Διατροφή Επικίνδυνο το αυγό;

dimichrist

PB New Member
Εγγραφή
19 Σεπ 2015
Μηνύματα
14
Πόλη
Αθήνα
Σε pet shop μου ειπαν να μη δινω αυγο διοτι περιεχει ζωικο λιπος και αυτο πολλες φορες εχει ως αποτελεσμα να κανει καρκινωμα πισω στο ποπουδακι τους. Πρωτη φορα εχω στην κατοχη μου καναρινακι αρα δεν γνωριζω και πολλα πραγματα πανω σ'αυτα... Θα με ενδιεφερε να διαβασω και την δικια σας αποψη.
 
Προσωπικα σου απαντησα στο αλλο θεμα. Δινε, αφοβα αλλα με μετρο. Παχαινει σε υπερβολικη καταναλωση. Δυο φορες την εβδομαδα σε φαση συντηρησης ειναι υπεραρκετο.
 
Σε pet shop μου ειπαν να μη δινω αυγο διοτι περιεχει ζωικο λιπος και αυτο πολλες φορες εχει ως αποτελεσμα να κανει καρκινωμα πισω στο ποπουδακι τους
Θε μου!

Δημήτρη, μην ακούς τέτοια πράγματα. Συνήθως τελειώνοντας αυτή τη φράση οι καταστηματάρχες "δεύτερης κλάσης", προτείνουν στον πελάτη να αγοράσει μια αυγοτροφή από αυτές που πουλάει, οι οποίες είναι φυσικά οι καλύτερες που υπάρχουν γιατί μόνο αυτές δεν προκαλούν καρκινώματα στα ποπουδάκια των καναρινιών.

Υπάρχει πολύ μεγάλος όγκος πληροφοριών στο PetBirds, που αν ασχοληθείς δεν θα σου μείνει καμιά απορία. Ξεκίνησε φροντίζοντας να παρέχεις μια σωστή διατροφή στο καναρίνι σου και βάλε το αυγό στη διατροφή του τις περιόδους που είναι απαραίτητο (πρωτεΐνη). Δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.
 
Θε μου!

Δημήτρη, μην ακούς τέτοια πράγματα. Συνήθως τελειώνοντας αυτή τη φράση οι καταστηματάρχες "δεύτερης κλάσης", προτείνουν στον πελάτη να αγοράσει μια αυγοτροφή από αυτές που πουλάει, οι οποίες είναι φυσικά οι καλύτερες που υπάρχουν γιατί μόνο αυτές δεν προκαλούν καρκινώματα στα ποπουδάκια των καναρινιών.

Υπάρχει πολύ μεγάλος όγκος πληροφοριών στο PetBirds, που αν ασχοληθείς δεν θα σου μείνει καμιά απορία. Ξεκίνησε φροντίζοντας να παρέχεις μια σωστή διατροφή στο καναρίνι σου και βάλε το αυγό στη διατροφή του τις περιόδους που είναι απαραίτητο (πρωτεΐνη). Δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.
Σ'ευχαριστώ πολύ Σταύρο για την απάντηση σου. Μια διόρθωση εντελως φιλικά, ειμαι η Δήμητρα και όχι ο Δημήτρης 🙂
 
😀>_<¦¦¦ το "ουπς" μου άρεσε! Δεν πειράζει, μικρό το κακό. Γράψε το όνομά σου και στο προφίλ σου για να μην μπερδευόμαστε 😛
😀 το "ουπς" μου άρεσε! Δεν πειράζει, μικρό το κακό. Γράψε το όνομά σου και στο προφίλ σου για να μην μπερδευόμαστε 😛
Το έβαλα αν και υπήρχε και το φύλο, για να σας δω τώρα!:D
 
Δίνε άφοβα το αυγό. Να είναι καλά βρασμένο. Στο άλλο θέμα με τα sticks σου έγραψα και κάτι άλλο για τα αυγά.
Εγώ πάντα βραστό αυγό έδινα στα πουλάκια μου.
 
Προσωπικα σου απαντησα στο αλλο θεμα. Δινε, αφοβα αλλα με μετρο. Παχαινει σε υπερβολικη καταναλωση. Δυο φορες την εβδομαδα σε φαση συντηρησης ειναι υπεραρκετο.
Πολύ σωστά...
Μια ένσταση για το δύο φορές στη συντήρηση που θεωρώ πως είναι πολύ...
Αν το πάμε μια φορά από 1/4 του αυγού τη βδομάδα μήπως θα είναι καλύτερα;
Το έβαλα αν και υπήρχε και το φύλο, για να σας δω τώρα!:D
Άστο πάνω μου...
Θα σου στείλω το Πάσχα λαμπάδα. Για παπούτσια κωλύομαι...
 
Στο βωμό του κέρδους o κάθε πετσοπας που δεν έχει καμία σχεση με πουλιά λέει ότι θέλει. Σκέψου τι θα γινόταν αν ο συγκεκριμένος πετσοπας ειχε κοτούλες και πωλούσε αυγά.
 
Φτάνει μόνο να πας σε 5 διαφορετικούς, για να πάρεις 5 διαφορετικές απαντήσεις!
 
Καρκίνωμα στο ποπουδάκι... :) μάλλον εννοούσε πολύ υπέρβαρα πουλια με λίπωμα στο ουροπήγιο και κάτω μέρος της κοιλιας. Βεβαια δεν είναι καρκίνωμα. Και με σωστή διατροφή και ένα άνετο κλουβί δεν θα έχεις θέμα. Αλλα αν θα δίνεις το αυγό (και γενικά πολύ πρωτεΐνη) σε καθημερινή βάση, και ουσιαστικά στις περιόδους ζωής που δεν χρεάζεται πολύ πρωτεΐνη μπορεί να έχεις σαν αποτέλεσμα αυτό που εννοούσε ο πετσοπάς.

 
Δήμητρα καλησπέρα, το καναρινάκι σου δοκίμασε τελικά το αυγό; Το δικό μου δεν έχει τύχει να δοκιμάσει ακόμα γιατί ήμουν σε ενδοιασμούς και εγώ! Πολλά είχα ακούσει και δεν ήξερα τι να πιστέψω.. 😵
 
Δήμητρα καλησπέρα, το καναρινάκι σου δοκίμασε τελικά το αυγό; Το δικό μου δεν έχει τύχει να δοκιμάσει ακόμα γιατί ήμουν σε ενδοιασμούς και εγώ! Πολλά είχα ακούσει και δεν ήξερα τι να πιστέψω.. 😵
Δεν υπάρχει καναρίνι (εκτός σπανίων περιπτώσεων) που να δοκιμάσει το αυγό - καλά βρασμένο και σφικτό - και να μην το τρελάνει.
Η αρχή ίσως είναι δύσκολη... αλλά στη συνέχεια πάντα εξαφανίζεται.
 
Back
Top