Γενικά Επιλογή παπαγάλου μεσαίου ή μικρού μεγέθους από 20 μέχρι 200€

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stefan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stefan

PB Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2008
Μηνύματα
418
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα παιδια! Μιας και η αδερφη μου η Ροζα εφυγε στο εξωτερικο για σπουδες πηρε μαζι της τα 2 τις κοινα παπαγαλακια τις. Το σπιτι μου φαινετε πολυ αδιο χωρις την παρουσια τις και χωρις τα παπαγαλακια της το ιδιο και για τον αδερφο μου και τους γονεις μου. Ρωτησα λοιπον τους γονεις μου και αποφασησαμε να παρω ακομα εναν παπαγαλο.Βεβαια ο παπαγαλος θελω να ειναι μεσαιου μεγεθους η μικρου στην τιμη απο 20$ μεχρι και 200$. Θα ηθελα να παρω ενα κοκατιλ θυληκο για να κανει παρεα και στον Robie μου αλλα βλεπω τους αλλους που περνουν διαφορετηκα ιδοι και ζηλευω λιγο... Θα μπορουσατε να μου πειτε τι να κανω η ποιο ιδος ταιριαζει;
 
Θα ηθελ συμπληρωσω το παπαγαλακι μινιατουρα που εκανε αρθρο η Georgina μου αρεσε πολυ. Ταιριαζει εστω και λιγο με κοκατιλ?
 
Στέφανε βλέπω ότι έχεις και ζακό, οπότε πρέπει να βρεις ένα είδος που να τα πάει καλά και με τα δύο είδη.

Μπορείς επίσης να πάρεις έναν οποιοδήποτε παπαγάλο και να τον έχεις σε διαφορετικό χώρο για να μην τσακώνεται με τ' άλλα δύο.

Πριν πάρεις ο, τιδήποτε θα σου πρότεινα να ενημερωθείς για το είδος παπαγάλου που θες να αποκτήσεις, να δεις τα προτερήματά του και τα ελαττώματά του για να μην μετανιώσεις αργότερα.

Εσύ προς τα πού κλείνεις;
 
Εμενα μου αρεσαν πολυ τα παπαγαλακια μινιατουρα αλλα απο οτι ειδα δεν τα παν και πολυ καλα με τα αλλα ειδοι παπαγαλων. Εσεις τι μου πρωτεινετε;
 
Θελω να συμπληρωσω οτι ο ζακο ειναι πολυ φιλικος με ολα τα πουλια που εχουν περασει απο το σπιτι μεχρι στιγμης.Απλα ειναι λιγο αδιακρητος και αυτη η αδιακρησια τρομαζει τα μικροτερα πουλια του σπιτιου.Αλλα δεν ειναι καθολου επιθετικος.
 
Εσεις τι μου πρωτεινετε;

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις όποιον παπαγάλο θέλεις κι ανάλογα με το πώς θα τα πάει με τ' άλλα πουλιά να τον βάλεις σε κάποιον χώρο.

Αν θα τα πάει καλά και είναι φιλικό με τ' άλλα πουλιά και το αντίστροφο δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα να τα έχεις στον ίδιο χώρο.

Αν πάλι δεν θα τα πάνε καλά μεταξύ τους θα σου πρότεινα να μην τα έχεις στον ίδιο χώρο διότι το καθένα θα θέλει να ορίσει το χώρο του και θα υπάρχουν τσακωμοί.🙄
 
Τα πουλια που εχω αποκλησει μεχρι στιγμης αλλα θα ηθελα να παρω ειναι τα Lovebirds.Kαι ο λογος που τα αποκλεισα ειναι γιατι ακουσα αν και ειναι αξιαγαπητα πουλια ειναι πολυ επιφηλακτικα με το χωρο τους. Για ροζελα τι λετε;
 
Η ροζελα ειναι ακομα πιο διεκδηκητικη με τον χωρο της οποτε καλυτερα να μην το ρισκαρεις! 🙄εγω θα σου προτεινα να παρεις αλλο ενα κοκατιλ για να χει παρεα ο Ρομπι οταν λειπεις!
 
Και εγω για κοκατιλ το βλεπω παλι αλλα ο Robie εχει αρκετα καλα σχεσεις με ολα τα αλλα πουλια του σπιτιου. Επισεις το θεμα ειναι οτι θελω καινουργια εμπειρια απο πουλια. Οι κονουρες τα παν καλα με τους ζακο;
 
Strefan, η αδερφή σου, αν επιτρέπεται που πήγε για σπουδές στο εξωτερικό και μπόρεσε να πάρει μαζί της τα παπαγαλάκια της;
 
Μπορείς να μου τα πεις πιο αναλυτικά σε πμ;
 
Strefan, η αδερφή σου, αν επιτρέπεται που πήγε για σπουδές στο εξωτερικό και μπόρεσε να πάρει μαζί της τα παπαγαλάκια της;
Μπορείτε να το συζητήσετε εδώ αν θέλετε για να ενημερωθούμε και οι υπόλοιποι :) https://community.petbirds.gr/threa...-μπορούν-να-ταξιδέψουν-πουλιά-εξωτερικο.7318/
 
Noμιζω οτι βγηκαμε off-topic μπορουμε να συνεχησουμε το θεμα απο εκει που ηταν; Φιλικα
 
Back
Top