Γενικά Επιλογή παπαγάλου μεγαλύτερου από lovebird

Εγγραφή
11 Μαϊ 2008
Μηνύματα
248
Πόλη
Περιστέρι
Καλησπέρα! Θέλω να πάρω παπαγάλο και χρειάζομαι την βοήθειά σας. Έχω εμπειρία με lovebirds αλλά θα ήθελα κάτι μεγαλύτερο. Αυτό που είναι πολύ σημαντικό για μένα, είναι να είναι χαδιάρικο και να τα πηγαίνει καλά με τα παιδιά. Έχω 2 παιδιά 2,5 και 5 χρόνων. Είμαι πολλές ώρες σπίτι (δουλεύω κυρίως από το σπίτι ) και θέλω να το έχω συνέχεια μαζί μου. Τι θα μου προτείνατε;
 
καλησπερα κωνσταντινα. Διαβαζωντας την ερωτηση σου, και την περιγραφη οτι εχεις καποια εμπειρια με παπαγαλους, θα σου πω την αποψη μου. κατι που θεωρω θετικο ειναι οτι περνας πολλες ωρες στο σπιτι λογο εργασιας και παιδιων. αυτο ειναι πολη θετικο απο την αποψη οτι ο παπαγαλος σου θα εχει συνεχως παρεα, και προσοχη. η ερωτηση σου αρα ειναι τι ειδος να διαλεξης, με τα χαρακτηριστικα που προανεφερες. Θες ενα παπαγαλο ηρεμο, αρα και ταισμενο στο χερι, και να τα παει καλα με τα παιδια. σου προτεινο λοιπον οτι ειδος και να παρεις να ειναι απο εκτροφεα, θα με βοηθουσε αν ελεγες και ποια επιπεδα θορυβου ειναι ανεκτα εκει που ζης. Ο παπαγαλος ειναι φασαριοζος γενικος. επισης αλλο ενα χαρακτηριστικο ειναι οτι συνηθως τα παει καλα με ενα ατομο της οικογενειας, βεβαια δεν ειναι κανονας, και δεν σημενη οτι θα ειναι επιθετικος προς τα αλλα μελη. Ολα ειναι θεμα κοινονικοποιησης. αρα απο εκτροφεα, ταισμενο στο χερι, αν και προσωπικα δεν ειμαι υπερ, στο προτεινω λογο παιδιων, για το ειδος αν και νομιζω εσυ πρεπει να αποφασησης, θα σου προτεινα να διαβασης για τους σενεγαλης. καλη επιλογη εδω θα ημαστε, και θα χαρουμε να τα λεμε. τον σενεγαλης τον προτεινα και για τον λογο οτι εχει χαμηλο επιπεδο θορυβου, εαν τυχον ζης σε διαμερισμα.
 
Έκτωρα, δεν μου είχε περάσει καθόλου από το μυαλό ο Σενεγάλης... Διάβασα πληροφορείες και έχει πολλά θετικά.
Το επίπεδο του θορύβου ένα σημαντικό κριτήριο! Γιατί ζω σε διαμέρισμα. Παλαιώτερα που είχα lovebirds , είχα πρόβλημα με κάποιους γείτονες.
 
Η επιλογή είναι πολύ προσωπική υπόθεση και δεν συνηθίζω να κατευθύνω κάποιον σε μια απόφαση ετών στη ζωή του.
Για να βοηθήσω κάπως, σου δίνω να διαβάσεις ένα αντίστοιχο θέμα https://community.petbirds.gr/threads/Βοήθεια-για-αγορά-παπαγάλου-τι-μου-προτείνετε.11932/
και ρίξε μια ματιά στον πίνακα που υπάρχει εδώ για τα χαρακτηριστικά τους https://community.petbirds.gr/threads/Συγκριτικός-πίνακας-ειδών-παπαγάλων-project.7745/
Παλαιώτερα που είχα lovebirds , είχα πρόβλημα με κάποιους γείτονες.
Αν αποφασίσεις να πάρεις έναν μοναδικό κατοικίδιο παπαγάλο, οπωσδήποτε ο θόρυβος θα είναι μικρότερος του ζευγαριού, ακόμα και αν η ένταση φωνής του είναι υψηλότερη.
 
η maria p, εγραψε κατι πολη σωστο, οτι ειναι λαθος να κατευθυνουμε ουσιαστικα την επιλογη για καποιο ειδος παπαγαλου, η αποφαση ειναι προσωπικη και κατοπιν ενημερωσης. Ο μονο λογος που προτεινα τον σενεγαλης, ηταν περισσοτερο για το επιπεδο θορηβου. τα θεωρω ειδανικα για διαμερισμα, οπως τα μεγιερ, αλλα πιστευω και αλλα ειδη. κωνσταντινα καλη επιλογη, και εδω θα ημαστε για οτι σε απασχολη.
 
Back
Top