Φροντίδα Επιθετικό ringneck

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ajos85
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ajos85

PB New Member
Εγγραφή
29 Ιουλ 2022
Μηνύματα
7
Πόλη
αθηνα
Καλησπέρα σε ολους, εχω ενα ringneck 8 μηνων, το μεγάλωσα με κέρμα και ολα καλα..το τελευταιο διάστημα μιας και εχω αλλαξει δουλεια και δεν ασχοσουμε οπως παλιότερα μαζι του ..εχω παρατηρήσει επιθετικη συμπεριφορα..δαγκωνει ασταματητα και καθε φορα που γυριζω πλατη ορμα στα στα ' ισα ' ...
Η συμπεριφορα αυτη θα παραμεινει ως εχει η ενδεχετε να επιστρεψει στην καλη παρεα που ειχαμε μεχρι προτινος ?
 
Προφανώς περνά εφηβεία και επίσης δεν είναι όλες οι εποχές ίδιες για τα πουλιά ως προς τη συμπεριφορά. Δλδ, κάποια είδη παπαγάλων εμφανίζουν πιο επιθετική συμπεριφορά πχ κατά την αναπαραγωγική τους περίοδο.
Λεπτομέρειες θα σου γράψουν οι πιο ειδικοί.
Το ζήτημα όμως της παρέας είναι πολύ σημαντικό για τους περισσότερους παπαγάλους (όπως και για τα περισσότερα πετ), ως προς την εξοικείωσή τους με τον φροντιστή τους.
Δεν υπάρχει κάποιος άλλος διαθέσιμος στο σπίτι για να του κάνει παρέα;
Πόσες ώρες την ημέρα μπορείς να το βλέπεις στο σπίτι;
Θα έλεγα με υπομονή να προσπαθείς όσο περισσότερο μπορείς και θα περάσει το όλο ζήτημα της επιθετικότητας.
 
καλημερα, μενει μονο του περιπου -10 ωρες, δεν υπαρχει καποιος να του κανει παρεα σε αυτο το διαστημα ...απλα μου εκανε περιεργεια η αποτομη αλλαγη στη συμπεριφορα του...δεν ξερω κατα ποσο θα μπορουσε να ηταν εφηβεια ενω ειναι 8 μηνων..αν καποιος εχει κατι αναλογο ας στειλει ενα μνμ
ευχαριστω
 
@ajos85 γεια σας! Έχω ένα μόνκ , 1,5 χρόνων τωρα.. Εδώ και 3 μήνες άρχισε και εμένα να μου κάνει επιθέσεις , ενώ πριν ζητούσε συνέχεια χάδια και ήταν ήρεμος.Δεν ξέρω αν φταίει που και εγώ λείπω 9 ώρες στη δουλειά και είναι μόνος του, αν περνάει εφηβεία, ή αναπαραγωγική περίοδο, όμως , για μια εβδομάδα που είχα φιλοξενούμενους και είχε όλη μέρα παρέα, είχε σταματήσει να τσιμπάει, και είχε γίνει πάλι ήρεμος. Με το που φύγαν , πάλι τα ίδια.
Όπως και μια εβδομάδα που πήγαμε διακοπές σε ξένο σπίτι, πάλι ήταν ήρεμος και όταν επιστρέψαμε άρχισε να τσιμπάει.
Και πάλι, δεν μπορώ όμως να ξέρω ομως, αν είναι ήρεμος γιατί έχει παρέα σπίτι ή αν επειδή έχει ανθρώπους γύρω του που δεν γνωρίζει, νιώθει ασφάλεια μαζί μου και γι αυτό το παίζει καλός!!!!!!
(Πιο πολύ μάλλον σας μπέρδεψα , απ ότι βοήθησα!)
 
καλημερα, μια πολλή καλή πληροφορία....τι να πω μαλλον η αληεθαι ειναι καπου στη μεση..τα ringneck μαλλον ειναι επιθετικα
 
@ajos85 όλα τα ζώα μπορούν να βγάλουν επιθετική συμπεριφορά όταν ενώ ασχολούμασταν ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα καθημερινά ξαφνικά αρχίσαμε να είμαστε εκεί πολύ λιγότερες ώρες. Σαν να εκδηκουνται να θέλουν να μας τιμωρήσουν που "αδιαφορούμε". Και προφανώς έχουν και δίκιο όταν παίρνουμε ένα κατοικίδιο πρέπει να το σκεφτόμαστε σοβαρά και να ξέρουμε ότι για το υπόλοιπο της ζωής του θα μπορούμε να του αφιερώνουμε τον ελάχιστο απαιτούμενο χρόνο. Αν αυτό δεν είναι εφικτό τότε η αγορά μιας παρέας είναι μια λύση που ειδικά στους παπαγάλους ναι μεν να τους κάνει πιο χαρούμενους αλλά πιθανόν να τον απομακρύνει από τον ιδιοκτήτη εφόσον θα τον βλέπει ελάχιστες ώρες.
 
Τίποτε δεν είναι απόλυτο βέβαια σε αυτήν τη ζωή. Ανάγκες ανακύπτουν συχνά κι απρόσμενα. Παρόλα αυτά θα συμφωνήσω στον σωστό προγραμματισμό που προτείνει η Μένια πιο πάνω, όχι μόνο για λόγους αρχής αλλά και για λόγους ευζωίας του pet.
Στην περίπτωση όμως που αποφασίσει κανείς να αναζητήσει συντροφιά για το πουλί του, θα πρέπει εκ΄ των προτέρων:
  • να έχει στα υπόψη του ότι θα χρειαστεί δεύτερο κλουβί, που καλό είναι να είναι μεγαλύτερο όσο το δυνατό και να χωρά άνετα και τα δύο πουλιά,
  • να κρατήσει καραντίνα αυστηρά
  • να εντοπίσει αξιόπιστο εκτροφέα, ώστε να μην έχει τρεχάματα με την υγεία του πτηνού
  • να αποφασίσει αν πρόκειται να προχωρήσει σε αναπαραγωγή κι αν όχι να εξετάσει αν το συγκεκριμένο είδος μπορεί να συμβιώσει ειρηνικά με ένα ομόφυλο άτομο και αν υπάρχει πλεονέκτημα σε αυτό (π.χ. δεν είναι όλα τα πουλιά κοινωνικά, υπάρχουν είδη που προστατεύουν τον ζωτικό τους χώρο κλπ)
 
@ajos85 Καλησπέρα φίλε! Είναι πολύ πιθανό να περνάει εφηβεία στους 8 μήνες ναι... Εγώ με τον δικό μου έκανα υπομονή 4 μήνες για να ηρεμήσει 8-12 μηνών ,ίσως και λίγο παραπάνω. Ναι παίζει ρόλο ο χρόνος που περνάς ,καθώς και ο χρόνος που χρειάζεται με δραστηριότητες το πουλί, ειδικά αν τον έχεις μάθει να βγαίνει από το κλουβί!! Τα ringneck είναι γενικά πιο "επιθετικά" πουλιά ,με την έννοια ότι δεν τους περνάνε εύκολα τα νεύρα και φροντίζουν να το δείχνουν!! Το μόνο σίγουρο είναι ότι ΠΑΝΤΑ όταν έχουν νεύρα έχουν και λόγο!! Αυτό το λόγο πρέπει να βρεις...
Είναι το ότι μειώθηκαν οι ώρες που σε βλέπει σπίτι; Δώσε χρόνο να συνηθίσει το νέο σου πρόγραμμα. Και συνέχισε να αφιερώνεις τον ίδιο χρόνο που αφιέρωνες στα παιχνίδια σας. (Ξέρω είναι δύσκολο όταν λείπεις 10 και 12 ώρες από το σπίτι)
Είναι το ότι πλήττει μέσα στο κλουβί του όσο μένει μόνος; Άλλαζε του παιχνίδια ή βάζε του να τρώει κάτι όταν φεύγεις για να συνδέσει την απουσία σου με κάτι δημιουργικό. Υπάρχουν παιχνίδια στα οποία κρύβεις το φαγητό και μπορούν να ασχολούνται ώρες προσπαθώντας να το βγάλουν από κει - είναι στη φύση τους. Βάλε του κάτι που θα του πάρει ώρα...
Είναι στην εφηβεία; Κάνε υπομονή να του περάσει και ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ μην δείξεις εκνευρισμό ή δυσαρέσκεια γιατί θα σου καθρεπτισει την ίδια συμπεριφορά!!
Γενικά τα ringneck είναι πουλιά που θέλουν όλη την προσοχή πάνω τους , αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να μάθει με τρόπο και υπομονή.
Επίσης όση ένταση και νεύρα βγάζεις (ακόμα και με κάτι λάθος που κάνει) τόσο περισσότερη ένταση θα έχει κι αυτός. Το βρίσκει παιχνίδι και νομίζει ότι κάνετε διαγωνισμό νεύρων και φωνής... Θέλουν σταθερότητα ,υπομονή, ηρεμία και να τους αποσπας την προσοχή....σαν παιδιά...
 
Και πάλι, δεν μπορώ όμως να ξέρω ομως, αν είναι ήρεμος γιατί έχει παρέα σπίτι ή αν επειδή έχει ανθρώπους γύρω του που δεν γνωρίζει, νιώθει ασφάλεια μαζί μου και γι αυτό το παίζει καλός!!!!!!
😂😂😂😂😂
 
Καλημέρα!! Συμφωνώ με όλα τα παιδια παραπανω και όλα αυτά που αναφέρθηκαν είναι πολυ σωστά. Εγώ έχω ένα παροτλετ και θα σου πω από την προσωπικη μου εμπειρία ,ποτε παρατηρησα αλλαγή στην συμπεριφορά του.
1) Στην πτερορροια είχε εκνευρισμό και μεταβολές γιατί είναι μια διαδικασία που ταλαιπωρεί τα πουλια.
2) Στην εφηβεία. Εμένα λειτουργησε θετικά μέχρι στιγμής καθώς έχει ηρεμήσει πληρως , όμως σε κάθε πουλι ειναι διαφορετικό. Οι ορμονικές μεταβολές επηρεάζουν την συμπεριφορά.
3) Ελλειπής υπνος και ασυνέπεια στις ώρες που του αφιερώνω για βόλτα και εκτόνωση.

Συνοψίζοντας θα σου έλεγα τα εξής λοιπόν.
Φρόντισε να κοιμάται επαρκώς, θα έλεγα και 12 ώρες την ημέρα καθώς αν οι ορμόνες του ειναι ψηλά θα βοηθήσει να πεσουν.
Αφαιρεσαι αν υπάρχει κάποιο παιχνιδι που να θυμίζει φωλιά, ακομα και αν δεν εχει ταίρι αυτά τα παιχνιδια ανεβάζουν τις ορμονες.
Κάνε αναπροσαρμογή με το νέο σου προγραμμα και φτιάξε μια νέα ρουτίνα στις ώρες εξόδου την οποία προσπαθησε να τηρείς με ευλάβεια. Στο λέω ειλικρινά ότι στους παπαγαλους αυτό παιζει τεράστιο ρολο.
Βάλε αρκετά παιχνιδια στο κλουβί ώστε αφου λείπεις αρκετές ώρες να μπορεί να εκτονωνεται.
Τέλος όταν βγαίνει εκτός και παρατηρεις επιθετική συμπεριφορά αν και στα είπαν τα παιδια , δεν θέλει φωνές. Εγώ τον αφήνω κάτω στο έδαφος 1-2 λεπτά και ηρεμεί.
Θέλει υπομονή όλο αυτό,ελπίζω όμως με τις συμβουλές μας να βοηθήσαμε και σταδιακά να βελτιωθεί η κατάσταση.
 
Καλημερα και καλη εβδομαδα παιδια σας ευχαριστω για ολα τα μηνυματα, αλλαξα το προγραμμα μου και αφιερωνω περισσοτερο χρονο και επανηλθε η σχεση μας οπως παλια, το λαθος ημουν εγω, με τις συμβουλες σας ομως τα καταφερα
σας ευχαριστω για ολα
 
Back
Top