Γενικά Επικίνδυνα pet shop

Babistouta

PB Member
Εγγραφή
19 Δεκ 2008
Μηνύματα
38
Πόλη
Πειραιάς
Πήγα σήμερα σε ενα pet shop στον πειραιά να πάρω τροφή για την γάτα της κοπέλας μου.Αυτα που είδα ούτε σε τριτοκοσμική χώρα. Οι άνθρωποι είναι εγκληματίες και άσχετοι είχαν 4 Ringneck σε ένα κλουβι για καναρίνια και για να χωρέσουν μέσα τους είχαν κόψει ολόκληρη την ουρά! 😡σε ενα κλουβί ακόμα μικρότερο ειχαν στριμώξει 6 kakariki τα δύστυχα δεν μπορούσαν να κινηθούν. Για να μην πω οτι το μαγαζί ειχε γεμίσει με κουνελάκια λογω των ημερών βλέπετε.Αναρωτιέμαι όλο αυτο το "εμπόρευμα" για αυτούς τους άθλιους όταν δεν πουλήθει και όσα πουλάκια καταφέρουν να επιβιώσουν τι τα κάνουν; Δεν υπάρχει κάποια αρμόδια υπηρεσία να τους κλείσει; Αγανάκτησα, παιδιά πραγματικά αν ήταν εκεί ο ιδιοκτήτης ακόμα στο μαγαζί θα ήμουν, δυστυχώς ήταν μόνο ένας αλλοδαπός υπάλληλος που δέν καταλάβαινε ελληνικά. ΕΛΕΟΣ!
 
Τα άγρια (όλα χωρίς δαχτυλίδια εννοείται) που τα έχει κρεμασμένα στο δρόμο δίπλα στα μηχανάκια και τα λεωφορεία δεν τα είδες; Χτυπιούνται σαν αγρίμια ☹ Τον macaw; Χάλια...
Πραγματικά είναι από τα πετσοπ που δεν αγοράζεις ούτε ποτίστρα.
 
πες το ψέμματα! Πραγματικά θα έπρεπε να τον έχουν κλείσει! Τον macaw μοθ είχε πει μια φορά που είχα ξαναπάει οτι τον πήρε απο κάποιον που δέν τον πρόσεχε! Ειρωνεία!
 
Όχι κοντά στο λιμάνι. Δεν έχει πάντως τόση σημασία ποιο πετσοπ είναι. Σημασία έχει να μην στηρίζουμε με τα χρήματά μας τέτοιου είδους μαγαζιά.
Στον συγκεκριμένο αλλοδαπό που ανέφερες, του είχα πει μια μέρα γιατί δεν βάζει τουλάχιστον μέσα τα πουλιά για να μην τρομάζουν και αυτός νόμισε ότι ήθελα να βάλει μέσα το κλουβί για να ακούσω το πουλί που τα έλεγε...
 
Για σας! Ειμαι καινουριο μελος λογο της αγαπης μου, για τους παπ.. Θελω να αποκτισω εναν, απο καποιο μεσεω μεγεθος Μακαο η Αμαζον! Εχεται καποια προταση για pet shop-εκτροφειο;
 
Κανονικά τέτοιου είδους μαγαζιά, χρειάζονται καταγγελία απο πολλούς που την γνωρίζουν την περίπτωσηκαι να πάει για λουκέτο, αλλά και τι θα γίνει αν το καταγγείλουμε τίποτα...
 
Παιδιά το πρόβλημα ειναι γενικότερο στην Ελλάδα! Υπάρχουν πάρα πολλά τέτοια μαγαζιά. Αλλά κανείς δεν κάνει τίποτα! Πως πέρνουν άδεια λειτουργείας αυτά τα μαγαζία; Ποιος φορέας τους ελεγχει;
 
Για αυτό που ρωτάς:
https://community.petbirds.gr/threads/Που-ν-απευθυνθώ-για-καταγγελία-pet-shop.4310/

Έχουν γινει εδω πολλες συζητησεις με αφορμή την αθλια κατασταση σε αρκετα pet shop...
Υπαρχουν και μελη του φορουμ που πηγαν και έκαναν παρατηρησεις σε καποιους ιδιοκτητες, τσακώθηκαν κιόλας αλλά τελικά η παρέμβασή τους έφερε αποτέλεσμα. Δες:

petbirds.gr/community/threads/Ο-Νόμος-που-διέπει-τα-pet-shop.5135/
https://community.petbirds.gr/threads/pet-shop-σε-κακο-χαλι-τι-με-συμβουλευετε-να-κανω.5477/

Κι εγω πιστεύω ότι μια επίσκεψη για παρατηρήσεις καλό είναι να γίνεται πριν παμε για καταγγελίες στις αρχες και σε φιλοζωικές ή καταναλωτικές οργανώσεις, μήπως και φιλοτιμηθεί ή φοβηθεί κάποιος.
Να ξερουν κιολας απο πρώτο χέρι ότι υπάρχουν αρκετοί ευαίσθητοι για αυτα τα θεματα ζωόφιλοι - καταναλωτές, που με τιποτα δε πρόκειται να αγοράσουν απο επιχειρήσεις που δε νιάζονται για το ζωντανό "εμπόρευμά" τους. Αν και, για περιπτωσεις όπως αυτό στον Πειραιά, που -απ' ό,τι λέτε- είναι ολόκληρο μια παράβαση, αμφιβάλλω αν με το καλό μπορείς να του αλλάξεις τα μιαλά.

ΥΓ. Ειδικη περιοχη στο φορουμ για τις αναφορές σε πετ σοπ τώρα! 🙄 :D
 
Δεν χαμπαριάζουν οι εμπόροι απο καταγγελίες. Άλλωστε οι περισσοτεροι τα έχουν τάτσι-μίτσι-κότσι με τις Αρχές. Ένας πολύ καλός δρόμος είναι ο εμπορικός αποκλεισμός και η δυσφήμιση. Δηλαδή το παίρνουμε απόφαση και δεν αγοράζουμε ΤΙΠΟΤΑ απο τέτοιες επιχειρήσεις και τις δυσφημίζουμε όπου μπορούμε. Θυμάστε αυτή την περίπτωση;

stray.gr/images/241006-enet-petshop.jpg

Ε, μετά απο ένα χρόνο ξαναάνοιξε η ίδια επιχείρηση στο ίδιο σημείο και μάλιστα ο βασανιστής, αντί να τον χώσουν μέσα για πάντα πήρε και αποζημίωση!
 
Πριν λιγο περασα απο το πετ σοπ(το πιο γνωστο στη Ροδο) να παρω τροφη για τα παπαγαλακια μου και με την ευκαιρια πηγα να δω και τα πτηνα, εκτος απο οτι ο αερισμος σε αυτο το δωματιο ειναι ελαχιστος εχει και τρομερη υγρασια! Γιατι ειναι σχεδον στον ιδιο χωρο με τα ψαρια, καλα για ηλιο δεν το συζηταμε καν, αφου τα κακομοιρα ειναι στο υπογειο. Αυτο που με ταραξε ηταν που ειδα ενα μικρο παπαγαλακι πραγματικα σε αθλια κατασταση, του ελειπαν φτερακια απο το λαιμο και γυρω απο τα ματια, ηταν μαζι με ολα τα υπολοιπα γυρω στα 15 μπορει και παραπανω σε ενα μικρο κλουβι για τοσα πολλα. Αμεσως ενημερωσα τον εναν απο τους τρεις που ηταν εκει, μου ειπε πως θα παει να το δει... Βεβαια πιστευω πως το μικρακι θα εχει ατυχο τελος. Εκνευριστηκα απιστευτα, ειναι τρεις και αντι να φροντισουν λιγο τα ζωακια που εχουν εκει καθονται και ξυνονται! Τετοιοι ανθρωποι θα επρεπε να εμπαιναν φυλακη η ακομα καλυτερα σε ενα πετ σοπ στη θεση ενος μικρου ζωου!
 
Θα ελεγα!

Να μαζευτουμε οσοι μπορουμε, σε καποιο μερος και να συζητισουμε,το θεμα, για καταγγελεια με δικηγορο, σε οποιοδυποτε petshop δεν πληρη της προδιαγραφες-υγειας-κακομεταχηρισης των ζωον του!
 
Εκτός από επικίνδυνα για την υγεία των πουλιών βέβαια, μερικά μαγαζιά είναι και επικίνδυνα για την τσέπη μας.
Κάνω έρευνα αγοράς για κάποιες κλούβες που θέλω να αγοράσω-φτιάξω και για τα ίδια προϊόντα έχω δει αποκλίσεις πάνω από 50%.
Κλουβί για τα Lovebirds 80χ40χ90 το ΙΔΙΟ ακριβώς το βρήκα από 63€ έως 98€ !
Όπου σε πιάσουν.
Τις κλούβες τις κινέζικες (αυτές με τα ροδάκια και την σκεπή) πλάτους 100χ60χ170 τις έχω βρει από 220€ έως 310€
 
Ρωτάω λοιπόν τον μαγαζάτορα με την ακριβή κινέζικη που μέχρι τότε δεν είχε αναφέρει τίποτα για την προέλευσή της. "Καλά βρε άνθρωπέ μου, κινέζικη δεν είναι αυτή;" "Ναι αλλά είναι από τις καλές" μου λέει.
Όταν είδε ότι γνωρίζω κάποια πράγματα (κυρίως θέματα της αγοράς) αποφάσισε να βγάλει το κομπιουτεράκι του και να μου κόψει 20€. Λες και χρειαζόταν υπολογιστής για αυτό! Εννοείται ότι θα τις φτιάξω τελικά μόνος μου, ακόμα και αν μου έρθει ακριβότερα - που δεν το νομίζω.
Ειδικά στη γνωστή αλυσίδα σε πιάνουν κότσο στο δευτερόλεπτο.
Αγόρασα πριν από λίγο καιρό 80€ (σε προσφορά από 105 έλεγε!) ένα κλουβί, το οποίο ΤΟ ΙΔΙΟ ακριβώς σε άλλο μαγαζί χωρίς προσφορά είχε 57€.

Προσοχή λοιπόν και στις τιμές!
 
Να μαζευτουμε οσοι μπορουμε, σε καποιο μερος και να συζητισουμε,το θεμα, για καταγγελεια με δικηγορο, σε οποιοδυποτε petshop δεν πληρη της προδιαγραφες-υγειας-κακομεταχηρισης των ζωον του!

Δε χρειάζεσαι δικηγόρο για να καταγγείλεις στην αρμόδια αρχή μια επιχείρηση που παρανομεί και να ζητήσεις να ελεγχθεί και να συμμορφωθεί με τη νομοθεσία.
Αν νομιζεις οτι χρειαζεσαι βοηθεια για τη διατύπωση της αναφοράς σου, επικοινώνησε με μια φιλοζωική ή καταναλωτική οργάνωση ή πηγαινε κατευθείαν στη Διεύθυνση Κτηνιατρικής της Nομαρχίας που είναι η αρμόδια αρχή και εκείνοι θα σου πουν τι να κάνεις.
 
Δε χρειάζεσαι δικηγόρο για να καταγγείλεις στην αρμόδια αρχή μια επιχείρηση που παρανομεί και να ζητήσεις να ελεγχθεί και να συμμορφωθεί με τη νομοθεσία.
Αν νομιζεις οτι χρειαζεσαι βοηθεια για τη διατύπωση της αναφοράς σου, επικοινώνησε με μια φιλοζωική ή καταναλωτική οργάνωση ή πηγαινε κατευθείαν στη Διεύθυνση Κτηνιατρικής της Nομαρχίας που είναι η αρμόδια αρχή και εκείνοι θα σου πουν τι να κάνεις.
Ευχαριστω πολυ ναστε παντα καλα! ΚΓ.
 
σε κακο χαλι ειναι και pet-shop κοντα στην ομονοια. Παρολη την ποικιιλια ζωων που ειχε, ηταν παραγματικα κολαση, κομφουζιο! Δεν ηταν μονο επικινδυνο για τους παπαγαλους(π.χ πενταβρωμικος και μαδημενος macaw) και για τα αλλα ζωντανα αλλα και για την τσεπη μας καθως οι τιμες υπερεβαιναν ουκ ολιγες φορες τα ορια του φυσιολογικου
 
σε κακο χαλι ειναι και pet-shop κοντα στην ομονοια. Παρολη την ποικιιλια ζωων που ειχε, ηταν παραγματικα κολαση, κομφουζιο! Δεν ηταν μονο επικινδυνο για τους παπαγαλους(π.χ πενταβρωμικος και μαδημενος macaw) και για τα αλλα ζωντανα αλλα και για την τσεπη μας καθως οι τιμες υπερεβαιναν ουκ ολιγες φορες τα ορια του φυσιολογικου
Ke Σωκρατη! Απο που να ξεκινησης και που να καταληξης... Δεν μπορω να καταλαβω.. Ποτεμου δηλαδι δεν καταλαβα.. Πως λειτουργουν..η μαλλον πως τους Αφηνουν να εχουν τετεια Μαγαζια... Πραγματικα η εγω δεν ειμαι καλα και δεν βλεπω καλα..η καποιη φτενε για αυτην την κατασταση.. Τι να πω; δεν ξερω, βεβαια καποιο μαγαζι της ομονοιας ψυλοκαλες εντιποσης μου αφησε, πρεπει να πω συγκεκρημενα πραγματα... Και καταλαβενης ειναι καυστικα.Αστα δεν βαζουν μυαλο οι..Ανθρωποι.
 
Back
Top