Διατροφή Επιπλέον σπόροι στη διατροφή του πάροτλετ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ζιζι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ζιζι

PB Known Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.160
Πόλη
Κωνσταντινούπολη
Καλημέρα σε όλους! Το ταξίδι στην Ελλάδα μπορεί να ήταν ταξίδι αστραπή, γύρισα όμως φορτωμένη με δώρα 😛
Πήρα τους παραπάνω σπόρους. Ποιους από αυτούς μπορώ να δώσω στον Σάχαμπ; Στη μορφή που βρίσκονται τώρα; Κάθε πόσες μέρες και σε τι ποσότητα; Όλους μαζί ή έναν έναν; Να τους ανακατέψω με την τροφή του ή χωριστά ;

IMG_20181207_082400_800x600.webp
IMG_20181207_082323_800x600.webp
 
Γαϊδουράγκαθο και τσια έδινα Κ Εγω μια δυο φορές τη βδομάδα ανακατεμένα όμως Κ με αλλά βότανα και στο μουλτι πιο πολύ για το γαϊδουράγκαθο. Το τσια μπορεί να το φάει Κ έτσι ακριβώς. Κινοα επίσης έδινα αλλά το βράζεις πρώτα Εγω τουλάχιστον το έβρασα δν γνωριζω αν το τρώνε έτσι όπως κ το φαγοπυρο ένα ελαφρύ βρασιματακι ίσως το θέλουν !
 
Ολους αυτούς τους δίνω σκέτους και τους λατρεύουν εκτος του γαιδουράγκαθου και του λιναρόσπορου (τι να τα κάνω είναι εκλεκτικά).
Επίσης κάποιες φορές φτιάχνω ένα "μίγμα" με κια, κινοα, φαγόπυρο και το τσακίζουν κανονικότατα.
 
Γαϊδουράγκαθο και τσια έδινα Κ Εγω μια δυο φορές τη βδομάδα ανακατεμένα όμως Κ με αλλά βότανα και στο μουλτι πιο πολύ για το γαϊδουράγκαθο. Το τσια μπορεί να το φάει Κ έτσι ακριβώς. Κινοα επίσης έδινα αλλά το βράζεις πρώτα Εγω τουλάχιστον το έβρασα δν γνωριζω αν το τρώνε έτσι όπως κ το φαγοπυρο ένα ελαφρύ βρασιματακι ίσως το θέλουν !
Όταν λες μια - δύο φορές την εβδομάδα, τους έδινες την ποσότητα που κατανάλωναν σε μια μέρα ή πχ ένα κουταλάκι και το έτρωγαν μέχρι την επόμενη φορά; Σκέφτομαι να του δώσω να δοκιμάσει σήμερα όταν θα βγει έξω (θέλει όλα να τα δοκιμάσει από το χέρι μου, αλλιώς απλά δεν δοκιμάζει), αλλά να του βάλω και στο κλουβί ή όσο φάει έξω μαζί μου;
[automerge]1544176195[/automerge]
Ολους αυτούς τους δίνω σκέτους και τους λατρεύουν εκτος του γαιδουράγκαθου και του λιναρόσπορου (τι να τα κάνω είναι εκλεκτικά).
Επίσης κάποιες φορές φτιάχνω ένα "μίγμα" με κια, κινοα, φαγόπυρο και το τσακίζουν κανονικότατα.
Κύριε Διονύση, αυτοί οι σπόροι υπάρχουν μόνιμα διαθέσιμοι ή τους δίνετε μόνο όσους μπορούν να καταναλώσουν σε μια φορά;
 
Από τους σπόρους που πήρες μόνο chia δίνω στα δικά μου.Λιναρόσπορος υπάρχει σε ποσοστό σε κάποια μείγματα για μεσαίους παπαγάλους. Σπόρους Κινόα μπορείς να δώσεις και ωμούς αλλά προτιμότερο είναι να τους βράσεις λίγο. Δεν ξέρω για την χρησιμότητα του millet σε αυτή τη μορφή.Ίσως να κάνει το μείγμα πιο ελκυστικό. Θα σου πρότεινα να προσφέρεις ανακατεμένους όλους τους σπόρους σε ξεχωριστή αυγοθήκη και όχι μέσα στο βασικό μείγμα, ένα κουταλάκι του γλυκού 2 φορές την εβδομάδα, πάντα μέσα στο κλουβί. Γενικά θεωρώ ότι η σίτιση πρέπει να γίνεται μέσα στο κλουβί για λόγους υγιεινής αλλά και εκπαίδευσης.
 
Κύριε Διονύση, αυτοί οι σπόροι υπάρχουν μόνιμα διαθέσιμοι ή τους δίνετε μόνο όσους μπορούν να καταναλώσουν σε μια φορά;

Αυτό θα το βρεις μόνη με τον καιρό. Για παράδειγμα.
Η chia είναι σχεδόν μόνιμα διαθέσιμη (4-5 φορες την εβδομάδα) αφού παρατήρησα ότι πάντα αφού έτρωγαν την τροφή τους αφιέρωναν και αρκετή ώρα να πάνε να φάνε και απ' αυτή. Οπότε αφού δε τα "αποσπά" απο το βασικό τους μίγμα, την αφήνω περισσότερες μέρες γιατί τη λιγουρεύονται αρκετά.
Οι άλλοι σπόροι δίνονται όπως λες όσο μπορούν να φάνε (και μια ιδέα παραπάνω) αλλά ένα είδος σπόρου κάθε μέρα, ώστε να υπάρχει "εναλλαγή" και ποικιλία στη διατροφή τους.
 
@jk1980, Μέσα στο κλουβί έχω σκοπό να τους βάλω απλα αν δεν του δώσω στο στόμα να δοκιμάσει δεν δοκιμάζει μόνος. Έτσι μάθαμε να τα τρώμε όλα. Είναι Πορφυρογέννητος βλέπεις!meh
[automerge]1544179717[/automerge]
@ErnestoTheParrotlet, Επομένως δεν πειράζει αν φάνε λίγο παραπάνω αρκεί αυτό να μην σημαίνει ότι παραμελούν το βασικό μείγμα. Κατάλαβα. Θα αρχίσουμε απο το απόγευμα :)
[automerge]1544179833[/automerge]
@fortunatos, Σαλάτες εγω δεν του κάνω. Τρώει τόσο μικρή ποσότητα που δεν έχει νόημα αλλα νομίζω ότι τους νέους σπόρους θα τους δοκιμάσει εύκολα. Θα δούμε σε λίγες ώρες 🙄
 
Τελευταία επεξεργασία:
αν δεν του δώσω στο στόμα να δοκιμάσει δεν δοκιμάζει μόνος
Το θέμα είναι να μην γίνει μόνιμη συνήθεια. Η εκπαίδευση που έλεγα παραπάνω.
Επομένως δεν πειράζει αν φάνε λίγο παραπάνω
Πρέπει να υπολογίσεις ότι πρέπει να μένει και χώρος για φρούτα και λαχανικά. Εγώ συνήθως τις μέρες που προσφέρω το έξτρα μείγμα δεν προσφέρω τίποτα άλλο γιατί δεν καταναλώνεται όπως πρέπει. Εκτός από κανένα μπρόκολο ίσως που απ' ότι φαίνεται πάντα υπάρχει χώρος. 🙂
 
Το θέμα είναι να μην γίνει μόνιμη συνήθεια. Η εκπαίδευση που έλεγα παραπάνω.

Πρέπει να υπολογίσεις ότι πρέπει να μένει και χώρος για φρούτα και λαχανικά. Εγώ συνήθως τις μέρες που προσφέρω το έξτρα μείγμα δεν προσφέρω τίποτα άλλο γιατί δεν καταναλώνεται όπως πρέπει. Εκτός από κανένα μπρόκολο ίσως που απ' ότι φαίνεται πάντα υπάρχει χώρος. 🙂
Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Θα του βάζω μεσημεράκι και αφού έχει φάει το πρωί το βασικό μείγμα. Λαχανικα θα δίνω το απόγευμα. Ο δικός μου αφήνει πάντοτε χώρο για οολα τα λαχανικά 😉
 
Εγώ μούλιαζα σε νερό, κάποιους από αυτούς τους σπόρους...
Φρέσκο γεύμα για τους παπαγάλους μου
Σήμερα του έδωσα να δοκιμάσει chia και κινόα και ξετρελαθηκε. Σιγά σιγά πιστεύω θα βρω τον τρόπο που του αρέσει. Θα δοκιμάσω να τα μουλιασω κιόλας μήπως του αρέσουν περισσότερο. Σε ευχαριστω:D
 
Back
Top