Φροντίδα Επιτέλους κατάφερα το budgie να καθίσει στο χέρι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Fwths
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Fwths

PB New Member
Εγγραφή
26 Ιουλ 2008
Μηνύματα
21
Πόλη
Αθήνα
Παιδιά τελικά κατάφερα το Budgie μου να κάτσει πάνω στο χέρι μου χωρίς να χρειαστεί να το πιάσω με τη χούφτα... στους όμους και στο κεφάλι καθόταν απο πριν αλλά το χέρι το έτρεμε... και τώρα το φοβάται βέβαια αλλά λιγότερο! Επίσης κατάφερα να το βάλω και στο κλουβί του χωρίς να το πιάσω, με το δάχτυλο. Έσπρωχνε και δεν ήθελε να μπεί αλλά το "έσπρωξα" προς το κλουβί και τελικά μπήκε. Βέβαια να το βγάζω δεν μπορώ χωρίς να το πιάνω, αλλά ελπίζω να τα καταφέρω σιγά σιγά! Το Lovebird είναι ακόμα άγριο ☹ δεν ξέρω τι να κάνω γι' αυτό...

Πάντως μεταξύ τους τα έχουν βρεί! Ταΐζονται στο στόμα, "ψειρίζονται" κλπ.

έτσι ακριβώς:
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.
(δεν είναι τα δικά μου)

το Lovebird τρελένεται να το καθαρίζει το Budgie! Ανοίγει το στόμα, κλείνει τα μάτια και γυρνάει το κεφάλι σαν να του λέει συνέχισε 😛

Είμαι πολύ χαρούμενος για το Budgie!
 
Καλή συνέχεια και μπράβο. Έχε υπόψη ότι τρελένεται να το χαϊδεύεις κάτω από το μάτι στο εξώγκωμα του κρανίου και κάτω από το ράμφος.
 
Σ' ευχαριστώ Κώστα! Αλλά όχι ακόμα χάδια... Τραβιέται όταν πάω να το ακουμπήσω... ή βάζει το πόδι του στο δάχτυλο για να είναι σίγουρο... Το πείραξα λίγο στο ράμφος και αυτό μασούλαγε το νύχι μου για λίγα δευτερόλεπτα 😛.. Μπορεί να μην του αρέσουν τα χάδια; 😕 Με το Lovebird δεν ξέρω τι να κάνω... μια φορά το άφησα ελεύθερο και πήγαινε όσο πιο ψηλά μπορούσε.. με χίλια ζόρια το έπιασα... Έχετε να μου προτείνετε κάτι αποτελεσματικό για να συνεχίσω την εκπαίδευση και για το Lovebird και για το Budgie?

Επίσης ρε παιδιά δεν τρώνε ούτε μήλο ούτε καρότο ούτε σύκο ούτε σταφύλι 😡 μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό?

Ευχαριστώ
 
Έχετε να μου προτείνετε κάτι αποτελεσματικό για να συνεχίσω την εκπαίδευση και για το Lovebird και για το Budgie?

κοίταξε εδώ για την εκπαίδευση. Ίσως δεν του έχεις κερδίσει 100% την εμπιστοσύνη, συνέχισε την προσπάθεια και δεν θα χάσεις

https://community.petbirds.gr/threads/Εκπαίδευση-παπαγάλων-εξημέρωση.5707/

Επίσης ρε παιδιά δεν τρώνε ούτε μήλο ούτε καρότο ούτε σύκο ούτε σταφύλι 😡 μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό?

Αυτό όντως είναι πρόβλημα και το έχουν βιώσει πολλοί!
Το μόνο που μπορείς εσύ να κάνεις είναι να συνεχίσεις να του παρέχεις φρέσκα φρούτα και λαχανικά.
Μπορείς επίσης για να το κάνεις να ζηλέψει να τρως κι εσύ φρούτα και λαχανικά μπροστά του και να δείχνεις ότι το απολαμβάνεις.
Κάτι άλλο δεν μπορείς να κάνεις... Δίνε του και διάφορα άλλα μπας και του αρέσει κάτι άλλο καλύτερα. Αλλά να το μάθεις να τρώει όσο μπορεί απ' όλα τα είδη φρούτων και λαχανικών.
 
και εμένα το μικρό δεν τρώει. Όπως και αυγό. Σήμερα άλλαξα τη θέση του αυγού με αυτή της άμμου (που την πέθενε) και το δοκίμασε. Συνέχισε να βάζεις φρούτα και κάποια στιγμή θα δοκιμάσει.
 
Κώστα τι άμμο του δίνεις; Που υπάρχει; Είναι ακριβή;
Αναστασία τον έχω ήδη διαβάσει τον οδηγό σου.. Πολύ χρήσιμος.. αυτό με το να του δίνω λιχουδιές που λες.. σαν τι λιχουδιές να του δώσω; Το μόνο που τρελαίνεται και πέφτει με τα μούτρα είναι μια βιταμίνη που μυρίζει ωραία... με πορτοκαλί χρώμα... αλλά να φάει κάτι απο το χέρι μου κομματάκι δύσκολο. Μπορώ να κάνω κάτι επιπλέον;

Ευχαριστώ
 
Λέγοντας λιχουδιά εννοώ να του δίνεις κάτι που του αρέσει πολύ.
Ας πούμε ένα φρουτάκι ή κάτι άλλο... Εμένα για να καταλάβεις, η ροζέλα μου τρελαίνεται για φρυγανιά και για μήλο οπότε τα χρησιμοποιώ για να την προσεγγίσω. Επίσης να του μιλάς με γλυκό και τρυφερό τόνο βοηθάει στο να του κερδίσεις την εμπιστοσύνη. 😉
Αυτά τα πράγματα θέλουν βέβαια υπομονή! 🙂
 
Καλή συνέχεια και μπράβο. Έχε υπόψη ότι τρελένεται να το χαϊδεύεις κάτω από το μάτι στο εξώγκωμα του κρανίου και κάτω από το ράμφος.
Εμένα ο Σενεγαλέζος μου δεν του αρέσει καθόλου να τον χαιδεύω από εκεί κάτω.. Και τον έχω εδώ και ένα χρόνο ταισμένο στο χέρι.. Ούτε αυτό θέλει ούτε να του πολυπιάνω τα φτερά του.. Δεν έχω επιμείνει κι εγώ πολύ βέβαια.. Δεν του αρέσει ή είναι θέμα εμπιστοσύνης😕
 
Δεν του αρέσει ή είναι θέμα εμπιστοσύνης😕

Πιστεύω ότι είναι θέμα προσωπικότητας του παπαγάλου. Σε άλλο παπαγάλο μπορεί να του αρέσει να τον χαϊδεύουν και σε άλλο όχι
 
Η άμμος που δίνω είναι της Bogena - beaphar bird mineral mixture τα 1250 γραμμάρια (συσκευασία) προς 5€.
 
ΟΚ Κώστα θα του πάρω κι εγώ...

Ρε παιδιά.. σήμερα το έβγαλα έξω το Budgie και πήγαινε πολύ άνετα στο δάχτυλο αλλά όταν καταλάβαινε οτι ήθελα να το χαϊδέψω έφευγε... ή όταν ανέβαινε πέταγε αμέσως στο κλουβί του (στην οροφή).. έτσι έβαλα το κλουβί κάτω απο ένα γραφείο έτσι ώστε να μην είναι προσβάσιμο και τον πείρα στο δάχτυλο... καθόταν κι εγώ έπαιζα μαζί του (τον πήγαινα πάνω κάτω τον φύλαγα απότομα στο ράμφος κτλ) αλλά σαν να πήρε πολύ θάρρος ξαφνικά άρχισε να με τσιμπάει στον αντίχειρα όταν τον χάιδευα στην κοιλιά του.. εγώ έκανα σαν να μην συμβαίνει τίποτα και συνέχισα να τον χαϊδεύω και να τον "τσιγκλώ" στο ράμφος... αλλά αυτός έπιανε με το ένα του πόδι τον αντίχειρα μου και πήγαινε να μου κόψει κρέας... Πόναγε αρκετά αλλά δεν ήθελα να τον τρομάξω και απλά τον φύσηξα δυνατά... σταμάτησε βέβαια αλλά μπορείτε να μου πείτε γιατί να το κάνει αυτό; Δεν θέλω να είναι αυτός ο αρχηγός αλλά εγώ...

Ευχαριστώ
 
μπορείτε να μου πείτε γιατί να το κάνει αυτό?

ίσως το κάνει επειδή δεν θέλει να τον χαϊδεύεις και να τον ''τσιγκλάς'' που λες κι εσύ.
Ακόμα είναι πολύ νωρίς για χάδια. Το σημαντικότερο είναι που το έβγαλες από το κλουβί του και ήρθε να κάτσει στο χέρι σου.
Όλα στην ώρα τους... Θα έρθει και η ώρα που θα κάθεται να τον χαϊδεύεις.
Μην κάνεις όμως πράγματα που τον ενοχλούν γιατί έτσι δεν θα τον κερδίσεις 100%.
 
ΟΚ Κώστα θα του πάρω κι εγώ...

Ρε παιδιά.. σήμερα το έβγαλα έξω το Budgie και πήγαινε πολύ άνετα στο δάχτυλο αλλά όταν καταλάβαινε οτι ήθελα να το χαϊδέψω έφευγε... ή όταν ανέβαινε πέταγε αμέσως στο κλουβί του (στην οροφή).. έτσι έβαλα το κλουβί κάτω απο ένα γραφείο έτσι ώστε να μην είναι προσβάσιμο και τον πείρα στο δάχτυλο... καθόταν κι εγώ έπαιζα μαζί του (τον πήγαινα πάνω κάτω τον φύλαγα απότομα στο ράμφος κτλ) αλλά σαν να πήρε πολύ θάρρος ξαφνικά άρχισε να με τσιμπάει στον αντίχειρα όταν τον χάιδευα στην κοιλιά του.. εγώ έκανα σαν να μην συμβαίνει τίποτα και συνέχισα να τον χαϊδεύω και να τον "τσιγκλώ" στο ράμφος... αλλά αυτός έπιανε με το ένα του πόδι τον αντίχειρα μου και πήγαινε να μου κόψει κρέας... πόναγε αρκετά αλλά δεν ήθελα να τον τρομάξω και απλά τον φύσηξα δυνατά... σταμάτησε βέβαια αλλά μπορείτε να μου πείτε γιατί να το κάνει αυτό; Δεν θέλω να είναι αυτός ο αρχηγός αλλά εγώ...

Ευχαριστώ

Το παπαγαλακι σκεφτηκε οτι εσυ πηρες πολυ θαρρος μαζι του τοσο νωρις και ειναι λογικο να αντιδρασει ετσι. Γιατι να δεχτει να το φιλας στο ραμφος τη στιγμη που προφανως δεν ηθελε; Πρεπει να περιμενεις να θελει κι αυτο... αγαπες με το ζορι δε γινεται... :)

Το να τσιγκλας η να "χτυπας" με το νυχι σου το ραμφος ενος παπαγαλου ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις εαν θελεις να κανεις το πουλι να σε δαγκωσει!

Με το να το φυσηξεις δυνατα σιγουρα το τρομαξες αλλιως δε θα ειχε πτοηθει!

Ο σκοπος δεν ειναι αθελα μας να προκαλουμε κακες συμπεριφορες του πουλιου οπως το να δαγκωνει τις οποιες ειναι δυσκολο μετα να σταματησουμε. Ειναι πιο δυσκολο να διορθωσεις κατι στραβο παρα να μαθεις κατι νεο!
 
Back
Top