Φροντίδα Επιλογή ζευγαρώστρας με σχάρα στον πάτο ή χωρίς

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης peris30
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

peris30

PB New Member
Εγγραφή
6 Μαϊ 2008
Μηνύματα
9
Πόλη
Πτολεμαΐδα
Καλησπερα στην παρεα
Παιδια εχω μια απορια βρηκα σε ενα πετ-σοπ ζευγαρωστρες σε πολυ καλη τιμη εχω ενα δηλημα ομως πανω απο το σιρταρη στον πατο που βαζουμε την αμμο καθαριοτητας εχουν πλεγμα.
Ηθελα να ρωτησω πως ειναι καλητερα με ή χχωρις διαχωριστηκο
 
Αν θέλεις γράφε με μικρά (είναι σαν να ΦΩΝΑΖΕΙΣ ;) ) Η γνώμη μου είναι να έχουν πλέγμα για να μην έρχοντε σε απευθείας επαφή με τα κόπρανα τους και τυχόν ακαθαρσίες. Απο κάτω μπορείς να βάλεις άμμο ή ότι υλικό θέλεις. Εννοείς την ζευγαρώστρα με χώρισμα στην μέση (τύπου ντόλαντ 503? )

Φιλικά
 
αυτο εξαρταται απο τα ποσα πουλια σκοπευεις να βαλεις στο κλουβι.
αν προοριζεται ενα πουλακι γι' αυτο το κλουβι τοτε δεν χρειαζεται διαχωριστικο.
οταν εχουμε ενα ζευγαρακι καινουριο και θελουμε να το ζευγαρωσουμε προμηθευομαστε ενα διαχωριστικο για να ''γνωριστουν'' μεταξυ τους.
επισης χρησιμευει οταν εχεις δυο πουλακια που τσακωνονται και θες να τα χωρισεις...

νομιζα οτι ελεγες για το διαχωριστικο που μπαινει στη μεση του κλουβιου:D
 
Συγνωμη που σαs εβαλα τιs φωνεs
Οχι δεν εχουν χωρισμα στην μεση λεω μονο για το χωρισμα που εχουν στον πατο για να μη ερχονται σε απευθιαs επαφη με την αμμο κ τιs ακαθαρσιεs
Δηλαδη ειναι καλητερα να υπαρχει αυτο το χωρισμα;
 
Δηλαδη ειναι καλητερα να υπαρχει αυτο το χωρισμα;
ναι! Οπως ειπε κι ο Γρηγορης εμποδιζει τα πτηνα να ερχονται σε επαφη με τις ακαθαρσιες τους.
 
Κατά την γνώμη μου ναί, για τους λόγους που ανέφερα πιο επάνω και πολύ σωστά αναφέρεις και εσύ. Δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη 😉

Φιλικά
 
ο γιατρος που πηγαινω για τα πουλια παντως,
ηταν καθετος για κλουβια χωρις πλεγματα κατω , για αποφυγη τραυματισμων των δαχτυλων των πουλιων...

εγω δεν την βολευτηκα ιδιαιτερα την αμμο.
σε καποια εχω, αλλα στα περισσοτερα, οχι.
επιπλεον θελει συχνα αλλαγη.

όποτε εβαζα κατω χαρτια, τα σκιζανε τα πουλια...

η αλλη λυση ειναι ν αφησεις σκετο το πατωμα, αλλα χωρις πλεγμα.:)
ολα οσα εχω δει ειναι αφαιρουμενα...

η επιλογη ειναι δικια σου
 
Εγώ προτιμώ άμμο κάτω, αυτή που πουλάνε με θρυμματισμένα όστρακα και διάφορα άλλα την οποία αλλάζω κάθε πέμπτη μέρα. Μυρίζει λιγότερο. Αλλά θέλει κλουβί με πάτο που γυρνάει ψηλά για να μη σκορπίζεται
 
Συγνωμη που σαs εβαλα τιs φωνεs
Οχι δεν εχουν χωρισμα στην μεση λεω μονο για το χωρισμα που εχουν στον πατο για να μη ερχονται σε απευθιαs επαφη με την αμμο κ τιs ακαθαρσιεs
Δηλαδη ειναι καλητερα να υπαρχει αυτο το χωρισμα;

Εχω την γνώμη, οτι αφού δεν έχει χώρισμα στην μέση, δεν υπάρχει λόγος να συζητά κανείς τα υπόλοιπα γιατί είναι ακατάλληλη για ζευγάρωμα.
 
Εγω παντως εχω κλουβα η οποια δεν εχει κατω πλεγμα και εχει ενα συρταρι που βγαινει προς τα εξω και επανω σε αυτο τοποθετω εφημεριδες και πανω απο αυτες βαζω μπολικη αμμο με οστρακα κτλ και την καθαριζω μια φορα την εβδομαδα!
Εαν βαλεις μπολικη αμμο δεν θα ερχονται σε επαφη τα πουλακια με τις ακαθαρσιες γιατι τις αποροφαει η αμμο!
 
Εχω την γνώμη, οτι αφού δεν έχει χώρισμα στην μέση, δεν υπάρχει λόγος να συζητά κανείς τα υπόλοιπα γιατί είναι ακατάλληλη για ζευγάρωμα.

για ποιο λογο ειναι ακαταληλη. εχω δει πολλουs που χρισημοποιουν χωριs χωρισμα
 
-Η ζευγαρώστρα αγοράζεται απο κάποιον που θέλει
να την χρησιμοποιήσει για τον λόγο που λέει το όνομά της.
Για ζευγάρωμα. Κατα την εξέληξη λοιπόν της όλης
διαδικασίας που λέγεται ζευγάρωμα, υπάρχει τις περισσότερες
φορές ανάγκη, να γίνει διαχωρισμός πότε του αρσενικού απο το θηλυκό,
πότε του αρσενικού και των νεοσσών και πότε κάποιος άλλος συνδιασμός
που θα βοηθά στην ομαλή εξέληξη της αναπαραγωγής.
- Είναι λοιπόν φρόνημο να αγοράσουμε μια ζευγαρώστρα
που να μας δήνει αυτή την δυνατότητα.
Εξ άλλου δεν κοστίζει κάτι παραπάνω αυτό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Back
Top