Φροντίδα Επιτέλους καταφερα να εξημερωσω το Ντερη

αντρέας

PB Member
Εγγραφή
19 Φεβ 2007
Μηνύματα
50
Πόλη
Βόλος
Καλησπέρα σε όλους! Την πρώτη φορά που σας είχα πει για τον Ντέρη (18-06-2008)έχει περάσει αρκετός καιρός! Ταλαιπωρίθηκα πολύ, απογοητεύτικα πολλές φορές και χαλάστικα ακόμη περισσότερες, αλλά τα κατάφερα!

Από προχτές ο Ντέρης κάθετε και τον χαϊδεύω κανονικά χωρίς να πονάνε τα δάκτυλα μου και τώρα πια τον χαίρομαι πραγματικά και στην κυριολεξία. Δεν ξέρω πως σας ακούγονται όλα αυτά, αλλά το πιο περίεργο είναι ότι όλα αυτά άλλαξαν μέσα σε μια μέρα και εντέλως τυχαία!;
 

Συνημμένα

  • lovie1.webp
    lovie1.webp
    33 KB · Προβολές: 114
  • lovie2.webp
    lovie2.webp
    31,8 KB · Προβολές: 99
  • lovie3.webp
    lovie3.webp
    32,2 KB · Προβολές: 108
Mπράβο, συγχαρητήρια που τα κατάφερες! Θα έχει ενδιαφέρον να μας πεις και τον τρόπο! Να το χαίρεσαι!
 
Χαλαστικα πολυ μεχρι να το καταφερω και τωρα τα συναισθήματα ειναι αναμικτα αλλο να λες υπομονη και αλλο να την κανεις! Αν γυρνουσα το χρονο πισω δεν θα το ξαναεκανα!
 
Οντως δε θα τα εκανες και ο επομενος παπαγαλος που θα πάρεις θα ειναι ταισμενος στο χερι... Ενα μεγαλο μπραβο φίλε μου για το κατορθωμα! Τωρα βλεπεις οτι η σχεση σας αλλάζει..σου λείπει,θέλεις να πας σπίτι να τον χαρεις, ολα...
 
Μπραβο που καταφερες να ερθεις τοσο κοντα με τον Ντερυ!
...αλλά το πιο περίεργο είναι ότι όλα αυτά άλλαξαν μέσα σε μια μέρα και εντέλως τυχαία!;
Μπορει ετσι να φαινεται, αλλα πιστευω πως τιποτα δεν εγινε τυχαια, οταν αποφασισε ο φιλος σου να σ'εμπιστευτει το εκανε... κι'αυτο ηταν!:Big Grin:
 
Χαιρομαι παρα πολυ που τα καταφερες. Σιγουρα η ικανοποιηση σου θα ειναι μεγαλη!
 
μπράβο σου συγχαρητήρια. Ελπίζω μια μέρα να μπορώ και εγώ να κάνω το ίδιο με το δικό μου κοκατιλ
 
Μπραβο... Τώρα θα δενεστε ολο και περισσοτερο, μέρα με τη μερα θα είναι διαφορετικά. Όντως θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μας έλεγες κάποιες απο τις τακτικές που ακολούθησες...
 
Θέλει τρομερή υπομονή, επιμονή σε βαθμο που που τα νευρα σου να γινοντε κοματια! Αλλα προσοπικη αποψη ειναι και ο χαρακτιρας του πουλιου! Εμενα ο Ντερης ειναι μεγαλομενος στο χερη και παρολα αυτα με χτικιασε, εξαντλισα ολους τους καλους τροπους και καταλαβα στα 3 χρονια που το παλευα οτι δεν ειναι που με φοβοταν αλλα που δεν γουσταρε να το χαιδεψω! Οταν σηγουρευτικα γι`αυτο τοτε επαιξα και γω το παιχνιδι του και δεν του εδινα σημασια τον εβγαζα απο το κλουβι και δεν του μηλουσα ερχοταν κοντα μου η ανέβαινε πανω μου και κατευθειαν (με αργο τροπο και ηρεμο)προσπαθουσα να τον χαιδεψω! Αλιος δεν τον αφινα κοντα μου. Μετα μεσα σε 1 ωρα ηταν ετοιμος καθονταν λες και καθοταν απο παντα σαν να του εκανε καποιος μαγια, οσο περιεργο και να σας ακουγετε ακριβος ετσι!
Αλλα απο τοτε και αυτος ειναι πιο χαρουμενος και εγω, μου κανει και μενα ορεξη και τον εχω πολλες περισοτερες ωρες εκτος κλουβιου! Δενεσε πολυ περισοτερο με το πουλη και τον βλεπεις και τον αντιμετοπιζεις σαν ανθρωπο και οχι σαν κατικιδιο!
Αλλα χορις να θελω να στεναχορισω καπιους τα μικρα παπαγαλακια αν τα παρεις περισοτερο απο 3-4 μηνών ειναι σχεδων αδυνατον να καθισουν να τα χαιδεψεις (προσοπικη αποψη).
Αν καταφερω και τον κανω να φαει και φρουτα θα ειναι τελεια! Οσα γραφει το φορουμ τα εχω δοκιμασει ολα αλλα τιποτα! τι να κανω να τον αφισω νηστικο; Δεν μου κανει καρδια!

Να ειστε ολοι καλα και να μην αφηνετε τιποτα να σας καταπιεζει!
 
συνχαρητηρια... εγω προσπαθω να τους κανω να νιοθουν ανετα εκτος κλουβι... Δηλαδη την πιτσα. Γιατι τον μιτσο τον εχω απο 2 μηνων.. Την πιστα την αγορασα απο τον ιουνιο και απο τοτε ο μιτοσς δεν θελει να καθετε στο χερι μου...
 
για να το βγει ενα πουλι απο το κλουβι δεν χρειαζεται να του κοψεις τα φτερα... αυτο ισα ισα μπορει να τους στρεσαρει περισσοτερο... Δεν ειναι δυσκολο να συνηθισουν τον εξωτερικο χορο.. Το δυσκολο ειναι να συνηθισουν εμασ...
 
Back
Top