Γενικά Επιτέλους ήρθε και σε μας ο πελαργός

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Fotis_K
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Fotis_K

PB Known Member
Εγγραφή
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
3.116
Πόλη
Αθήνα
μολις γυρισαμε απο τις διακοπες και πηγαινοντας να δω τι κανουν τα πουλια ειδα τη θηλυκια αφαντη! Ανοιξα την γωλια και ειδα 3 αυγα! Καλα η χαρα ειναι απεριγραπτη! Πρωτη φορα αυτο το ζευγαρι μου γεννα! Δεν νομιζω βεβαια να ναι γονιμοποιημενα αλλα ειμαι χαρουμενος εστω και γι αυτο αφου ξερω οτι μπορουν πλεον να γεννουν! Θα βαλω και φοτο να δειτε!
 
Φώτη, από τι ειδους πουλιά ζευγαρι; καναρίνια, Lovebirds ή kockatiel?
 
α ναι το ξεχασα αυτο!Lovebirds του fischer ειναι νομιζω!
 
Και γιατι να μην είναι γονιμοποιημένα; Ζευγάρι δεν είναι; Δεν τα είχες αρκετό καιρό μαζί; Τι σε κάνει να το πιστεύεις αυτό;

Εγώ παντως σου εύχομαι να πανε όλα καλά και σε λίγες μέρες να χαρείς και τους απογόνους τους!
 
foti πιστευω ότι θα πανε όλα καλα και συντομα θα έχει καινουρια πουλια!
 
ευχαριστω! Ενταξει σιγουρα δεν μπορω να ξερω ακομα! Τα εχω εγω περιπου 1 χρονο! Η θυληκια ειναι του 2007! Το αρσενικο δεν εχει δαχτυλιδι! Το λεω γιατι δεν εβλεπα και ποτε τον αρσενικο να την πλησιαζει παραπανω! Καταλαβαινεις τι εννοω! Ενω αυτη ανοιγε τα φτερα της! Το μονο που βλεπω τωρα που δεν το κανε πριν ειναι οτι αυτη ουτε τρωει ουτε πινει παρα μονο ο αρσενικος της τα δινει ολα! Και ειναι πολυ τρυφερος! Τωρα δεν ξερω τι θα βγει! Μακαρι να βγουν πουλακια!
 
Μακάρι να πάνε όλα καλά!

Το γεγονός οτι εσύ δεν έβλεπες κάτι, δεν σημαίνει ότι δεν έγινε και κατι

Εξάλλου η ερωτική πράξη ανάμεσα στα πουλιά είναι ζητημα μερικών δεπτερολέπτων. Σιγουρα δεν θα μπορούσες να τα παρακολουθείς 24 ωρες το 24ωρο!:D Πάντως η τρυφετότητα μεταξύ τους ειναι θετικό σημάδι!

Θα χαρούμε όταν φτάσει η ευχαριστη ώρα της εκκόλαψης και βγουν τα πρώτα μικρά, να μοιραστεις την χαρά σου μαζί μας!
 
μπραααβο φωτη, αξιος ο αρσενικος! Λολ
μακαρι να σου σκασουνε και τα μωρα...
 
να ρωτησω κατι... Να τους δωσω πολυβιταμινες;το λεω αυτο γιατι δυστυχως ειναι σε περιοδο πτερορροιας και ανυχηχω... Και κατι αλλο... Να τα βαλω μεσα; Γιατι εξω βραζει ο τοπος και φοβαμαι μηπως βρασουν τα αυγα...
 
μπραβο Φωτη αντε και με το καλο σε σε 2-3 βδομαδες να σκασουν τα αυγα, να δεις τα μωρακια Lovebirds, να ειναι γερα κ να τα ταϊζουν οι γονεις τους!
 
Μακάρι να πάνε όλα καλά Φώτη μου. Και σύντομα να δείς παπαγαλάκια.:)
 
παρακατω παραθετω και μια φωτογραφια! Εχω ομως ενα προβλημα! Αν προσεξετε το ενα αυγο το χει βαλει στην ακρη και τα αλλα 2 τα κλωσσαει κανονικα! Επισης ενα απο τα αυγα ειναι πολυ στρογκυλο και ολα τους ειναι μικρα! Μπορει να υπαρξει καποιο προβλημα;η σημαινει κατι αυτο;
 

Συνημμένα

  • DSC01374.webp
    DSC01374.webp
    52 KB · Προβολές: 125
Φώτη μην αγχώνεσαι! Ασε την φυση να λειτουργήσει...Ισως η παπαγαλίνα σου νιωθει οτι το συγκεκριμενο αυγό είναι άσπορο. Συνήθως στις φωλιες καναρινιών όταν η καναρα διαισθανεται οτι κάποιο αυγό είναι ασπορο το πετάει έξω από την φωλιά.

Στην δική σου περίπτωση δεν εχει πως να το βγαλει εξω, και το έκανε στην άκρη. Οσο για το μεγεθος του αυγού, αυτό μπορεί να ποικίλει αναλογα από το άν ειναι το πρώτο ή το τελευταίο αυγό. Για να είσαι σίγουρος, κάποια στιγμή χωρίς να ενοχλήσεις το ζευγάρι, κανε μια ωοσκόπηση.

Αν δεν θες να την ταλαιπωρήσεις, μην τα ενοχλείς πολύ γιατι μπορεί και να παρατησουν την εκκόλαψη στην μέση!
 
τα κοιταξα μονο οταν ηρθα και οταν εβγαλα την φωτο! Θα τα ξαναδω μαλλον σε καμια βδομαδα! Οσο για την ωοσκοπηση φαβαμαι λιγο μηπως τα ενοχλησω και τα παρατησουν! Εχω ομως μια ιδεα! Εχω ενα λειζερ αν το ριξω πανω στο αυγο δεν θα φανει αν εχει μεσα πουλακι;
 
Δεν θα σου συνιστούσα να κάνεις πειράματα!:D

Αστα καλύτερα στην ησυχία τους και ο χρόνος θα δείξει! Υπομονή! Είναι ο καλύτερος συμβουλος!
 
ασχημα τα νεα...☹ μολις γυρισαμε απο χαλκιδα και ειδα οτι η θυληκια δεν κλωσσαει τα αυγα, δεν την ενοχλησα αλλα ειδα οτι τα αυγα ειναι και τα 4 γονιμοποιημενα! Μηπως επειδη εχει ζεστη εχει βγει και δεν θελουν ζεσταμα τωρα; Επισης βλεπω οτι παλι ειναι φουσκωμενη... Μηπως ξαναζευγαρωσαν;
 
μπορει επειδη εχει πολυ ζεστη ειτε να μην θελουν τοσο κλωσημα ειτε αυτη να ζεσταινεται μεσα στη φωλια.
βαλτα καπου δροσερα, οσο μπορει να γινει, και αστα ησυχα. Αυτα ξερουν!
 
καθως δεν εχει μεινει και πολυς καιρος μεχρι να βγουν τα πουλακια :D θελω να ρωτησω πως μπορω να δημιουργησω υγρασια ωστε να μπορεσουν να βγουν τα πουλακια, σκεφτηκα να βρεχω την φωλια.. Εσεις τι λετε; Πως παρεχετε εσεις υγρασια στα δικα σας;
 
Back
Top