Αναπαραγωγή Επιλογή κατάλληλου ζευγαριού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Aster
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Aster

PB New Member
Εγγραφή
29 Φεβ 2016
Μηνύματα
22
Πόλη
Οία
Καλησπέρα σας έχω ένα μαύρο κόκκινο έντονο αρσενικό δεν σκεφτόμουνα να τον ζευγαρώσουν φέτος αλλά αν τελικά το κανω η κατάλληλη θυληκια για αυτόν εκτός από μαύρες κόκκινες είναι και τα κόκκινα αχατες και ιζαμπελ; Γιατί η αλήθεια είναι εκτός από τα λιποχρωμικα που καταλαβαίνω αυτά που γράφεται στο φόρουμ με τα παρδαλα έχω μπερδευτεί λίγο.
 
Αν θέλεις να συνεχίσεις τα ΜΑΥΡΑ ΚΟΚΚΙΝΑ, φυσικά θα χρειαστείς ΜΑΥΡΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΙΟΝΕ θηλυκό,όπως λές.
Αν το βάλεις με Αχάτη Μαυροκόκκινο θα πάρεις Μαυροκόκκινα θηλυκά και ΜΑΥΡΟΚΟΚΚΙΝΑ φορείς ΑΧΑΤΗ αρσενικά.
Μπορεί να συνδιαστεί και με ΚΑΦΕ κόκκινο Θηλυκό, αλλά και με Ιζαμπελ. Αν σε ενδιαφέρει και κάτι τέτοιο θα σου γράψω τα πιθανά αποτελέσματα των ζευγαρωμάτων. Βάλε μια φωτογραφία του αρσενικού σου.
 
φιλε και εγω εφαγα τον κοσμο αλλα θυληκια black red δεν βρηκα πουθενα...😛
 

Συνημμένα

  • 20160314_123535.webp
    20160314_123535.webp
    8,5 KB · Προβολές: 50
Αυτός ειναι. Δεν καίγομαι να τον ζευγαρωσο αλλά αν το κάνω θέλω να είναι όσο το δυνατόν το πιο σωστο. Εγώ απο εκεί που τον είχα πάρει είχε και καμια 20αρια θηλυκές όταν πέρασα μετα απο 2 μέρες τις είχαν σκουπιση όλες.

Δυστηχως το κινητό μου δεν μου επιτρέπει να βγάλω καλύτερες φωτο. Πάντως αν κατάλαβα καλά η διάφορα των έντονων μαύρων κόκκινων με τα Ιζαμπέλ κόκκινα πχ είναι ποσο έντονη είναι η μελανίνη στο πτέρωμα τους και αν είναι συνεχόμενες η μαύρες γραμμές ή διακεκομμένες. Και στο ζευγάρωμα μεταξύ τους είναι περιπου σαν να βάζεις κίτρινο λιποχρωμικο με άσπρο.
 

Συνημμένα

  • IMG_20160316_194648-600x1067.webp
    IMG_20160316_194648-600x1067.webp
    48,1 KB · Προβολές: 47
  • IMG_20160316_194238-240x427.webp
    IMG_20160316_194238-240x427.webp
    21,3 KB · Προβολές: 47
... Πάντως αν κατάλαβα καλά η διάφορα των έντονων μαύρων κόκκινων με τα Ιζαμπέλ κόκκινα πχ είναι ποσο έντονη είναι η μελανίνη στο πτέρωμα τους και αν είναι συνεχόμενες η μαύρες γραμμές ή διακεκομμένες. Και στο ζευγάρωμα μεταξύ τους είναι περιπου σαν να βάζεις κίτρινο λιποχρωμικο με άσπρο.

Mη κάνεις τέτοιες "αναλύσεις", διοτι δεν είναι τόσο απλό το θέμα χρώμα στα καναρίνια, αν σε ενδιαφέρει το σωστό. :)
Το ένα πουλάκι είναι της ΜΑΥΡΗΣ σειράς, το άλλο της ΚΑΦΕ (το ιζαμπελ). Οι διαφορές είναι πολλές και μεγάλες γι' αυτό το ζευγάρωμά τους γίνεται μόνον όταν εξυπηρετείται κάποιος σκοπός συγκεκρημένος και μόνον. Εσύ ζευγάρωσε το αρσενικό σου με κάποιο θηλυκό ΜΑΥΡΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΙΟΝΕ και θα πάρεις αυτό που λές.. ΣΩΣΤΟΥΣ απογόνους της ποικιλίας. Αν θέλεις μπορώ να σου δώσω τηλέφωνο εκτροφέα να δείς αν μπορεί να σου δώσει κάποιο θηλυκούλι.
 
Ναι ενα τηλεφωνακη και μια ερωτησουλα δεν βλαπτει και εχω σε ετοιμασια μονο 2 ζευγαρακια ακομα ενα ακομα αν βρω θυληκια θα μπορεσω να το διαχειριστω σας ευχαριστω πολυ!
 
Ναι ενα τηλεφωνακη και μια ερωτησουλα δεν βλαπτει και εχω σε ετοιμασια μονο 2 ζευγαρακια ακομα ενα ακομα αν βρω θυληκια θα μπορεσω να το διαχειριστω σας ευχαριστω πολυ!
Σου έστειλα Π. Μ .
 
Back
Top