Αναπαραγωγή Επιτέλους αυγά

GrigorisK

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2019
Μηνύματα
250
Πόλη
Μαυροδένδρι
Καλησπέρα σας παιδιά!
Σήμερα αφού πήγα στα πουλιά μετά από δύο μέρες απαγόρευσης της κυκλοφορίας αντίκρισα τις εξής εικόνες. Νιώθω αρκετά περήφανος, μετά από την πρώτη γέννα χωρίς να πάρω κανένα πουλάκι
 

Συνημμένα

  • IMG_20200421_123337.webp
    IMG_20200421_123337.webp
    98,2 KB · Προβολές: 24
  • IMG_20200421_135209.webp
    IMG_20200421_135209.webp
    179,9 KB · Προβολές: 23
Με το καλο Γρηγορη!

Ευχαριστώ πολύ!
Αλλά έχω την εξής απορία, η μία θηλυκιά συνεχώς σηκώνεται για να φάει παρόλο που την ταΐζει ο αρσενικός και ο καιρός δεν είναι καθόλου καλός άρχισε να βρέχει και από ότι βλέπω υπάρχει περίπτωση να χιονίσει. υπάρχει περίπτωση να πάθουν κάτι τα αυγά;
 
Γρηγόρη εύχομαι να πάνε πολύ καλά τα πράγματα. Να υποθέσω ότι τρεις ημέρες πριν ότι υπήρχαν αυγά και στις δύο φωλιές, έτσι δεν είναι;

Είχανε αυγά το ένα με τα 4 αυγά 16/04 άρα το τελευταίο το έκανε στις 19/04 Πάσχα και το άλλο το πρώτο στις 17/04 και το τελευταίο ( λογικά) 5ο σήμερα
 
Καλημέρα σας παιδιά!

Σήμερα που ήρθα στα πουλιά και κάνοντας την επιτήρηση στα ζευγάρια είδα ότι το ένα ζευγάρι κόκκινα λιποχρωματικά που έχω έκανε η θηλυκιά αυγό μετά από τρεις μέρες. υπάρχει περίπτωση να είναι πιασμένα καθώς υπάρχουν αρκετά βατέματα
 
Καλημέρα σας παιδιά!

Σήμερα που ήρθα στα πουλιά και κάνοντας την επιτήρηση στα ζευγάρια είδα ότι το ένα ζευγάρι κόκκινα λιποχρωματικά που έχω έκανε η θηλυκιά αυγό μετά από τρεις μέρες. υπάρχει περίπτωση να είναι πιασμένα καθώς υπάρχουν αρκετά βατέματα
Εννοείς 3 μέρες μετά την ένωση του ζευγαριού;
Από ό,τι διάβασα στις κότες την τρίτη ημέρα από το πρώτο ζευγάρωμα τα αυγά είναι γόνιμα, τη 2η μπορεί ναι - μπορεί όχι, την 1η όχι
Θεωρώ ότι καλό θα είναι να μαρκάρεις το συγκεκριμένο αυγό για να μας λυθεί η απορία.
 
Εννοείς 3 μέρες μετά την ένωση του ζευγαριού;
Από ό,τι διάβασα στις κότες την τρίτη ημέρα από το πρώτο ζευγάρωμα τα αυγά είναι γόνιμα, τη 2η μπορεί ναι - μπορεί όχι, την 1η όχι
Θεωρώ ότι καλό θα είναι να μαρκάρεις το συγκεκριμένο αυγό για να μας λυθεί η απορία.

Όχι εννοώ ότι το πρώτο αυγό το έκανε στις 20 Απριλίου και το δεύτερο σήμερα
[automerge]1587553100[/automerge]
Εννοείς 3 μέρες μετά την ένωση του ζευγαριού;
Από ό,τι διάβασα στις κότες την τρίτη ημέρα από το πρώτο ζευγάρωμα τα αυγά είναι γόνιμα, τη 2η μπορεί ναι - μπορεί όχι, την 1η όχι
Θεωρώ ότι καλό θα είναι να μαρκάρεις το συγκεκριμένο αυγό για να μας λυθεί η απορία.

Θα το μαρκάρω για να δω αν και αύριο κάνει άλλο αυγό για να ξέρω μήπως τα γεννάει μόνη
 
Α, εντάξει... Είναι εντός φυσιολογικών πλαισίων
Σε ευχαριστώ πολύ γιατί λίγο ανησύχησα. Βασιζόμαστε πάνω τους μετά την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια
 
Back
Top