Αναπαραγωγή Επιλογή ζευγαριών για το έτος 2021

GrigorisK

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2019
Μηνύματα
250
Πόλη
Μαυροδένδρι
Καλησπέρα σας!

Φέτος αποφάσισα να επιλέξω τα ζευγάρια μου για το 2021 από τώρα (δεν γνωρίζω άμα είναι νωρίς ή αργά)(αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώσται με)

Παρακαλώ θα ήθελα την γνώμη σας στο θέμα επιλογής κίτρινων μοζαικ για φέτος
Τα πουλάκια όλα είναι φετινά.Επίσης θα ήθελα να πω πως το χρώμα είναι φυσικό κίτρινο χωρίς χρωστική

IMG_20201003_185857 (1).webp

Αρσενικό 20'

IMG_20201028_121949.webp

Θηλυκό 20' (το οποίο έχει σημάδι στο κεφάλι το οποίο είναι αχνό αλλά δεν γνωρίζω άμα αυτό περνάει στους απογόνους)

IMG_20201028_121958.webp

Θηλυκό 20'

IMG_20201028_122112.webp

Θηλυκό 20'

IMG_20201028_122136.webp

Αρσενικό 20'


Επίσης θα ήθελα να με βοηθήσετε σε μια απορία που έχω: τι είναι η γραμμή αρσενικού και τι η γραμμή θηλυκού;
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Ευχαριστώ πάρα πολύ τα πρώτα τρία είναι από πρώτη γέννα και τα υπόλοιπα δύο από δεύτερη άρα είναι όλα από ένα ζευγάρι (απογοητεύεται το ζευγάρι μεταξύ τους;)
 
άρα είναι όλα από ένα ζευγάρι
Αφού είναι αδέρφια δεν πρέπει να προχωρήσουν σε αναπαραγωγή μεταξύ τους.
Η αιμομιξία μπορεί να έχει πολύ άσχημα αποτελέσματα.
Θα πρέπει να βρεις νέους ''γαμπρούς'' και ''νύφες'' για αυτά που θέλεις να ζευγαρώσεις.
 
τι είναι η γραμμή αρσενικού και τι η γραμμή θηλυκού;
Γραμμή αρσενικού είναι η αναπαραγωγή στην οποία κανείς διασταυρώνει μεταξύ τους άτομα τα οποία έχουν έντονα τα χαρακτηριστικά του αρσενικού, π.χ. εκτεταμένη μάσκα, έντονο χρώμα (κίτρινο). Επομένως στη γραμμή του αρσενικού (θα πρέπει όμως να βρεις τα πρότυπα της φυλής και της γραμμής, ώστε να τα δεις και να καταλάβεις που πρέπει να βρίσκεται ο εντοπισμός του χρώματος, ποια η σωστή απόχρωση, και σε ποια σημεία του σώματος θεωρείται ότι η ύπαρξη χρώματος αποτελεί μειονέκτημα), στη γραμμή αρσενικού λοιπόν τα θηλυκά που θα επιλέξεις έχουν φαινότυπο, όσο το δυνατό πιο κοντά σ' αυτόν του αρσενικού.
Στη γραμμή θηλυκού, τα πράγματα είναι σχετικά αντίθετα, με άλλα λόγια εκεί τα θηλυκά θα πρέπει να έχουν χρώμα αυστηρά στα σημεία του σώματος που θα πρέπει να υπάρχει και πουθενά αλλού, ενώ τα αρσενικά να είναι πιο κοντά στο πρότυπο του θηλυκού.
Δυστυχώς δεν ξέρω που μπορεί να υπάρχουν τα πρότυπα, επομένως ίσως ο @mgerom να μπορεί να σου εξηγήσει καλύτερα.
 
Back
Top