Γενικά Επιλογή Timney grey ή Congo grey;

dhmhtrhsdiver

PB New Member
Εγγραφή
13 Μαϊ 2009
Μηνύματα
2
Πόλη
Πειραιάς
γεια σας παιδια. Αποφασισα να παρω εναν παππαγαλο ζακο και θα ηθελα να με βοηθησετε σε μερικες αποριες που εχω.λοιπον εψαξα και βρηκα οτι ζακο παπαγαλους εχει 2 ειδη. Τον ζακο και τον τιμνιχ ζακοκαι απο οτι διαβασα εχουν καποιες ψιλοδιαφορες το ενα εχει ποιο κοκκινη ουρα και λιγο διαφορετικο χρωμα στο ραμφος. Οι διαφορες τους περιοριζονται μονο σ αυτα, η εχουν και διαφορες οπως στο ποιος απο τους δυο μιλαει καλυτερα, η ακομα και διαφορετικη συμπεριφορα ειδος με ειδος; Ευχαριστω εκ των προτερων.
Υ. Γ μηπως ξερετε καποιο καλο πετ σοπ που να μπορει να μου φερει;ξερω οτι υπαρχουν πολλα πετ με παπαγαλους, αλλα ξερω οτι οι επαγγελματιες ειναι λιγοι
 
Kαλώς όρισες στην όμορφη παρέα του PetBirds! Όπως λες ο Γκρίζος του Κονγκό, (Psittacus erithacus erithacus), ο πιό συνηθισμένος Αφρικανικός Γκρίζος στην Ευρώπη, είναι ~33-40cm, έχει κυρίως γκρίζο φτέρωμα με ανοιχτόχρωμα κόκκινα πούπουλα στην ουρά, μαύρο ράμφος, γυμνές άσπρες παρειές, σκούρα γκρίζα πόδια & μαύρα νύχια. Ο Γκρίζος Τίμνεχ (Psittacus erithacus timneh), μοιάζει με του Κονγκό, αλλά είναι πιό μικρός (27-32cm), πιό αδύνατος και πιό ανοιχτόχρωμος. Το γκρίζο φτέρωμα είναι συχνά πιό σκούρο από εκείνο του Γκρίζου του Κονγκό και τα πούπουλα της ουράς είναι μάλλον καφεκόκκινου χρώματος (παρά ανοιχτού κόκκινου). Το επάνω μέρος του ράμφους έχει κεράτινο χρώμα αντί για μαύρο, και βρίσκεται αιχμάλωτος σπανιότερα από τον ξάδερφό του, τον Γκρίζο του Κονγκό.
Είναι και τα δύο είδη πανέξυπνα, πολύ συναισθηματικά, χρειάζονται πολύ φροντίδα, συντροφιά, ομιλία, ερεθίσματα, παιχνίδια, να πετούν & να γυμνάζονται όσο το δυνατόν περισσότερο, δεδομένου ότι ζουν ~50-60 χρόνια, παραμένουν φίλοι μας για μια ζωή, και η συγκατοίκηση μαζί τους είναι υπερβολικά ευχάριστη έως συγκλονιστική! Υπάρχουν αρκετοί ιδιοκτήτες στο φόρουμ και από τα δύο είδη. Θέλει πολλή προσοχή, πράγματι, η πηγή από την οποία θα τον προμηθευτείς, αλλά οι συζητήσεις στο άρθρο σου, θα σε βοηθήσουν, πιστεύω! Καλή διαμονή, Καλές αποφάσεις! Πες μας πώς σε λένε!?
 
καλως σας βρηκα. Με λενε Δημητρη. Απ οτι καταλαβα δηλαδη,το πιθανοτερο ειναι να αγορασω τον γκριζο του κονγκο, ε;υπαρχει διαφορα στη τιμη; Ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση.
 
https://petbirds.gr/contact/
Θα πάρεις απαντήσεις και πληροφορίες και από άλλα μέλη! Αν θέλεις να δεις fotos και από τα δύο είδη, μπορείς στην πιό πάνω διεύθυνση, στην Ομάδα "Oι African Greys του Forum"! Εμείς το καλοκαίρι του 2008 το πήραμε 1.400euro, αλλά οι τιμές κυμαίνονται ανάλογα την ηλικία, αν είναι ταϊσμένο στο χέρι, (οπότε είναι πιό ήρεμα - ευπροσάρμοστα), ή από τους γονείς τους! Θα απαντήσουν πολλοί φίλοι, θα αποκομίσεις εμπειρίες και ό,τι χρειάζεται, είσαι στο σωστό φόρουμ!
 
Γειά σου, dhmhtrhsdiver
Καλωσήρθες στην παρέα μας!

Απ'αυτά που έγραψες κατάλαβα ότι έψαξες και ψάχνεις ακόμα πολλά, για το είδος πριν το αγοράσεις και σε συγχαίρω για αυτό!

Τις βασικές διαφορές τους τις επισήμανε και η Μαρία,
εγώ απλά θα συμπληρώσω κάτι ακόμα, πιστεύω ότι η φωνή στου Κονγκό είναι λίγο πιο δυνατή επειδή είναι πιο μεγαλόσωμος,
αλλά το Timneh είναι πιο συμφέρων για αγορά είναι πιο φθηνός απ'οτι ξέρω.

Εγώ έχω Timneh, είναι πολύ καλός τον έχω 8 χρόνια. Μηλάει αρκετά, σφυρίζει και κάνει ότι κάνουν και τα υπόλοιπα.
Μ΄αρέσει πολύ και με τρελαίνει κάθε μέρα και περισσότερο.

Αλλά ζηλεύω τα χρώματα των Κονγκό, που δεν έχει ο δικός μου 😉
και που είναι πιο μεγαλόσωμοι!


Στην κοινωνική ομάδα "Oi African Greys του Forum" που υπάρχει εδώ στο φόρουμ, τα μέλη - ιδιοκτήτες και των δύο ειδών συζητάνε, παρουσιάζουν και fotos. Έλα εαν θες να πάρεις μια ιδέα, να συγκρίνεις και ακόμα εάν θες να ρωτήσεις κάτι παραπάνω.
 
Καλημερα και απο εμενα θα συμφωνησω μετις φιλες πιο επανω και εγω πριν απο περιπου 2 εβδομαδες αγορασα ζακο τιμνιχ ειναι πολυ πιο φτινος απο τον ζακο του κογκο αλλα εγω δεν θα ζηλευα με τιποτα την ουρα μεσα σε αυτες τις 2 εβδομαδες ο Σειριος εχει προσαρμοστει στο προγραμμα μου(απο την δευτερη μερα ετρωγε και εξευρευνουσε το κλουβι του) πραγμα που δειχνει οπως λενε τον πιο ηπιο χαρακτηρα που εχει αυτο το ειδος δεν κανει φασαρια (ετσι λενε και οι γειτονες οταν λειπω) παρα μονο στις 7 το πρωι οπου ειναι η ωρα να του αλλαξω τροφη νερο και να καθαρισω το κλουβι επιπλεον ειναι και η ωρα που φευγω για το πανεπιστιμιο- νοσοκομειο. ακομη βεβαια με φοβατε αλλα σιγα σιγα χτιζουμε σχεση. (οσο αφορα το μεγεθος) με καλη διατροφη ειναι σχεδοσν ανεπεστητη η διαφορα.. (εγω του δινω συμπληρωματικα και βιταμινες θα μεγαλωσει λιγο πιο πολυ ) παντως φροντησε να περνας ωρα μαζι του και δεις γιατι πανεξυπνα και φοβερα πουλια μιλαμε με χαρακτηρα!
 
Psittacus erithacus timneh

Ο Psittacus erithacus timneh η αλλιώς τιμνιχ είναι ένα μάλλον παρεξηγημένο υποείδος του αφρικανικού γκρι παπαγάλου. Σε αυτό το είδος όπως και στον γκρι δεν υπάρχει φυλικός διμορφισμός τεστ DNAή ενδοσκοπική μέθοδος. Στους γκρι του Κονγκό όμως έχουν αρχίσει να κοιτάνε κάποιες χαρακτηριστικές λεπτομέρειες που υπάρχουν σε πολλές ιστοσελίδες για να ξεχωρίζουν το φύλο του και μάλιστα με μια σχετική μεγάλη επιτυχία. Οι περισσότεροι από εμάς έχουμε συνηθίσει το γκρι του Κονγκό με την χαρακτηριστική κόκκινη ουρά και αν ψάξουμε στο διαδίκτυο πολύ λίγες πληροφορίες θα ανακαλύψουμε για τον τιμνιχ … Η επιλογή δεν είναι δύσκολη αν κοιτάμε την εμφάνιση και οι δυο είναι γκρι αλλά έχουν μόνο άλλο χρώμα ουράς, κόκκινη του Κονγκό και μεγαλύτερο σε μέγεθος. Σκούρο καφέ-κόκκινη ο τιμνιχ και πιο μικρός ανεπαίσθητα 3-4 εκατοστά πιο μικρός. Η διάφορα όμως είναι στον χαρακτήρα πιο ήπιος και πιο ανεξάρτητος ο τιμνιχ σε αυτές τις λίγες ημέρες έχω φροντίσει να βρω ομολογώ πολύ δύσκολα πολλές πληροφορίες για αυτό το είδος. Οι τιμνιχ αυτό το διαπιστώνω και εγώ κάθε μέρα είναι πιο ανεξάρτητοι από τους γκρι του Κονγκό αλλά και πιο ήσυχοι τους αρέσει παρά πολύ να παίζουν στον χώρο τους ή σε αυτό που θεωρούν περιοχή τους. Αξιοσημείωτο είναι οι πρωτοβουλίες που παίρνουν στο παιχνίδι. Το μικρότερο μέγεθος του κάνει πιο βολικούς για κάποιον που θέλει μεγάλο παπαγάλο αλλά χώρος; Έχουν καταπληκτικές μιμητικές ικανότητες και πολλές φορές με την κίνηση τους σου λένε πολλά. Ο δικός μου λατρεύει να λύνει κόμπους του δένω σε διάφορα μέρη του κλουβιού και παίζει με τις ώρες. Τους αρέσει να παίζουν πολύ με τα ροκανίδια αν δεν θέλετε να σας μασήσει το κλουβί το πλαστικό που έχει. όμως σε ένα τέτοιο πουλί το όπιο θα το έχετε για το υπόλοιπο τις ζωής σας πρέπει να πούμε και τα μειονεκτήματα. Επειδή είναι ανεξάρτητος και υπερήφανος πρέπει να έχετε υπομονή… μέχρι να αρχίσει η σχέση εμπιστοσύνης του αρέσει να ορίζει εκείνος στην αρχή το μέχρι που θα πλησιάζετε εσείς όπως όλοι οι παπαγάλοι θα βρωμίζει αρκετά. Και το πρωί μόλις ξυπνάει θα σας ξυπνάει για να του αλλάξετε το κλουβί του και φαγητό-νερο οι παπαγάλοι είναι λίγο ευαίσθητα πουλιά σε μύκητες και κάποιες ασθένειες γιατί απαιτούν πολύ καλή υγιεινή. Τα υπέρ τώρα βλέπετε ένα πουλί το οποίο δεν υστερεί σε τίποτα του αξαδέρφου του. Θα σας καταπλήξει με την στάση που κρατάει και πόσο του αρέσει να σας παρατηρεί και όταν θέλει να καθαρίσετε το κλουβί του μπορεί να βρωμίσει τα ΠΑΝΤΑ . αν του έχετε πριονίδι μην απορήσετε να παίζει με το να σας πετάξει κομματάκια περιμένοντας να δει πως αντιδράτε μην εκπλήσσεστε είναι έξυπνα πουλιά μυαλό 5 χρόνου παιδιού και συναισθήματα 2 χρόνου παιδιού! Τελικά είναι μια παρεξηγημένη ράτσα σπάνια την βρίσκεις στο pet shopαλλά τελικά αξίζει. Να θυμάστε ότι ο παπαγάλος έχει ανάγκες πολύ περισσότερες από τα αλλά πουλιά σκεφτείτε πολύ πριν αγοράσετε γιατί όπως όλοι έχουμε γράψει εδώ είναι ένα πουλί το οποίο το έχουμε δια βίου. Με την πορεία θα προσπαθήσω να βρω πιο πολλές ακόμη πληροφορίες και με την βοήθεια των υπολοίπων μελών του φόρουμ που έχουν πολυετή πείρα να παρουσιάσουμε ακόμη πιο ολοκληρωμένα την ράτσα αυτή Psittacus erithacus timneh , έτσι ώστε να βοηθήσουμε στις επιλογές…;

Φιλικά σε όλους τους αναγνώστες

Παναγιώτης
 
Γεια σου Δημητρη και καλως ηρθες στην παρεα μας! 🙂
Θα συμφωνησω και εγω με τα παιδια ως προς τις διαφορες του Κονγκό και του Τιμνέχ!
Εγω εχω τον Πώλυ Αφρικάνικος Γκρι(Κονγκό)τον πηρα απο ενα καλο πετ στο περιστερι και σε παρα πολυ καλη τιμη, αν δεν εχεις βρει και ενδιαφερεσαι ακομα εχουν μεινει δυο αδερφακια του Πώλυ και ειδικά το ενα ειναι αξιολάτρευτο και πολυ ήσυχο.
Ειναι 5 μηνών περίπου και το ένα ζακουδακι μιλάει...
 
Back
Top