθελα να σου πω οτι ειναι αδυνατον να μην ανεβει στον ωμο μου το εχει μαθει οπως τον αερα που αναπνεουμε εχω δοκιμασει να τον κρατησω στο σερνο μου μπροστα και κανει σαν να μην εχει οξυγονο χτυπιεται εσυ τι λες να προσπαθησω να συμβουλευτω και καποιον εκτροφεα η οχι περιμενω απαντηση σου

Εαν τον εχεις παρει απο εκτροφεα και μπορει να σε βοηθησει τοτε ρωτησε τον να δεις τι θα σου πει.

Πρεπει να αλλαξεις ομως τους κανονες. Ο ώμος απαγορευεται αφου εχει τετοια συμπεριφορα διοτι εκει ειναι θεση ισχυος αφου εξισωνεται με το επιπεδο των ματιων σου και μπορει να σε ελεγχει απολυτα απο εκει. Εαν δεν περασεις τη γραμμη τη δικια σου με τα δικα σου ορια τοτε οπως εχεις καταλαβει θα βαλει αυτος τα ορια της συνυπαρξης οπου εσυ δεν θα περνας καλα αλλα ουτε κι αυτος αφου σας τρομαζει και τον αποφευγετε.

Η θεση που μπορεις να τον κρατας ειναι κατα τη γνωμη μου με τον αγκωνα λυγισμενο σε ορθη γωνια με το χερι σου να βρισκεται μπροστα στην κοιλια σου με την παλαμη γροθια και τα δαχτυλα μαζεμενα μεσα. Εαν κανει κινηση να σκυψει και να πιασει το χερι σου απλα χαλασε του λιγο την ισσοροπια και πλησιασε το χερι σου πιο κοντα στην κοιλια σου ωστε να μη χωραει να σκυψει. Η θεση του ειναι στον καρπο σου ωστε να εχεις εσυ τον ελεγχο. Ετσι δεν θα εχει τη δυνατοτητα να σκαρφαλωσει στον ωμο σου και θα το συνειδητοποιησει πολυ συντομα. Εαν δεν θελει να καθισει στο χερι σου υπο αυτους τους ορους και χτυπιεται μην υποχωρησεις και τον αφησεις, αν δε θελει ετσι τοτε να μην καθισει καθολου, επιλογη του θα ειναι, οχι ομως να επιβαλει σε εσενα αυτο που θελει αυτος.

Δεν ειπα να μην εισαι συναισθηματικη μαζι του αλλα οχι οταν του βαζεις ορια. Να εισαι σταθερη και αποφασιστικη και αφησε τον να κινηθει αυτος ελευθερα μεσα στα ορια που εσυ ομως εβαλες.
 
αν και δεν πιστευω να τα καταφερω θα το δοκιμασω ελπιζω να γινει κατι να εισαι καλα
 
τωρα παρατηρησα οτι σε αποκαλω φοιβο φαντασου ποσο προβληματισμενη ειμαι θα σε αποκαλω ανεστη απο δω και περα συγγνωμη
 
για να λύσεις το πρόβλημά σου θα πρέπει να φέρεις εναν ειδικό στο σπίτι, να δει ο ίδιος την κατασταση και να εξετάσει τις δυναμικές που δημιουργούνται και να σε ''εκπαιδεύσει'' για να μην ξανα-υπάρξει πρόβλημα.
 
Εγώ τα πέρασα λίγο ''ξόφαλτσα'' με τον Σενεγάλης μου αυτά.. όντως το να αγνοείς τις δαγκωνιές, είναι κάτι που βοηθάει πολύ. Δοκήμασε να τον πλησιάζεις με το χέρι γροθιά ώστε να μη βρήσκει δάχτυλο να δαγκώσει και όταν θα δαγκώνει σε σημείο που να μη το αντέχεις, φύσηξε του στο πρόσωπο.. Θα σταματήσει σχεδόν αμέσως. Όσον αφορά τον ώμο, δοκήμασε να τον έχεις καθισμένη στα γόνατά σου που έτσι είναι αρκετά δύσκολο να ανέβει στον ώμο.
 
Στελλα καλησπερα,
εγω θα σε ρωτησω κατι αλλο, ειναι θηλυκο η αρσενικο; Αν δεν εισαι σιγουρη θελεις να μας δειξεις μια φωτογραφια; Εχοντας μεγαλωσει με παπαγαλο ζακο θηλυκο ξερω οτι ειναι πουλια που δενονται με ενα ατομο, το δικο μου ειναι δεμενο με τον πατερα μου και πιστεψε με δεν ασχολειται ποτε με την καθαριοτητα η με τη διατροφη του. Ολα τα κανω εγω και η μητερα μου, παρα ταυτα στην πρωτη ευκαιρια θα μας τσιμπησει, ακομα και αν περναμε απλα διπλα απο το κλουβι. Με τον πατερα μου ειναι πραγματικος ερωτας, κανει σαν κουταβι οταν τον πλησιαζει η τον παιρνει πανω του και δεν τον εχει δαγκωσει ποτε στα 25 χρονια που τον εχουμε. Απο την αλλη περνωντας απο ενα pet shop πριν καιρο, ειδα εναν αρσενικο παπαγαλο ο οποιος αμεσως αρχισε να με φωναζει μολις με ειδε. Με αφησε να τον χαιδεψω και μεχρι φιλακια του δωσα στο ραμφος. Ο ιδιοκτητης του μαγαζιου κ του παπαγαλου βγηκε εντρομος κ μου ειπε "Προσεχε θα σε τσιμπησει". Μολις ειδε πως ηταν ο παπαγαλος μαζι μου, με ρωτησε πως ειναι δυνατον. Προσθεσε οτι τον εχει συνηθως σπιτι με τον αδερφο του και οτι σε καθε ευκαιρια τους τσιμπαει ενω τον εχουν χρονια κ τον αγαπανε.
Συμπερασμα, ειναι απιστευτα πουλια, με τρομερη νοημοσυνη και χαρακτηρα, αν δεν εισαι ο αγαπημενος του ανθρωπος μην το παιρνεις προσωπικα, αλλωστε εχουν την συναισθηματικη νοημοσυνη ενος παιδιου 2 ετων.
 
Back
Top