Φροντίδα Επιθετικό cockatiel

Geokilkis

PB Member
Εγγραφή
23 Μαϊ 2021
Μηνύματα
472
Πόλη
Κιλκίς
Καλησπέρα,
Λοιπόν παρέλαβα εχθές και ένα ζευγαράκι cockatiel white faced. Είναι 2 χρονών και κάτι μηνών και είναι ζευγάρι περίπου έναν χρόνο.

Αφού έφτασαν με το καλό και τα άφησα να συνέλθουν από το ταξίδι έπρεπε να βάλω στη κλούβα τους για να είναι πιο άνετα.
Έτσι λοιπόν έβαλα τα γάντια μιας χρήσης (καραντίνα κρατάμε και προσέχουμε πολύ) και αφού αρνούταν να μετακινηθούν μόνα τους (κολλητά κλουβιά με ανοιχτή πόρτα) μετά από μια ώρα αποφάσισα να τα μεταφέρω με το χέρι μου.

Πριν καλά καλά τα πλησιάσω το αρσενικό τεντώθηκε απότομα και με μια αστραπιαία κίνηση με δάγκωσε τόσο δυνατά που μου έκανε ένα βαθύ κόψιμο (τα γάντια νιτριλίου δεν μείωσαν το δάγκωμα καθόλου). Όπως καταλαβαίνετε τράβηξα απότομα το χέρι μου και έγινε πανικός μέσα στο κλουβί.

Αφού περιποιήθηκα το τραύμα, έβαλα ξανά γάντια μιας χρήσης και έβαλα και διπλά γάντια εργασίας για να τα πιάσω αφού δεν υπήρχε άλλος τρόπος.
Και πάλι δαγκωναν τόσο δυνατά που ένιωθα τα δαγκώματα..

Όμως είχα ξεχάσει να βάλω και το δεύτερο κουπάκι με τη τροφή και όταν μπήκε το χέρι μου μέσα το αρσενικό από την άλλη άκρη του κλουβιου μου επιτέθηκε ξανά ενώ ήμουν έτοιμος για τυχόν δάγκωμα τα οποία σταμάτησαν μόνο όταν τράβηξα αργά το χέρι μου για να το βγάλω...

Να πω πως όση ώρα ήταν κοντά μου, δεν έκανε τη παραμικρή επιθετική κίνηση, ούτε τώρα στη κλούβα εξωτερικά με τα γνωστά χχχχχ. Αλλά άμα βάλω το χέρι μέσα φοβάμαι πως πρέπει να πάρω αυτά τα γάντια εκπαίδευσης σκύλων..

Μου δίνει την εντύπωση πως προσπαθεί να προστατεύσει το θηλυκό.
Έχετε να μου προτείνετε κάτι ώστε να βελτιωθεί η κατάσταση;
Μήπως κάνω κάτι λάθος και δεν το αντιλαμβάνομαι;
Εννοείται ότι τους αφήνω να πάρουν τον χρόνο τους και να προσαρμοστούν..
 
Καλησπερα,αυτο που περιγραφεις ειναι φυσιολογικη συμπεριφορα για αγρια πουλια,
Θα χρειαστουν χρονο για να ηρεμησουν απο την μεταφορα αλλα και να προσαρμοστουν στο νεο περιβαλλον.
 
Περίμενα μια επιθετικότητα και φόβο από τις όλες αλλαγές αλλά όχι σε τόσο βαθμό.
Τα υπόλοιπα είδη που έχω, επίσης άγρια, δεν εκδήλωσαν τέτοια επιθετικότητα και με προβλημάτισε αρκετά.
Θα περιμενω να δω τις αντιδράσεις τους και θα ενημερώνω το θέμα σε περίπτωση που και κάποιος άλλος αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα.
Μέχρι τότε διπλό γάντι και υπομονή..
 
Λογω του οτι τα πουλακια που εχεις παραλαβει ειναι απο διαφορετικους εκτροφεις ειναι λογικο να βλεπεις και διαφορες στην συμπεριφορα τους και αυτο κατα πασα πιθανοτητα εχει να κανει με τις συνθηκες διαβιωσης τους.
 
Το έχω προσέξει και εγώ. τα άγρια κοκατιλ είναι πολύ φοβηκά, θέλουν υπομονή, θα σε συνηθίσουν.
 
Όντως παιδιά τα πουλάκια έχουν ηρεμήσει πάρα πολύ. Πλέον με το που μπαίνω στον χώρο σχεδόν όλα τα πουλάκια μου έρχονται στις πατηθρες κοντά στη πόρτα και περιμένουν να ανοίξω ώστε να πετάξουν, να αλλάξω δοχεία τροφών ή να καθαρίσω. Με ορισμένα άγρια έχουμε φτάσει σε σημείο να περιμένουν και χάδια.
 
Back
Top