Αναπαραγωγή Επιθετικό αρσενικό στα μικρά του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης M.G
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

M.G

PB New Member
Εγγραφή
15 Ιουλ 2012
Μηνύματα
161
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Σε συνέχεια του προηγούμενου θέματος
https://community.petbirds.gr/threads/Βραδινή-αναστάτωση-στη-φωλιά.24043/
θα ήθελα να αναφέρω ότι σήμερα παρατήρησα τον αρσενικό ενώ ταΐζει τα μικρά (τον είδα σήμερα 1 φορά), 2 φορές τον είδα να βγάζει ένα πούπουλο από ένα μικρό και επίσης κάποιες φορές άκουγα φασαρία. Τότε είδα τον αρσενικό να ανοίγει τα φτερά του και να κελαηδάει (όπως κάνει στο ζευγάρωμα) και μετά να κυνηγάει και να πλακώνει ένα μικρό. Υπάρχει περίπτωση να είναι πυρωμένος (βοηθάει και το αυγό - αυγοτροφή) και να ξεσπάει στα μικρά;
 
Το καλύτερο είναι να τον χωεισεις! Μου είχε τύχει ίδιο περιστατικό δεν τον χωρισα και σκοτωσε ένα μωρακι
 
Θα πρέπει κάποιος να ταΐζει τα μη απογαλακτισμένα μικρά.
Ακόμη και ο επιθετικός πατέρας είναι καλύτερος από το τίποτε...
Προς το παρόν αφήνεις την κατάσταση ως έχει και παρακολουθείς για πιθανές "βάρβαρες" στιγμές στην οικογένεια. Αν συνεχίζονται οι επιθέσεις ή γίνονται επικίνδυνες, τότε θα βάλεις το χώρισμα με τα μικρά από τη μια πλευρά του κλουβιού και στην άλλη τους γονείς
Μέχρι να γίνει αυτό ή να κρίνεις πως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας να είσαι σε επιφυλακή χωρίς να εφησυχάσεις.
 
Ναι αλλά το βράδυ που θα κοιμάται μπορεί να αποδειχθεί μοιραία για τα μικρά... Και αν τα χωρίσει.. Δεν πρέπει να τα αφήσει με τη μαμά τους και απτην άλλη Ρον μπαμπά;
 
κ Γιάννη, δεν έχω ζευγαρώστρα με χώρισμα, αλλά δυόροφη, πάνω είναι ο πάτέρας με τα μικρά και κάτω η κανάρα μόνη. Υπάρχει μία ζευγαρώστρα ή κλούβα πτήσης στο χωριό μου (μάλλον αυτή με μήκος 76 εκ). Δεν την έχω δεί ακόμα και δεν ξέρω αν έχει χώρισμα.
Τα μικρά πότε περίπου τρώνε μόνα τους;
Αν υποθέσουμε ότι τα μεταφέρω στο μεγάλο κλουβί, δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναζευγαρώσουν τα ενήλικα;
Ευχαριστώ πολύ. :)
 
κ Γιάννη, δεν έχω ζευγαρώστρα με χώρισμα, αλλά δυόροφη, πάνω είναι ο πάτέρας με τα μικρά και κάτω η κανάρα μόνη. Υπάρχει μία ζευγαρώστρα ή κλούβα πτήσης στο χωριό μου (μάλλον αυτή με μήκος 76 εκ). Δεν την έχω δεί ακόμα και δεν ξέρω αν έχει χώρισμα.
Τα μικρά πότε περίπου τρώνε μόνα τους;
Αν υποθέσουμε ότι τα μεταφέρω στο μεγάλο κλουβί, δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναζευγαρώσουν τα ενήλικα;
Ευχαριστώ πολύ. :)
Ανεξάρτητα τα μικρά χαρακτηρίζονται περίπου στις 28-30 ημέρες... και μέχρι να φτάσουν σε αυτή την ηλικία αναγκαστικά θα μείνουν με τον πατέρα τους.
Ελπίζω πως η κακή επιλογή του κλουβιού να μην έχει και κακά για τα πουλιά αποτελέσματα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: M.G
Ανεξάρτητα τα μικρά χαρακτηρίζονται περίπου στις 28-30 ημέρες... και μέχρι να φτάσουν σε αυτή την ηλικία αναγκαστικά θα μείνουν με τον πατέρα τους.
Ελπίζω πως η κακή επιλογή του κλουβιού να μην έχει και κακά για τα πουλιά αποτελέσματα.

Καλά το κλουβί όντως άβολο για ζευγαρώστρα δε το συζητάω (δεν έχει και σχάρα στο ταψί). 1000 φορές να έπαιρνα τη σαραντάρα με το χώρισμα... Αν χρειαστεί θα τα χωρίσω σε εξηντάρα.
Του χρόνου θα είμαι πιο προσεκτικός και δε θα κάνω τα εύκολα δύσκολα...
 
Του χρόνου θα είμαι πιο προσεκτικός και δε θα κάνω τα εύκολα δύσκολα...
Αυτός είσαι! 👍 Από τα λάθη μας μαθαίνουμε! Πιστεύω ο πατέρας δε θα είναι τόσο επιθετικός ώστε να σκοτώσει ή να τραυματίσει μικρό. Είναι πολύ σπάνιο... Εύχομαι να μην γίνει κάτι τέτοιο.. Εσύ σε στενή παρακολούθηση και μόλις τα μικρά αρχίζουν να τρώνε μόνα τους! Και η μαμά χώρια από τον μπαμπά! 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: M.G
Αυτός είσαι! 👍 Από τα λάθη μας μαθαίνουμε! Πιστεύω ο πατέρας δε θα είναι τόσο επιθετικός ώστε να σκοτώσει ή να τραυματίσει μικρό. Είναι πολύ σπάνιο... Εύχομαι να μην γίνει κάτι τέτοιο.. Εσύ σε στενή παρακολούθηση και μόλις τα μικρά αρχίζουν να τρώνε μόνα τους! Και η μαμά χώρια από τον μπαμπά! 😉

Και γώ αυτό ελπίζω, άλλωστε οι τσακωμοί είναι πολύ μικροί σε διάρκεια και συνήθως δεν υπάρχει επαφή. Τα μικρά δεν είναι παθητικά, τσαμπουκαλεύονται και αυτά.
Νομίζω ότι πρέπει να είναι θέμα διεκδίκησης χώρου, αν ισχύει κάτι τέτοιο σε τόσο μικρή ηλικία ή απλά συνωστισμού (προσωρινού).
 
Back
Top