Φροντίδα Επιθετικότητα θηλυκιάς cockatiel

alexadros

PB New Member
Εγγραφή
12 Αυγ 2009
Μηνύματα
25
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σε ολους. Ειμαι πολυ χαπουμενοσ που ειμαι μελος του forum. Θα ηθελα να ρωτησω γιατι απο τοτε που πειρα αρσενικο κοκατιλ στη θυλικια μου, εχει γινει πολυ επιθετικη απεναντι μου. Ενω πριν τα πειγεναμε τελεια.
 
Καλησπερα σε ολους. Ειμαι πολυ χαπουμενοσ που ειμαι μελος του forum. Θα ηθελα να ρωτησω γιατι απο τοτε που πειρα αρσενικο κοκατιλ στη θυλικια μου, εχει γινει πολυ επιθετικη απεναντι μου. Ενω πριν τα πειγεναμε τελεια.

Ποσο καιρο τα χεις μαζι; Τους εκανες γνωριμια;


Για την εχθρικοτητα που αναφερεις υπαρχει μια μονο εξηγηση. Πριν της παρεις τον αρσενικο το ταιρι της ησουν εσυ. Γι αυτο και τα πηγαινατε πολυ καλα. Τωρα που της εχεις παρει αρσενικο εχει βρει το ταιρι της και δεν σε χρειαζεται πλεον περα απο τα βασικα(τροφη νερο κλπ).

Μεταξυ τους πως τα πηγαινουν;
 
Οχι και τελεια. Εδω και 4 μηνεσ που τα εχω μαζι που και που τσακωνονται. Ξερεισ αν θα κρατησει καιρο αυτο;
 
Οχι και τελεια. Εδω και 4 μηνεσ που τα εχω μαζι που και που τσακωνονται. Ξερεισ αν θα κρατησει καιρο αυτο;

Kι εμενα το ζευγαρι μου παρολλο που εχουν γεννησεικαι ζευγαρωνουν συχνα τσακωνονται. Παντα θα βλεπεις τετοιες καταστασεις.Ακομα και τα Lovebirds που ειναι πολυ αγαπησιαρικα πουλια τσακωνονται.

Εγω στα δικα μου εκανα πολυ καλη διατροφη (αυγα, πολυβιταμινες, φρουτα κλπ) βοηθησε ο καιρος και δεν αργησαν να ρθουν τα ζευγαρωματα. Δοκιμασε κι εσυ κατι τετοιο κι ισως ερθουν πιο κοντα.
 
Φωτη καταρχην να σε ευχαριστισω για τισ συμβουλεσ σου. Εχω και ενα ζευγαρι απο αυστραλιανα παπαγαλακια και απο τισ πρωτεσ ημερεσ φαινονται πολυ ερωτυμενα.φιλιουνται και το αρσενικο ταιζει το θυλικο. Μηπωσ να τουσ εβαζα φωλια η ειναι ακομα νωρισ?τι λεσ?
 
Φωτη καταρχην να σε ευχαριστισω για τισ συμβουλεσ σου. Εχω και ενα ζευγαρι απο αυστραλιανα παπαγαλακια και απο τισ πρωτεσ ημερεσ φαινονται πολυ ερωτυμενα.φιλιουνται και το αρσενικο ταιζει το θυλικο. Μηπωσ να τουσ εβαζα φωλια η ειναι ακομα νωρισ?τι λεσ?

Αν και το θεμα που εχεις αφορα το ζευγαρι κοκατιλ σου θα σου απαντησω απο εδω.

Εφοσον ειναι ζευγαρι να τους βαλεις φωλια εφοσον το θελεις αλλα τον Σεπτεμβριο αφου προηγουμενως τους εχεις κανει διατροφικη προετοιμασια.

ΥΓ:Τα κοκατιλ σου ειναι σιγουρα ζευγαρι;Βαλε μας μια φωτογραφια να τα δουμε..
 
ειμαι καινουριοσ ακομα στο forum αλλα σιγα σιγα θα μαθω. Οταν μπορεσω θα βαλω φωτο τουσ. Ειναι πανεμορφα!
 
ειμαι καινουριοσ ακομα στο forum αλλα σιγα σιγα θα μαθω. Οταν μπορεσω θα βαλω φωτο τουσ. Ειναι πανεμορφα!

Δες αυτο εδω: petbirds.gr/community/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/
 
Καλησπερα σε ολους. Ειμαι πολυ χαπουμενοσ που ειμαι μελος του forum. Θα ηθελα να ρωτησω γιατι απο τοτε που πειρα αρσενικο κοκατιλ στη θυλικια μου, εχει γινει πολυ επιθετικη απεναντι μου. Ενω πριν τα πειγεναμε τελεια.

εχω και εγω ζευγαρι cockatiel. Οσο ειχα τον cocka μονο του ειχε αλλη συμπεριφορα αποτι εχει τωρα που εχει συντροφο. Προστατευει μαλλον το ταιρι του. Τωρα που εχουν και την φωλια τους
εγιναν πιο αυτονομα. Οποτε δεν τα πολυενοχλω και σεβομαι τους κανονες της φυσης τους. Πιστευω πως με τον χρονο θα βελτιωθει και η σχεση της θηλυκιας σου μαζι σου και η σχεση της με τον συντροφο της. Δωστους λιγο χρονο.. :)
 
Back
Top