Φροντίδα Επιθετικό θηλυκό lovebird

Christos1964

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2016
Μηνύματα
223
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα και παλι στη παρεα.
εχω δυο λοβακια αγορι και κοριτσι 4 μηνων που τα μεγαλωσα απο 20 μερων με κρεμα. μαζι μου ειναι φιλικοτατα και παιζουμε μια χαρα. Προσπαθησα να τα βαλω με αλλα (αγορι και κοριτσι) προς μελλοντικη αναπαραγωγη. το κοριτσι μου ομως παραειναι επιθετκο και το τσουρομαδησε το αρσενικο σε δυο μερες, οποτε και τα χωρησα. τα αλλα τα πανε μια χαρα σαν παιδακια που ειναι. Πηρα αλλο αρσενικο συνομηλικο -4 μηνων και αυτο- . εννοειτε οτι επιτεθηκε αμεσως. Δαγκωνει τρελλα. τι να κάνω; Τα πουλια δεν τα βαζω μαζι αμεσως. αφηνω 2 βδομαδες σε χωριστο κλουβι και μετα, αλλα με το που ειδα ποσο τασσω καββαδια ειναι η δικια μου το εβγαλα το αλλο. τι να την κάνω;
με μενα ολο χαδια και φιλια ειναι. μου ριχνει και καμια αδεσποτη βεβαια που και που.
 
Είναι μικρή ακόμα. Όταν ωριμάσει σεξουαλικά θ αλλάξει στάση προς τ αγοράκια. Τότε θα κάνεις δοκιμές να δεις με ποιόν ταιριάζει. Πάντως υπάρχουν κάποιες που και μετά την αναπαραγωγή επιτίθενται στο αρσενικό και πολύ αιμοβόρος. Θέλει παρακολούθηση αυτό το πουλί. Κυρίως μην έχει λάβει λάθος μήνυμα και θεωρεί εσύ ταίρι της.
Αλλιώς αμαζόνα :)
 
Back
Top