Αναπαραγωγή Επιλογή χρώματος θηλυκού γι' αυτό το αρσενικό καναρίνι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης georgels
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

georgels

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουν 2011
Μηνύματα
105
Πόλη
Ηράκλειο
Γειά σας και απο μένα! Πρώτο μου ποστ στο φορουμ αυτό αν και καιρό τώρα αναγνώστης! Γιώργο με λένε και πρόσφατα απέκτησα ενα αρσενικό καναρινάκι. Αφού ετοιμάσω έναν ωραίο χώρο στην αυλή (θα σας δείξω και φωτογραφίες σε άλλο ποστ κάποια στιγμή όταν τελειώσει) σκέφτομαι να μεταφέρω το κλουβί έξω μόνιμα (προστατευμένο απο αέρες, σαμιαμίθια, κουνούπια κτλ κτλ) και να το ζευγαρώσω. Όμως εδώ θέλω την βοήθεια σας... Θέλω να σας δείξω το πουλάκι και να μου πείτε οι πιο έμπειροι την γνώμη σας σχετικά με το τί θα πρέπει να προσέξω στο θυληκό και κυρίως όσον αφορά το χρώμα του. Επισυνάπτω παρακάτω φωτογραφίες του αρσενικού (είναι ενός έτους, περσινο πουλί και όσον αφορά το κελάηδημα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος)! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

1) [x]

2) [x]
 
Να υποθέσω πως είναι κάποιο λιποχρωμικό αυτό που βλέπουμε ή κοινό καναρίνι;
Ο λόγος που ρωτάω έχει να κάνει με το ζευγάρωμα που θα πρέπει να σου προτείνουμε...
Αν είναι λιποχρωμικό τότε... Θα πρέπει να βρεις ή λευκό υπολειπόμενο... Δηλαδή καναρίνι εντελώς λευκό χωρίς κίτρινα σημεία στα φτερά πτήσης

[x]

ή ακόμη καλύτερα αν δε βρείς κίτρινο έντονο λιποχρωμικό καναρίνι

[x]

Αν είναι κοινό "καναρί" παραμένει εξίσου μοναδικό και όμορφο... απλά οι επιλογές σου στο ζευγάρωμα... Πολλαπλασιάζονται...
Όπως και να έχει... καλή αναπαραγωγή
 
Καλή σου μέρα! Καλωσήρθες στο φόρουμ και καλή πλοήγηση!
Είναι πολύ όμορφο το αρσενικό σου και φρόντισε να το διατηρήσεις! Για το μελλοντικό ταίρι του καναρινιού σου, πρέπει να είναι ένα καθαρό, υγιές και ενήλικο πουλί και χρωματικά να ταιριάζει με τον αρσενικό. Δηλαδή μία λευκή υπολειπόμενη(ολόλευκη) ή κίτρινη ή κιτρινόμαυρη θα ήταν καλός συνδυασμός! Καλή σου αναζήτηση! Φιλικά!
 
Γιώργο, καλώς ήλθες. Δεν μπορούν να γίνουν χρωματικές υποδείξεις διότι δεν έχεις ένα "καθαρό" πουλάκι, άρα δεν υπάρχει και κάποιος λόγος για ιδιαίτερη προσοχή με το τί, θα το ζευγαρώσεις. Αν θέλεις όμως πουλάκια στο Λευκό χρώμα, μπορείς να πάρεις ένα θηλυκό επίσης κοινό καναρινάκι που να έχει στο μεγαλύτερο μέρος του το λευκό φόντο.
 
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις κατατοπιστικότατες απαντήσεις σας (δυστυχώς μετά λύπης μου διαπίστωσα ότι δεν μπορώ να κάνω και τις τρεις best answers!) Κύριε Μάκη όταν λέτε "καθαρό" πουλάκι εννοείται προφανώς κάποια ράτσα...όχι δεν νομίζω να ανήκει σε ράτσα...ίσως να έχει κάποια γονίδια όμως ποιος ξέρει. Ο εκτροφέας όμως που μου το έδωσε τυχαίνει να είναι και συγγενής μου και θα τον ρωτήσω για λεπτομέρειες (ίσως να μάθω έστω ένα μέρος του γενεαλογικού του δέντρου!). Όταν και αν βρώ κάποιο θυληκό θα ξαναποστάρω εδώ! Και πάλι ευχαριστώ! (ετοιμάζω παράλληλα και μια κατασκευή προστασίας κλουβιών με καδρόνια για τον κήπο, θα κάνω και σχετικό άρθρο με βήμα βημα διαδικασία!)
 
Όταν και αν βρώ κάποιο θυληκό θα ξαναποστάρω εδώ! Και πάλι ευχαριστώ! (ετοιμάζω παράλληλα και μια κατασκευή προστασίας κλουβιών με καδρόνια για τον κήπο, θα κάνω και σχετικό άρθρο με βήμα βημα διαδικασία!)

Καλή συνέχεια και περιμένουμε φωτό απο την πρόοδο των εργασιών !
 
Eγώ πάλι, δεν θα το έβαζα με λευκό... μιας και μιλάμε για μη ''καθαρό'' πουλί, θα δοκίμαζα κάτι πιο περίπλοκο (με αρσενικό κιτρινόμαυρο η κοκκινόμαυρο η παρδαλό) με σκοπό η παλέτα της φύσης να μου δώσει όμορφα παρδαλά.
 
Η αλήθεια είναι ότι προσωπικά δεν με νοιάζει το χρώμα των καναρινιών που θα βγεί, αρκεί να είναι γερά και υγιή. Επίσης είμαι της άποψης (όσον αφορά κάποια κατοικίδια) ότι έχει χρέος ο ιδιοκτήτης και φροντιστής τους ότι παίρνει απο την φύση αυτό να δίνει πίσω. Για να μην υπάρχουν και παρεξηγήσεις, δεν έχω πρόβλημα αν κάποιος θέλει γαρδελοκανάρινα η φλωροκανάρινα εφόσον ειναι υγιη τα πουλια και βγάλουν,υβρίδια μεν, γερούς απογόνους δε. Απλα εντάξει αν το καναρινάκι μου τύχαινε να ειναι hartz roler, timbrado, malinoua waterslag κτλ κτλ δεν θα ήθελα να το ζευγαρώσω με ένα κανάρι κοινό μην πάνε και χαμένες οι προσπάθειες και το μεράκι τόσων άλλων εκτροφέων που παλέψανε για να πετύχουνε τη συγκεκριμένη ράτσα! Πάντως θα ανεβάσω και φώτος απο το θυληκό όταν έρθει η ωρα και το βρώ, έτσι, απλά και μόνο για αρχειακό υλικό! 🙂

εντωμεταξύ είδα ότι είμαι μέλος απο ιούνιο του 2011! Απο τότε σας διαβάζω εδώ (χωρίς να έχω καναρίνι η κάποιο άλλο πουλάκι) απλά και μόνο επειδή μου άρεσε η συζήτηση πάνω σε αυτά τα ζωάκια (και με ενδιαφέρουν τα debate και οι διάλογοι σε θέματα αναπαραγωγής και όχι μόνο).
 
Η συμμετοχή όλων (και όχι μόνο η παθητική ''παρακολούθηση''), βοηθάει και προάγει και τη συζήτηση και την ενημέρωση και τη γνώση..
Μείνε λοιπόν ενεργός!
 
Απλα εντάξει αν το καναρινάκι μου τύχαινε να ειναι hartz roler, timbrado, malinoua waterslag κτλ κτλ δεν θα ήθελα να το ζευγαρώσω με ένα κανάρι κοινό μην πάνε και χαμένες οι προσπάθειες και το μεράκι τόσων άλλων εκτροφέων που παλέψανε για να πετύχουνε τη συγκεκριμένη ράτσα! Πάντως θα ανεβάσω και φώτος απο το θυληκό όταν έρθει η ωρα και το βρώ, έτσι, απλά και μόνο για αρχειακό υλικό! 🙂
Πολύ σωστή προσέγγιση! Εμένα μου πήρε αρκετά χρόνια για να το καταλάβω! 😉

Το καναρινακι σου είναι πολύ όμορφο! Να το χαίρεσαι! Εγώ προσωπικά αν το είχα θα το ζευγαρωνα με λευκό υποχωρητικο (ολολευκο καναρίνι δλδ χωρίς ούτε ένα φτερό άσπρο ή κίτρινο) για να βγουν όλα τα μικρά λευκά! Η αλήθεια έχω ένα θέμα με τα λευκά καναρίνια! 😛

Ο,τι και να επιλέξεις πάντως με το καλό να βρεις την νύφη!
 
... Εγώ προσωπικά αν το είχα θα το ζευγαρωνα με λευκό υποχωρητικο (ολολευκο καναρίνι δλδ χωρίς ούτε ένα φτερό άσπρο ή κίτρινο) για να βγουν όλα τα μικρά λευκά! τα

-Ούτε και τότε θα έβγαιναν ΛΕΥΚΑ !
 
Back
Top