Αναπαραγωγή Επιλογη ζευγαριων γκλοστερ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα στην παρεα!
Θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για την επιλογη ζευγαριων για τη φετεινη αναπαραγωγη.
Λοιπον εχω δυο γκλοστερακια ηλικιας περιπου τριων ετων, αρσενικο και θηλυκο, (δεν ειναι αδερφια ή γονιος παιδι) τα οποια οπως φανηκε απο τις προηγουμενες προσπαθειες μου, δεν ταιριαξαν ποτε στο θεμα της αναπαραγωγης.
Εχω εναν κοινο αρσενικο δυο ετων, ο οποιος περισυ ζευγαρωσε με μια καναρα που δυστυχως εχασα το καλοκαιρι, και εκαναν αλλο ενα θηλυκο και αρσενικο.
Πως θα μπορουσα να φτιαξω τα φετεινα ζευγαρια;Θα αποφυγω σιγουρα να βαλω τα δυο αδερφια μαζι.
Επισης, προς το παρον ειναι το καθενα στο κλουβι του και οι θηλυκιες μαζι. Δεν εχω αρχισει ακομα διατροφικη προετοιμασια, απο βδομαδα αρχιζω.
Ποτε να βαλω τα ζευγαρια στις ζευγαρωστρες κι επειτα απο ποσες βδομαδες να βγαλω το χωρισμα;
Ιδιαιτερα πυρωμενα δε μου φαινονται ακομα τα αρσενικα, οι θηλυκιες μονο βλεπω κοβουν χαρτακι απο κατω.
Μηπως παιζει ρολο οτι δυο αρσενικα βρισκονται στο ιδιο "ραφι" της κατασκευης στην οποια τα εχω;Εχω βαλει βεβαια ενα σαν χαρτονι αναμεσα στα κλουβια για να μην εχουν οπτικη επαφη.

ΥΓ οταν λεω χωρισμα, εννοω σχαρα, αρα με το που θα μπουν τα πουλια στις ζευγαρωστρες θα εχουν οπτικη επαφη.
 
Είναι προφανές οτι αν δεν κάνεις επόμενη προσπάθεια με τα γκλοστερ, οι επιλογές σου δεν είναι πολλές: το νεαρό θηλυκό με το, αρσενικο, γκλοστερ και πατέρας με γιο μονομαχούν για το θηλυκό γκλοστερ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Είναι προφανές οτι αν δεν κάνεις επόμενη προσπάθεια με τα γκλοστερ, οι επιλογές σου δεν είναι πολλές: το νεαρό θηλυκό με το, αρσενικο, γκλοστερ και πατέρας με γιο μονομαχούν για το θηλυκό γκλοστερ.

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια! Εσυ λες να ξαναπροσπαθησω με τα γκλοστερακια;
Σκεφτομαι οτι αφου δυο χρονιες προσπαθησα και δεν, ισως απλα να μην ταιριαζουν σαν ζευγαρι. Καθε χρονια φτιαχναν φωλια, εκανε η θηλυκια αυγα, αλλα ποτε δεν ηταν γονιμοποιημενα, μαλιστα ποτε δεν ειδα και τα συγκεκριμενα πουλακια να ζευγαρωνουν.
 
εκανε η θηλυκια αυγα, αλλα ποτε δεν ηταν γονιμοποιημενα.
Στην συγκεκριμένη ράτσα καναρινιών το κούρεμα της περιοχής της αμάρας των πουλιών είναι επιβεβλημένο.
μαλιστα ποτε δεν ειδα και τα συγκεκριμενα πουλακια να ζευγαρωνουν.
Θα πρέπει να προετοιμαστούν κατάλληλα για να υπάρχει ερωτική προδιάθεση και όρεξη.
Θα σου πρότεινα να διαβάσεις σχετικά...
  1. https://community.petbirds.gr/threads/Αναπαραγωγή-καναρινιών-σε-ζευγαρώστρες.17713/
  2. https://community.petbirds.gr/threads/Πιθανά-προβλήματα-στην-αναπαραγωγή-καναρινιών.17671/
  3. https://community.petbirds.gr/threads/Ζευγάρωμα-καναρινιών.17674/
  4. https://community.petbirds.gr/threa...νεξαρτητοποίηση-των-νεοσσών-καναρινιών.17673/
 
Ακολουθησα πιστα οσα ειχα διαβασει τα προηγουμενα χρονια σχετικα με την αναπαραγωγη της συγκεκριμενης ρατσας.. Και τα κουρευα στην περιοχη και ειχε προηγηθει διατροφικη προετοιμασια. Εφτασα σε σημειο να αμφιβαλλω για το φυλο τους μαλιστα.Αφου εξακριβωσα οτι ειναι οντως αρσενικο και θηλυκο, και ενω ακολουθουσα καθε φορα βημα βημα οσα διαβαζα στο φορουμ μας αλλα αποτελεσμα δεν ειδα, κατεληξα στο συμπερασμα οτι μαλλον απλα δεν ταιριαζουν σαν ζευγαρι.
Συμβαινουν κι αυτα.
Γι αυτο αμφιβαλλω αν θα αλλαξει κατι φετος και μαλλον θα προτιμησω να αποφυγω να τα βαλω ξανα μαζι, ειναι ταλαιπωρια και για τα ιδια πιστευω..
 
Παιδια, μια ακομη ερωτηση.
Τοσο καιρο ειχα το ενα νεαρο αρσενικο μαζι με την γκλοστερινα στο ιδιο κλουβι, απο λαθος μου, αφου ειχα περασει το αρσενικο για θηλυκο.
Περασαν σε μια μεγαλη κλουβα ολο τον χειμωνα σχεδον μαζι. Πλεον ειναι ο καθενας στο κλουβι του. Θα μπορουσα να τα βαλω μαζι φετος ως αναπαραγωγικο ζευγαρι ή λογω της διαμονης τους στο ιδιο κλουβι ολον αυτον τον καιρο θα υπαρξει προβλημα;
 
Στην συγκεκριμένη ράτσα καναρινιών το κούρεμα της περιοχής της αμάρας των πουλιών είναι επιβεβλημένο.
ο Γιάννης έχει απόλυτο δίκιο σ'αυτό,Ειρήνη!
Κάνε σωστή διατροφική προετοιμασία 4 εβδομάδων στα glosterάκια σου, με τον αρσενικό να προηγείται κατά μία εβδομάδα: καλό μείγμα σπόρων, βραστό αυγό, αυγοτροφή, σουπιοκόκκαλοκαι πολυβιταμίνη στο νερό του 3 φορές την εβδομάδα.
Στη συνέχεια των τριών υπολοίπων εβδομάδων, η διατροφή κοινή και για τα δύο.
Την 4η εβδομάδα, θα τα βάλεις στην ζευγαρώστρα με χώρισμα αλλά να βλέπονταικαι θα δώσεις στην θηλυκιά φωλιά και νήμα.
Ενα κολπάκι που εφάρμοσα φέτος(μιλώντας με έναν πολύ καλό εκτροφέα glosters στην Αγγλία) ηταν να τους βάζω να ακούνε που και που ήχους καναρινιών gloster(υπάρχουν πολλά στο youtube)..
ΠΊστεψέ με. Έπιασεκαι έδεσε μάλιστα ένα ζευγάρι μου που νόμιζα πως δεν θα έδεναν ποτέ! Ο αρσενικός δε,υπόδειγμα συντρόφου!

Όταν και μόνο όταν δεις την θηλυκιά να φτιάχνει φωλιά και να ταίζονται στο χώρισμα, τότε το αφαιρείς και πιστεύω(κρίνοντας από τα δικά μου ζευγάρια gloster) πως όλα θα πάνε καλά.
Και να θυμάσαι πως τα gloster είναι καναρίνια ήρεμου προφίλ και πολύ καλοί γονείς!
σου εύχομαι ολόψυχα κάθε επιτυχία!
 
Back
Top